Menu

Yorgunluğa iyi gelen besinler


yorgun baş

Sürekli kendinizi yorgun hissediyorsanız kronik yorgunluk sendromu çekiyor olabilirsiniz.

Bu tip durumlarda egzersiz yapmak ve düzenli beslenmek çok iyi bir çözümdür. Yorgunluğu alan besinler ile daha enerjik olabilirsiniz.

İşte, yorgunluğa iyi gelen besinler;

yorgun1


Günde yaklaşık 1.5-2 litre su içilmelidir. Vücudumuzda su oranının düşmesi yorgunluk ve halsizlik yaratır. Su içmeyi alışkanlık haline getirerek susamadan su içmek yorgunluğunuzu alacaktır. İçerdiği potasyum ile muz yorgunluğu gidermekte en fazla önerilen meyvedir. Beyinde serotonin salgılanmasını da sağlayan muz çok yararlıdır. Serotonin sayesinde kendinizi mutlu ve huzurlu hissedersiniz. Antidepresan ilaçlarının ana maddesi bu nedenle serotonindir.

yorgun2


Bol bol mantar yenilmelidir. Mantar tıpkı muz gibi serotonin salgısını arttırır. Böylece, kendinizi daha enerjik ve canlı hissedersiniz. Mantar aynı zamanda iyi bir protein kaynağıdır. Folik asit, B vitamini grubudur. B vitamini grubu yorgunluğa ve depresyona iyi gelir. Folik asitin ve B vitamininin en fazla olduğu yiyecekler koyu yeşil yapraklı sebzelerdir. Özellikle bu sebzelerin çiğ tüketilmesi önerilir. Her öğün mutlaka sebze salatası yenilmelidir. Limonun bu etkiyi kuvvetlendirdiği unutulmamalıdır.

yorgun3


Tam tahıllı gıdalar yorgunluğa iyi gelirler. Lif ve kan şekerinde düşme ve yükseltme yapmamaları nedeni ile B vitamini deposudurlar. Çavdar, yulaf bu nedenle sıklıkla tüketilmelidir. Bol miktarda E vitamini, lif ve magnezyum, potasyum içeren kuruyemişler sıklıkla tüketilmelidir. Ayrıca omega3 açısından da zengin olan fındık, ceviz ve badem her gün tüketilmelidir.

yorgun4


Bol kefir içmek, vücudun bağışıklık sistemini kuvvetlendirir ve bağırsaklarda yararlı bakterilerin artmasına neden olur. Böylece kendinizi dinç ve sağlıklı hissedersiniz.
One Response
  1. ugur malcok

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.