Menu

Yön bulma yöntemleri


Yön bulma yöntemleri ve yön bulmada kullanılacak araçlar..

Yön bulmayı bilmek çok önemlidir. Bir arazide veya araba ile seyahat ettiğinizde, yönünüzü kaybederseniz, belirli yöntemler ile gideceğiniz alana varırsınız. Bulunduğunuz yerde daima güneş’in doğduğu yer doğudur. Sağ kolumuzu doğuya doğru çevirsek, solumuz batı, önümüz kuzey ve arkamız güney yönünü gösterir.

Yön bulma yöntemleri nelerdir?

Yön bulma yöntemleri pusula, çubuk, camilere bakmak, karınca yuvaları, mezar taşları, taşlar ve ağaçlardaki yosunlar ve kutup yıldızıdır.

Pusula metodu; pusula göstergesi daima kuzeyi gösterir. Genelde yönler İngilizce hazırlanmıştır. Kuzey-N, Güney-S, Doğu-E, Batı-W olarak gösterilir.

Çubuk metodu; çok eski zamanlardan bu yana kullanılan bu metot da, yaklaşık 1 metrelik bir çubuk yere dikilir ve gölgesi takip edilir. Öğle vaktinde, gölge en kısa noktadadır ve bu kuzeyi gösterir. Bunun tam zıt tarafı ise, Güney yönüdür. Öğlen güneşin tepeye çıkmasını beklemeden, çubuğun yarattığı gölge işaretlenir. Sonra ikinci bir gölge noktası işaretlenir. Birinci gölgeye sağ, diğer gölgeye sol ayağımızı yerleştirdiğimizde, yüzümüz kuzeyi gösterir.

Camilere bakarak yön bulmak; Mihrabın karşısındaki giriş kapısı Kuzey’i, Şerefeye açılan kapılar Güney’i göstermektedir. Kiliselerde, kilisenin çanı, kilisenin batısındadır.

Karınca yuvaları daima Güney’i gösterir.

Müslüman mezarlığında, baş taraf Batıya, ayaklar doğuya, yüz ise Güneye bakmaktadır. Hıristiyan mezarlarında başlar daima Güneyi gösterir.

Yosunlar, ağaçların veya taşların daima Kuzeyinde oluşmaktadır.

Kutup yıldızına bakarak yön bulmak; Gökyüzünde gece kutup yıldızını gördüğümüzde ön tarafımız Kuzey, arkamız Güney yönünü göstermektedir. Kutup yıldızı küçük ayı ve büyük ayı takımyıldızlarından oluşur. Büyükayı, yıldız kümesinin 7. Yıldızı doğrusunda çizilecek olan çizgi ve bu iki yıldızın arasındaki mesafenin 5 kat ilerisinde daha büyük ve parlak bir yıldız bulunur. İşte buna kutup yıldızı denmektedir.
Son 50 Yorum
  1. İpek
  2. İpek

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.