Menu

Yiyecek ve İçeceklerdeki Şeker Miktarı


yiyecek-ve-iceceklerdeki-seker-miktari

Şekerin vücudumuza etkileri

Normal şartlarda vücudumuz için vazgeçilmez bir enerji kaynağı olan şeker maddesi, alınması gereken miktarına dikkat edilmediği sürece son derece zararlı bir duruma dönüşebilmektedir. Günümüz şartlarında, zaten her yaştan kişi için beslenme koşulları daha hazırcılığa ve komplike gıdalara kaydığından, şeker alımının ölçüsüne dikkat etme durumu da oldukça zorlaşmıştır.

Şeker hakkında yapılan araştırmalar, bu ürünün vücuda fazla biçimde alınması neticesinde en tehlikelisi kanser olacak biçimde haricen tansiyon hastalıklarına, kalp hastalıklarına, obezite hastalıklarına ve adı üzerinde şeker hastalıklarına  fazlasıyla yol açtığı kanıtlanmıştır.

sekerli-jelibon


Bu açıklanan hastalıkların dışında aşırı şeker tüketimi vücutta bir de bağımlılık durumunu meydana getirmektedir. Bireyler sürekli olarak şekerli bir takım gıdalar tükettiklerinde artık vücut bunu bir alışkanlık sürecine getirerek her daim şekerli şeylerle beslenme ihtiyacı hissetmekte ve bu durum da kişinin sağlığını tehdit edecek pozisyonlara kendisini sokmasına sebep olmaktadır.

Az önce de dile getirdiğimiz gibi en tehlikeli şekilde vücutta kanser yaratan şeker, vücuttaki kanser hücreleri tarafından normal hücrelere göre onlarca kat daha fazla kullanılmakta ve bu durum da ne kadar çok şekerli ürün tüketilirse o kadar çok kanser barındıran hücrenin vücutta çoğalacağı anlamına gelmektedir.

Besin öğelerindeki şeker miktarı

 Kola : 7 çay kaşığı şeker içermektedir.

kola


 Küçük bir kalıp çikolata : 5,5-6 çay kaşığı şeker içermektedir.

kalip-cikolata


 Limonata : 7 çay kaşığı şeker içermektedir.

limonata


 Muz : 3 çay kaşığı şeker içermektedir.

muz


 Portakal suyu : 10 çay kaşığı şeker içermektedir.

portakal-suyu

Kaynaklar:

www.sabah.com.tr/saglik/2015/03/17/sik-tuketilen-gidalarda-kac-kup-seker-gizli

www.milliyet.com.tr/hangi-besinde-ne-kadar-seker-var–pembenar-detay-genelsaglik-1968301/
Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.