Menu

Yumurta sarısının ve akının faydaları


Yumurta sarısının faydaları

1) Göz sağlığı için yararlıdır

Yumurta sarısı karotenoid adındaki antioksidan açısından zengin bir besindir. Bu antioksidan ise gözleri katarakttan ve yaşlanmaya bağlı göz hastalıklarından korumaktadır. Aynı zamanda yumurta sarısı tüketmek gözleri serbest radikallerden korur ve retina sağlığını destekler. Yumurtanın içindeki karotenoid maddesi ayrıca yumurtaya sarı rengini veren maddedir.

2) Kan pıhtılarını önler

Yumurta sarısında bulunan protein, kan pıhtısının oluşmasını yavaşlatır. Eğer sigara kullanıyorsanız, hareketsiz bir yaşam tarzınız varsa, doğum kontrol hapı kullanıyorsanız ya da kan pıhtısı oluşma riskiniz varsa günlük beslenme düzeninize yumurta sarısını dahil etmek size iyi gelecektir.

3) İltihabı önler

Yumurta sarısında bulunan kolin maddesinin iltihap önleyici etkisi bulunmaktadır ve aynı zamanda kalp-damar fonksiyonlarının da düzenlenmesine yardımcı olur. Eğer arterit ya da endometriyozis gibi bir hastalığınız varsa günde bir yumurta sarısı tüketmek sizin için faydalı olacaktır.

4) Yumurta sarısında sağlıklı yağ asitleri bulunur

Yumurta sarısında omega-3 ve omega-6 gibi son derece sağlıklı yağ asitleri bulunur ve bunlar beyin ile göz fonksiyonlarının normal bir şekilde gerçekleşebilmesi için son derece önemli maddelerdir. Uygun miktarda yumurta sarısı tüketmek aynı zamanda saçlarınızı da güçlendirir, vücudun kendini yenilemesini sağlar ve yaraların daha kolay iyileşmesine yardımcı olur.

5) Yumurta sarısı vitaminler açısından son derece zengindir

Yumurta sarısında yumurta beyazına oranla çok daha fazla miktarda ve daha çok çeşitte vitaminler bulunmaktadır. Bu vitaminler; B6, folik asit, B vitamini, B12 vitamini, A, D, E ve K vitaminleridir. Yumurta sarısı, D vitamininin doğal olarak bulunduğu birkaç gıdadan biridir.

6) Yumurta sarısı mineral açısından zengindir

Mineraller de sağlık için en az vitaminler kadar önem arz etmektedir ve vücudun elektrolit dengesini düzenleyerek vücut fonksiyonlarının düzgün bir biçimde yerine getirilmesini sağlarlar. Yumurta sarısında kalsiyum, magnezyum, demir, potasyum, sodyum ve selenyum gibi mineraller bulunur. Yine yumurta sarısında, beyazında bulunduğundan çok daha fazla mineral bulunur. Örneğin, yumurtadaki kalsiyumun yüzde doksanı yumurtanın sarısındadır.

7) Yumurta sarısı kolin açısından zengindir

Yumurta sarısı kalp ve damar sağlığı için son derece faydalıdır. Yumurta sarısında bulunan kolin maddesi kalp ve damar fonksiyonlarını düzenlemektedir. Ayrıca düzenli olarak kolin maddesi tüketen kadınların göğüs ve rahim ağzı kanserlerine yakalanma riskinin, tüketmeyenlere oranla daha az olduğu saptanmıştır.

Yumurta beyazının faydaları

1) Beyne ve sinir sistemine faydalıdır

Yumurta beyazında kolin maddesi bulunur ve kolin maddesi sinirlerin birbiriyle iletişim sağlayabilmesine, DNA’nın üretilmesine ve vücudun zararlı maddelerden arındırılmasına yardımcı olur ve beyin sağlığı için oldukça yararlı bir maddedir.

2) Yumurta beyazında riboflavin (B2 vitamini) bulunur

Yumurta akında 0,4 miligram kadar riboflavin bulunur. Bu vitamin göz kataraktı, migren atakları ve hiperhomosisteinemi gibi durumların önlenmesinde büyük rol oynar. (Hiperhomosisteinemi hastalığı, vücutta homosistein adındaki aminoasidin çok fazla salgılanmasından kaynaklanır. Bu durum da kalp krizi, şizofreni, demans, bilişsel bozukluk gibi nöropsikiyatrik hastalıklar ve kemik hastalıkları gibi sorunlara yol açar.)

3) Yumurta beyazında kolesterol bulunmaz

Yumurta beyazında sıfır kolesterol bulunur. Bir adet büyük boy yumurtada 186 miligram kolesterol bulunurken bu rakam yumurta beyazı için 0 miligramdır. Öte yandan yumurtanın içindeki proteinlerin büyük kısmı beyazında bulunmaktadır, bu yüzden kolesterol açısından endişelenmeden gönül rahatlığıyla yumurta beyazı tüketebilirsiniz.

