Menu

Yumurta neden çift sarılı olur çift sarılı yumurtanın sırrı


cift-sarili-yumurta

Yumurtanın çift sarılı olma sebebi nedir?

Hem çocuklar hem de yetişkinler için oldukça faydalı bir protein kaynağı olan yiyeceklerden biri kuşkusuz ki yumurtadır. Hem sarısının hem de beyazının sağlık için pek çok olumlu etkisi olduğu bilinmektedir. Yumurta yapısı denilince akla her zaman tüketilen tek sarılı yumurtalar, bazen de çok fazla rastlanmasa da karşımıza çıkan çift sarılı yumurtalardır.

Yumurtaların bir şekilde çift sarılı yapıda olmasının sebebi, yeni yumurtlamaya başlayan genç tavukların çoğunun yumurtalarının bu şekilde çıkabiliyor olmasıdır. Yani yeni yumurtlamaya başlamış bir tavuğun, vücudu daha hızlı ve eforlu çalıştığı için birden çok yumurta hücresini bazen elinde olmadan aynı kabuk içerisine alabilmesidir. Zaten bu oluşum bir kaç yumurta sonrasında normaline dönerek tek sarılı şekilde yumurta oluşmasını sağlar.

Çift sarılı yumurtanın besin değeri nedir?

Çift sarılı yumurtanın diğer bir yumurtayla besin değeri olarak herhangi bir farkı yoktur. Çift sarılı olmasından dolayı yanılgıya düşülse de aslında tek sarılı yumurta ile çift sarılı yumurtanın besin değerleri eşittir.

Çift sarılı yumurtanın diğer yumurtalardan farkı nedir ?

Çift sarılı yumurtaların diğer yumurtalardan farkı, boyut olarak tek sarısı bulunan yumurtalardan daha iri olmasıdır. Tat olarak, pişirildiğinde doku olrak vb. yönlerden tek sarılı yumurtalara göre en ufak bir farklılığı yoktur.
Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.