Menu

Yumurta çatlatma iğnesi nedir


yumurta çatlatma iğnesi

İnfertilite yani kısırlık tedavisinde hastalarda yumurta çatlatma için en fazla başvurulan ilaçların neler olduğu ve yumurtlamayı nasıl gerçekleştirmeye yardımcı olduğu merak edilen konuların başında gelmektedir. Yumurta oluşturmak ve büyütmek maksadıyla kullanılmakta olan ilaçların farklı ilaçlar olduğunu belirtmek gerekir. Burada bahsedeceğimiz şey, büyümüş olan yumurtanın çatlaması ve yumurtlamanın sağlanması için kullanılan ilaçlardır. Bundan dolayı da yumurta çatlatma iğnesi yalnızca yumurtanın büyümesi ile birlikte tek doz şeklinde uygulanmaktadır. Yumurta büyütmeye yarayan ilaçlar da yumurta büyüyünceye kadar 1-2 haftalık ardışık günler boyu kullanılır.

Yumurta çatlatma iğnesi etkisini ne zaman gösterir?İğneden kaç gün sonra çatlama meydana gelir?

Kullanılan yumurta çatlatma iğneleri HCG ( Human Chorionic Gonadotropin ) denen bir hormon içermektedir. HCG hormonu beta alt birimi kanda gebelik testi ile ölçülmekte olan hormondur. İlaçlarda yer alan HCG hormonu alfa alt birimi yapısal olarak beyindeki hipofizden salgılanan Luteinizan hormonu (LH) ile aynı etkiyi göstermektedir. LH, yumurtlama olmadan önce yaklaşık olarak 36 sat kadar evvelden yükselmeye başlayan, maksimuma ulaştığında da yumurtlamayı tetikleyen hormonun ta kendisidir. HCG içerikli ilaçlar LH hormonunun etkisini taklit eder ve iğne yapıldıktan 36 saat sonra yumurta çatlaması yani yumurtlama olayı olur. Yumurta çatlatma iğnesi, yumurta büyütme tedavisi gören bir hastada büyüme sağlandıktan sonra yapıldığında gebelik oluşma şansı %15 civarında seyreder ve tedavi 3-6 ay kadar devam eder.

Yumurta çatlatma iğnesinin uygulanışı ve nasıl yapıldığı;

Yumurta çatlatma iğneleri genellikle deri altına veya kas içine enjeksiyon ile yapılacak formda üretilirler. Doktorun belirlediği şekilde uygulanması gereken iğnelerdir. Deri altına yapılan iğneler daha çok göbek bölgesi etrafına ya da üst kol arka kısma yapılır. kas içine yapılan iğnelerin uygulandığı alan ise genelde kalça bölgeleridir.

yumurta çatlatma aşılama

Ne zaman yapılır?

Yumurta çatlatma iğneleri daha çok yumurta 18-20 mm kadar büyüklüğe geldiğinde uygulanmaktadır. Fakat fazlaca yumurta oluşmuş ise ya da E2 hormonunun değeri çok yüksek ise çatlatma iğnesi yapılmayabilir. İğnenin yapılma zamanında önemli olan yumurtanın erişmiş olduğu boyuttur ve adetin kaçıncı gününde yapılacağı ile ilgili kesin bir kural bulunmamaktadır. Yumurtanın istenen boyuta gelmesi çoğunlukla adet kanamasının 10-17.günleri arasında olur.

Yumurta çatlatma iğnesi ile gebe kalan hastalar, hamile kaldıklarını hissettikleri ve adet gecikmesi yaşadıktan hemen sonra doktora müracaat etmelidirler. Kan alınarak yapılan test ve ultrason değerlendirmesi ile hamilelik netleştirilir. Cinsel ilişki, yumurta çatlatma iğnesi yapıldıktan 36 saat sonra yumurtlama beklendiği için bu zaman içinde yapılabilir. İlk ilişki yaşandıktan sonra da birer gün arayla bir iki defa cinsel ilişkiye girilmesi salık verilir. Çatlatma iğnesinin yapıldığı gün ilişkiye girilmesi önerilmez.

Aşılama ne zaman yapılır?

Yumurtlama çatlama iğnesi yapıldıktan 36 saat sonra beklendiğinden, aşılamanın da bu sürede yapılması gerekir. Spermin hazırlanıp verilmesi bundan önce yapılmalıdır ve geciktirilmemelidir. Yapılan aşılamadan sonra gebelik testi de ilk adet gecikmesi ile birlikte yapılabilir. Bu da yumurta çatlatma iğnesinin yapıldıktan itibaren yaklaşık 14 gün sonrasına denk gelmektedir.

Yapılan yumurta çatlatma iğnesinden sonra ilk adet 2 hafta sonra beklenir. Bu sürede olan kanamaların hepsi adet kanaması değildir. Bazı durumlarda gebelik ile ilgili kanamalar da bu döneme denk gelebilmektedir. Yine buna benzer şekilde adet gecikmesi yaşansa da gebeliğin oluştuğuna işaret etmez. Çünkü kullanılan hormon ilaçları da adet gecikmesine neden olabilmektedir.
One Response
  1. deniz

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.