Menu

Yumurtalık kistleri tedavisi ve belirtileri


kist1

Yumurtalıklarda oluşan kistler tedavi edilmezse, kansere varan sonuçlar yaratabiliyor.

Erken tanı ve teşhis bu nedenle çok önemlidir.

İşte, yumurtalık kistleri belirti ve tedavisi ;

kist2


Yumurtalık kistleri kadın yumurtalıklarında çeşitli sebepler ile oluşan kütlelerdir. Genellikle yuvarlak oluşum gösterirler. Kistler, iyi huylu ve kötü huylu olarak iki şekilde oluşurlar. İyi huylu kistler; yumurtalık hücrelerinin içinin vücut sıvıları, kan ve iltihabi etkenler ile dolması ile oluşurlar. Yumurtalık kistleri, pkos adı verilen sendromda olduğu gibi yumurtanın çatlayamayarak kistleşmesi halinde de oluşabilir. İyi huylu kistler olarak adlandırılırlar ve kansere dönüşü çok küçük ihtimaldir. Tedavisi en kolay olan kistlerdir. Kötü huylu kistler ; Yumurtalıklarda olan hücrelerin kontrolsüz çoğalması ile oluşurlar. Bu çoğalan hücreler zamanla tümöre dönerler. Hızlı hareket etmek ve kist aşamasında teşhis ve tanı koymak çok önemlidir.

kist3


Yumurtalık kistleri belirtileri nedir? Yumurtalık kistleri genelde kasıklarda ağrı ve gaz şikayetleri ile başlar. Karında şişlik, adet düzensizliği, adet olamama, şiddetli ve uzun süren kanamalar görülebilir. Bazen hastalarda hiç bir şikayet olmaz ve rutin kontrollerde kiste rastlanabilir. Bu nedenle, hekime altı ayda bir kez kontrol olmakta fayda vardır. Eğer, yumurtalık kistleri pkos sendromu nedeni ile gelişiyorsa, aşırı kıllanma, kilo alma, şeker hastalığı gibi belirtiler oluşabilir. Pkos, çok genç yaşlarda başlayabilir.

kist4


Kist oluşumu nasıl anlaşılır ? Jinekolojik muayene esnasında ultrasonografi ile tanı koyulur. İyi ve kötü kist ayrımı tam olarak yapılamaz ama büyüklük ve bulunduğu nokta itibari ile fikir sahibi olunur. hekim, kötü huylu kistlerden şüphelendiğinde cerrahi operasyonla parça alarak, tahlil yapar.

kist 5


Kistlerin tedavisi nasıl yapılır ? Kistler eğer iyi huyluysa, ilaç tedavisi uygulanır. Genelde hastaya çeşitli hormon ilaçları verilir ve kısa bir sürede tedavi tamamlanır. Ancak, kistler, 10 cm’den büyük ve ağrılı, kanama yapıyorsa cerrahi müdahale ile temizlenir. Kötü huylu kistlerde, ameliyat ile kistler alınır ve tekrarlamaması için özel tedaviler uygulanır.
Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.