Menu

Yumurta sarısının ve akının faydaları


Yumurta sarısının faydaları saymakla bitmiyor. Çoğumuz, yumurtanın sarısını, akına karşı çok severiz.  Genelde haşlanmış veya tavada yumurtanın en beğenilen yeri kesinlikle sarısıdır. Bir yumurta sarısında bulunana dört gram protein, vücudumuz için çok gereklidir. Aslında, yapılan araştırmalarda yumurtanın bir bütün olarak gerekli olduğu ortaya çıkarılmıştır.

Yumurta kabuğunda bulunan yoğun kalsiyum, kemik yapımız için gereklidir. Fakat yumurta kabuğu yemek çok zordur. Yumurta kabuklarını robotta toz haline getirerek, tuz, çorba ve yemeklerin içine karıştırarak yenilebilir. Böylece bol kalsiyum da alınmış olacaktır. Yumurta akı, sarısı kadar çok protein kadar zengin değildir ama, yaklaşık onun yarısı kadar protein içermektedir.

Yumurta sarısında bol kolesterol bulunurken, akında hiç kolesterol yoktur. Yumurta akı, potasyum açısından çok zengindir. Sarı ve akının içinde eşit miktarda bulunan tek şey ise, B vitamini komplekslerinden olan Niasin vitaminidir. Özellikle, menopoz dönemine giren kadınlar için çok gereklidir. En zengin kolesterol kaynağı olsa da, yumurta kan kolesterol değerine hafif bir etki yaratmaktadır.

yumurta-sarisi-ve-aki-faydalari

Günde tek yumurta yiyen bir insanda, kan kolesterol değeri çok etkilenmemektedir. Yumurta taze alınmalı ve hızlı tüketilmelidir. Yumurta akı asla çiğ tüketilmemelidir. Çiğ yumurta, Biotin’in vücut tarafından kullanılmasına engel olmaktadır bu nedenle çiğ yenmemelidir. Annelerimizin her sabah okula giderken çiğ olarak içirdiği yumurta, bağırsaklarda bakteri ve parazit oluşumu yapabilmektedir. Bu nedenle, çiğ yumurta yememek lazımdır.

Kaliteli ve gıda olarak kuvvetli bir besin olan yumurtayı, mümkün olduğunca günde 1 adet tüketmenin sağlığımıza faydası büyüktür. Ayrıca, yumurta kabuğunun robotta çekilerek bol miktarda tüketilmesi kemik erimesi, menopoz gibi hastalıkların yanı sıra, çocukların kemik gelişiminde önemlidir. Taze olarak ve pişmiş bir şekilde tüketilmesi gereken yumurta, güçlü bir protein kaynağı olduğu gibi, bol miktarda B vitamini türevleri içermektedir.
Son 50 Yorum
  1. anonim
  2. eyub
  3. afsdasdfasdf
  4. Anonim

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.