Menu

Yoğurdun Faydaları


yogurdun-faydalari

Yoğurt hakkında genel bilgi

Dünya üzerinde en sık tüketilen süt ürünlerinin başında yoğurt gelmektedir. Çok eski dönemlerden günümüze kadar hiç vazgeçilmeden tüketilmiş olan yoğurt, insan sağlığına sağladığı müthiş faydalarla bilinmektedir. Bu sağladığı yararların fark edilmesiyle birlikte sıradan bir gıda olmaktan çıkmış ve hastalıkların tedavi sürecinde doğal bir ürün olarak kullanılmıştır.

İçeriğinde bulunan malzemeler, kendisini bu kadar sağlıklı ve önemli bir ürün yapmaktaki ana hususlardır. Yoğurdun içerisinde B12 vitamini, C vitamini, sodyum minerali, potasyum minerali, demir minerali, kalsiyum minerali, manganez minerali, Omega-4 yağları ve Omega-6 yağları bulunmaktadır. Bu saydığımız içerikler en çok kemik sağlığı açısından fayda sağlamaktadırlar.

Aç karnına yoğurt yemenin faydaları nedir?

Yoğurt tüketmek oldukça önemli bir husus olmakla birlikte, tüketiminin yapılacağı özel durumlar da önem arz etmektedir. Örnek verilecek olursa; kolesterol hastalığı bulunan kişilerin, Hepatit-B hastalarının, sigara kullanan kişilerin, alkol kullanan kişilerin veya tüberküloz hastalarının sabahları aç karnına 1 kase miktarında yoğurt tüketmeleri uzun vadede hastalıklarına oldukça iyi gelecek doğal tedavi yöntemlerinden bir tanesidir.

Bunun dışında içerisinde bulunan iyot içeriği sayesinde de guatr hastalıklarına iyi gelen, guatr bezlerindeki büyümenin önüne geçebilen yoğurdun bu tip hastalıkları olan kişilerce de sabahları tüketilmesi tavsiye edebilir. Son olarak kalp krizi riskini azaltmak için de bu üründen faydalanılabileceği söylenebilmektedir.

Yatmadan önce yoğurt yemenin faydaları nedir?

Tıpkı sabahları aç karnına tüketilmesi gibi, geceleri yatmadan önce tüketilen bu ürünün aynı şekilde bir çok sağlık problemine şifa olduğu söylenebilir. Her şeyden önce kemik yapısına çok büyük faydası olan yoğurdun, uyumadan önce tüketilmesi bir yandan bağışıklık sistemini güçlendirmekte; uykusuzluk sorununun önüne geçebilmekte, cilt yapısının daha sağlıklı ve ışıltılı olabilmesini sağlamaktadır. Ayrıca cilt yapısında sağladığı iyileştirmeleri saçlarda da sağlamaktadır. Son olarak uyumadan önce tüketilen yoğurdun sabaha kadar vücuttaki zararlı halde bulunan bakterilerin vücut dışına atılabilmesi için çalıştığı söylenebilir.

Yoğurdun genel olarak faydaları nelerdir?

Kemik sağlığı için faydalıdır : İçeriğinde yoğun miktarda kalsiyum minerali bulunan yoğurt, tüketildiği süreçlerde özellikle çocuklar üzerinde dişlerin sağlıklı bir şekilde oluşması ve aynı şekilde kemiklerin de sağlıklı bir şekilde oluşup gelişmesi açısından oldukça etkilidir. Yetişkin kişilerde de özellikle yaşlılık süreçlerinde oluşan kemik erimesi vb. problemlerin önüne geçebilme yetisi bulunduğundan mutlaka tüketilmesi gereken bir ürün olarak gösterilmektedir.

Kasların gelişiminde etkilidir : Yoğurdun çok iyi bir protein kaynağı olması, kasların gelişimine olumlu etki sağlamakta; sağlam protein desteğiyle vücutta yıpranmış kasların (egzersiz sonucunda vs.) onarımını yaparak dokuların gelişimine de etki sağlamaktadır.

