Menu

Yeni keşfedilen derin deniz canlıları


derin deniz hayvanları

Derin deniz keşfedilemeyen bir yerdir. Güneşin ulaşamadığı ve karanlıkların derinliklerinde daha çok yeni keşfedilen gizemli yaratıklar vardır.

Son 10 yıldır çeşitli araştırma merkezlerinin daha önce bilinmeyen türleri bulması ile dünyayı bizimle paylaşanları keşfediyoruz.

İşte, yeni keşfedilen derin deniz canlıları ;

dumbo anfora


Dumba Anfora ;

Okyanusların derinliklerinde yaşayan nadir bir türdür. Jelatinimsi yapısı, ilkel kalması ile Dumbo ahtapotların yaklaşık dokuz türü bulunmuştur. Dev bir filin kulaklarını çarpması gibi kanatları çırparak derin karanlıklarda yol alır. Boyları yaklaşık 6 metreye kadar büyüyebilir.

ytei yengeci


Yeti Yengeci ;

Bu kolları kıllar ile kaplı olan yengeç, çok sıradışı bir yengeç türüdür. Resmi adı, Kiwa hirsuta olan bu hayvan, okyanusların derinliklerinde hidrotermal deliklerde yaşamaktadır. Kılların arsında pek çok ipliksi bakteri yaşamaktadır.

neocyema


Neocyema ;

Yaklaşık 2.500 metre okyanus derinliğinde bulunan bu tuhaf, uzun turuncu hayvanın beş türü vardır. Bu hayvan, hiç güneş ışığı görmediğinden vücudu karanlığa karşı parıldayan bir yapıya sahiptir.

şeffaf deniz anası


Şeffaf  deniz anası;

Okyanusların yaklaşık 2.750 metre kadar derininde bulunan bu hayvan, ağzından çıkardığı tortular ile ilerlemektedir. Dokungaçlarını itmede kullanmaktadır.

kör istakoz


Kör istakoz ;

Uzun tuhaf pençeleri olan ve daha önce 4 türü daha bilinen bu hayvan yaklaşık 300 metre derinlikte yaşamaktadır. Bugüne kadar keşfedilen en ilginç tür olduğu düşünülür. Hayvan kördür yolunu akıntılar ve sesler ile bulmaktadır.

tarak jöle


Bentik tarak deniz anası ;

Bu hayvanın keşfine kadar bilim adamları benzer bir yaşam formunun olduğuna inanmıyordu. Çünkü bu hayvan Japonya kıyılarında yaklaşık 7.200 metre derinlikte yaşamaktadır. Dünyanın en derin deniz canlısıdır.

hayalet karides


Hayalet karides ;

Araştırmacılar tarafından 1.324 metre derinlikte keşfedilen bu hayvan, şeffaf olduğundan hayalet ismini almıştır. Eklembacaklıların en derinde yaşayan bu üyesi, kabuklu karidestir. Sadece bu derinliğe vücudu adapte olmuştur.
Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.