Menu

YGS Nedir ?


YGS ne anlama gelmektedir?

YGS kelimesi, “yüksek öğretime geçiş sınavı” cümlesinin kısaltılmış hali olmaktadır. Bir üniversitede eğitim görmek isteyenlerin girmek zorunda oldukları bu sınav, üniversiteye geçiş sınavlarının ilk aşamasıdır. YGS sonuçlarına göre “baraj puan” denilen puan skalasını aşan adaylar, ikinci aşama olarak LYS sınavına girebilmektedirler.

YGS hakkındaki tüm bilgiler

  • YGS net hesaplaması yapıldıktan sonra eğer baraj olarak belirlenen puan geçiliyorsa, sınava giren adaylar ikinci aşama olan LYS sınavına girebilmekte; bu sınavdaki puanlarına artı puan olarak da ilk aşama olan YGS sınavında aldıkları puanların yüzde kırklık bir kısmı eklenmektedir.

ygs-sinav-sistemi

  • YGS puan hesaplama sistemine göre, isteyen adaylar sadece ilk aşama olan YGS sınavından aldıkları puanlarda iki senelik üniversiteleri ya da YGS puanlarının kendi içerisinde ayrılan bölümlerden bir bölümüne yeterli olan puanlarıyla dört senelik üniversiteleri kazanabilmektedirler.
  • Bahsedilen bu puanlamalar, tek aşamada girilen YGS sınavının içeriğinde birbirinden ayrılarak hesaplanan 6 farklı alanın puanlamalarıdır. Bu puanlamalar YGS-1 puanı, YGS-2 puanı, YGS-3 puanı, YGS-4 puanı, YGS-5 puanı ve YGS-6 puanı olarak geçmektedir.
  • Adaylar YGS’nin yüzde kaçı alınıyor diye hesapladıklarında az önce de belirttiğimiz gibi sistem herkes için ortak işlemekte ve ikinci aşamaya girdiklerinde YGS puanlarının yüzde kırklık bir kısmını LYS puanlarına ekleyebilmektedirler.
  • YGS sınavının kendi içinde ayrılan bölümlerinde; YGS-1 ve YGS-2 alanındaki puan hesaplamaları sayısal alanlarda yapılan netlerle alakalı, YGS-3 ve YGS-4 alanındaki puan hesaplamaları sözel alanlarda yapılan netlerle alakalı; YGS-5 ve YGS-6 alanındaki puan hesaplamaları ise eşit ağırlık alanında yapılan netlerle alakalıdır.

YGS’nin genel özellikleri nelerdir?

  • YGS sınavında toplam 160 adet soru bulunmaktadır. Bunlardan 40’ı Türkçe alanında, 40’ı Temel Matematik alanında, 40’ı Sosyal Bilimler alanında ve son kalan 40 soru da Fen Bilimleri alanında yer alan konularla ilgilidir. Soruların cevaplanması için adaylara toplam 160 dakika sunulmaktadır.
  • YGS sınavından başarılı olabilmeniz için az önce de bahsedilen baraj puanı 2017 yılında 150 puan olarak belirlenmiştir. YGS baraj puanı 2015 yılında 140’ken yapılan değişimlerde artık 150 olarak hesaplanmaktadır.

ygs-calismalari

  • Bahsedilen 150 puanı tutturabilmek için ortalama olarak sınavda yer alan 4 ayrı bilim alanından 8 adet net çıkarmanız gerekmektedir. Yani toplam 32 netlik bir doğru sayısıyla YGS barajını aşmanız veYGS puanlarıyla öğrenci alan ilgili üniversitelere kayıt yaptırabilmeniz mümkün olmaktadır.
  • Ancak sadece YGS sınavına girerek 4 yıllık ilgili üniversitelere başvurmak için de baraj puanı artmakta ve o şartlarda puanlama baraj olarak 180 puan şeklinde belirlenmektedir. Ancak her iki puan türünü de tutturabilen bir üniversite adayının LYS sınavını bekleyip, LYS sınavıyla öğrenci kabulü yapan bölümlere kayıt yaptırma şansı da bulunmaktadır.Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.