Yüksek tansiyon riskini azaltır : Kurumların 15 yıl boyunca düzenli olarak yaptıkları araştırmalar sonrasında, düzenli bir şekilde yoğurt tüketmeyi alışkanlık haline getirmiş kişilerde yüksek tansiyon hastalığı riski önemli oranlarda düşmektedir. İçeriğinde yer alan bakteriler sayesinde tansiyon dengeleme özelliği bulunan yoğurdun mutlaka bu tip durumlarda tüketilmesi önerilmektedir.

Bağırsak dostu bir yiyecektir : Özellikle evlerde doğal şartlarda hazırlanan ev yoğurtlarında, bunun dışında marketlerde paketlenmiş şekilde satışa sunulan yoğurtlarda da yoğun miktarda “probiyotik” denilen bağırsak bakterileri bulunmaktadır. Bu probiyotikler, bağırsak duvarında besinlerin emilimini sağlayan kısımların yapısal bütünlüğünü korumakta ve bağırsakların daha kontrollü ve düzgün çalışmasını sağlamaktadır. Böylelikle düzenli olarak yoğurt tüketimi yapan bir kişinin ishal problemlerini, kabızlık problemlerini veya hazımsızlık problemlerini daha az yaşadığı görülmektedir.

Bağışıklığı güçlendirme etkisi vardır : Vücudumuzda “T hücresi” olarak bulunan ve bağışıklığımızı güçlendirerek herhangi bir enfeksiyon, hastalık gibi durumlara düşmememizi sağlayan bu hücreler, yoğurt tüketildiğinde çoğalarak daha da sağlam çalışmaktadırlar. Bağışıklık güçlendirici etkisini bir de içeriğindeki “immunoglobin A” ile sağlayan yoğurt, düzenli tüketildiğinde kişiyi daha dayanıklı hale getirmektedir.

Kilo vermeye yardımcıdır : Bol miktarda kalsiyum içeren yoğurdun, kilo verme üzerinde bu içeriğiyle birlikte etkisi bulunmaktadır. Zaten normal şartlarda tok tutma özelliği bulunan  bu yiyecek aynı zamanda özel olarak karın bölgesindeki yağların doğal yollarla eritilmeye başlamasına yardımcı olmaktadır. Böylelikle yoğurdun kilo kaybında oldukça etkili bir ürün olduğu da söylenebilmektedir.

Kan şekerinin dengelenmesini sağlar : Bir kase olarak tüketilen yoğurt; vücuttaki karbonhidrat miktarını, yağ miktarını veya protein miktarını oldukça dengeleyici bir unsur olarak bilinmektedir. Sağladığı bu denge sayesinde de metabolizmada kan şekerinin kontrol altında tutulmasını sağlamaktadır. Zaten normal şartlarda mutlaka dengede olması gereken ancak sürekli başka sağlık sorunlarından veya tüketilen yiyeceklerden kaynaklı olarak bozulan kan şekeri değerleri yoğurt yiyerek sabitlenebilir.

Cilt sağlığında etkilidir : Az önce yoğurt ürününün içerisinde bulunduğunu söylediğimiz bakteriler, bir yandan da ciltteki sorunları ortadan kaldırmaktadır. Cilt yüzeyinde meydana gelmiş olan kızarıklık problemlerine, sivilce problemlerine, siyah nokta problemlerine, kuruluk problemlerine vb. problemlere doğal bir çözüm kaynağı olan yoğurt, bu probiyotiklerle katkılı olan kremleri vb. ürünleri kullanmak yerine bireylere sunulmuş oldukça etkili bir üründür. Ayrıca yoğurt tüketimi kadınlarda bazı durumlarda oluşabilen vajina mantarı durumlarında da o bölgedeki cildin daha kolay iyileşmesinde etkili olmaktadır.
Son 50 Yorum
  1. N.Gürbüz Köse
  2. metin
  3. Fikret Ertürk Ertürk
  4. Hüseyin Gelici Disamme
  5. Tuncay Şenyürek
  6. Mehmet Doğan
  7. Haluk Tanis
  8. HSacit Özerol
  9. Nuri Barış

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.