4) Yumurta beyazı yüksek miktarda protein içerir

Yumurta, uygun miktarlarda tüketildiği zaman son derece harika bir protein kaynağıdır. Yumurta beyazındaki proteinler kas üretimine, yemek sonrası tokluk hissine ve enerji üretimine katkı sağlarlar. Bu proteinler ayrıca yüksek kaliteli proteinlerdir ve insülin direncini yavaşlatarak gelecek yemekte daha az enerjiye ihtiyaç duymanızı sağlar ve açlığı bastırırlar. Yumurta beyazındaki bu proteinlerin anne sütündeki proteinlere en yakın bileşiğe sahip olduğu bilinmektedir.

5) Kan basıncını dengeler

Yumurta beyazı vücudumuz için hayati mineraller ihtiva etmektedir. Bir yumurta beyazında 54 mg potasyum bulunur ve bu mineral kalp ve kemik sağlığına doğrudan fayda edip organların fonksiyonlarını düzenlemektedir. Potasyum minerali kan basıncını dengeleyerek yüksek ve alçak tansiyon sorunlarına iyi gelir ve spordan sonra kaybedilen elektrolitlerin geri kazanılması için kullanılması şiddetle önerilir.

6) Kalp damar hastalıkları riskini azaltır

Yumurta beyazındaki potasyum minerali, kan damarlarının genişleme sürecini destekleyerek kan basıncını dengeler. Bu da kan dolaşımının kesilmemesini ve damarların tıkanmamasını sağlar. Bu etkisi ile yumurta beyazı kalp damar hastalıklarını ve iskemik kalp rahatsızlıklarını yüzde 37 ile 49 oranında düşürmektedir.

7) Cilt sağlığını iyileştirir

Yumurta beyazında kolajen adında bir madde bulunur. Bu madde cilt sağlığı için son derece yararlıdır çünkü hücre yenilenmesini hızlandırır. Yumurta beyazını yemek ya da yumurta beyazını yüz maskesi olarak kullanmak, cildinizi güzelleştirecek ve gençleştirecektir. Yumurta beyazı ciltteki kırışıklıkların giderilmesini, cildin güneşten korunmasını ve nemlendirmesini sağlayan maddeler içerir ve bu maddeler kozmetik ürünlerde de kullanılmaktadır.

Yumurta sarısının besin değerleri

100 gram yumurta sarısında bulunan besin değerleri:

 • 321 kalori
 • 27 gram yağ
 • 1,085 mg kolesterol
 • 48 mg sodyum
 • 109 mg potasyum
 • 3,6 gram karbonhidrat
 • 16 gram protein
 • 1,442 IU A vitamini
 • 129 mg kalsiyum
 • 218 IU D vitamini
 • 2 mikrogram B12 vitamini
 • 2,7 mg demir
 • 0,4 mg B6 vitamini
 • 5 mg magnezyum

Yumurta beyazının besin değeleri

100 gram yumurta beyazında bulunan besin değerleri:

 • 51 kalori
 • 0,2 gram yağ
 • 166 mg sodyum
 • 163 mg potasyum
 • 0,7 gram karbonhidrat
 • 11 gram protein
 • 7 mg kalsiyum
 • 0,1 mikrogram B12 vitamini
 • 0,1 mg demir
 • 11 mg magnezyum

Çiğ yumurtanın faydaları ve zararları

Pek çok besin maddesi gibi, yumurtalar da pişirildikleri zaman besin değerlerinin bir kısmını kaybederler. Yumurta kabuğuyla da pişse (haşlansa) kabuksuz da pişse (tavada pişirme vs.) besin değerlerinden bir kısmını kaybedecektir. Bir adet büyük boy çiğ yumurtada, bir adet büyük boy haşlanmış yumurtaya göre yüzde 36 daha fazla D vitamini, yüzde 33 daha fazla omega-3 yağ asidi, yüzde 30 daha fazla lütein ve zeaksantin, yüzde 23 daha fazla kolin, yüzde 20 daha fazla biyotin (B7 vitamini) ve yüzde 19 daha fazla çinko içerir.

Çiğ yumurtanın faydaları, pişmiş yumurtanın faydalarıyla aynıdır. Yalnızca yukarıda bahsettiğimiz besinleri daha fazla içermektedir.

Ancak çiğ yumurtadaki proteinin emilimi vücutta daha azdır ve biyotin kullanımını da azaltabilir. Çiğ yumurtanın zararlarına gelirsek bunların belki de en önemlisi çiğ yumurtada Salmonella enfeksiyonu kapabilmenizdir. Bu enfeksiyon, tifo ve gıda zehirlenmelerine yol açabilir. Marketlerden pastörize yumurta satın almak bu ihtimali azaltacaktır.

Küçük çocukların, hamile kadınların, yaşlı kimselerin ve bağışıklık sistemi düşük olan bireylerin çiğ yumurtadan kaçınmaları gerekir.

Kaynaklar

https://www.livestrong.com/article/424690-can-you-substitue-egg-beaters-for-eggs-when-baking/

https://www.practo.com/healthfeed/the-amazing-health-benefits-of-egg-yolk-4933/post

https://drhealthbenefits.com/food-bevarages/staple-food/health-benefits-of-eating-egg-whites

https://www.healthline.com/nutrition/eating-raw-eggs

 

 
Son 50 Yorum
 1. anonim
 2. eyub
 3. afsdasdfasdf
 4. Anonim

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.