Menu

Yeni İş Kuracaklara 10 Taze Fikir


yeni-is-kuracaklara-oneriler

Yeni iş kurmak için kategoriler nelerdir?

Dünya genelinde, her ülkeden çıkacak yeni bir fırsat arayışıyla birlikte kurulacak yeni bir iş dönemi çağı veya eskiden beri süregelmekte olan iş fikirlerinin revize edilerek piyasada yeni alanlar oluşturulabilmesi oldukça olağan bir durumdur. Özellikle kriz atlatmış ve yeni iş sorumluluklarına açık olan ülkelerde bu tip çabalar daha yoğunken, artık modern çağda her ülkeden her çeşit atılımcının piyasaya girmek için bir takım çabalar gösterdiği bilinmektedir.

Yakın geçmişten günümüze öncelikle Amerika, Uzakdoğu ülkeleri ve Avrupa’nın bazı ülkeleri başı çeken isimler oluyorken artık her türlü ülkeden her türlü girişimcinin çıkma olayı duruma vakıf olmaktadır. Bu duruma iş dünyası içerisinde “Small Business” denilmekte ve ilgi görebilecek pek çok fikir ortaya atılmaktadır.

Durum böyleyken, yeni iş kurma fikrine sahip olan girişimciler için en yaratıcı ve rağbet göreceği düşünülen 10 fikir şu şekilde özetlenebilir;

1) Sigarayla terapi merkezi açmak : Zaten hali hazırda bir süredir sağlıklı yaşam için toplumsal alanda ortak kullanılan kapalı alanlarda sigara içmenin yasaklanmasıyla birlikte, hazır durum iyice kısıtlanmışken her şeyden önce sağlık için sigarayı bırakmaya yardımcı olarak merkezlerin açılması oldukça revaçta olan bir fikirdir. Bu merkezlerde hem zihnen sigaranın bırakılması adına eğitimler verilebilmekte hem de doğal ilaçların satışına başlanarak terapi merkezine gelen bireylerden ekstradan ücret kazanımı sağlanabilmektedir.

2) Tatlı patates yetiştirip satmak : Normal patatesin yanında, kiloluk fiyatı 20 Türk Lirası’nı bulan tatlı patates yetiştirme işine girmek oldukça karlı gözükmektedir. Yetişme koşullarının normal patates kadar basit olduğu tatlı patatesin tek önemli özelliği, yetişme sürecinde bir tık daha fazla sıcaklık isteyen bir iklime ihtiyaç duymasıdır. Bu nedenle ülkemizde özellikle Kırklareli, Yalova, İstanbul, Ege kıyıları veya Akdeniz bölgelerinde yaşayan girişimcilerin böyle bir yatırıma ağırlık vermeleri önerilmektedir.

3) Nikelaj kaplama içine girmek : İlk ortaya çıktığı tarihlerde otomotiv sektöründe yan sanayi ürünlerinde faydalanılan nikelaj malzemesi, artık günümüzde aklınıza gelebilecek çok fazla çeşit eşya için toparlayıcı malzeme olarak hayat kurtarır niteliktedir. Bu tip bir alanda bir girişim yapılacaksa da, nikelaj malzemesinin hem üretiminin yapılabileceği hem de seri olarak bu malzemeyle üretilen eşyaların meydana getirilmesi işlemi adı altında bir atılım yapılabilmektedir.

4) İstiridye mantarı yetiştirmek : Dünya üzerinde, beyaz renkli kültür mantarı çeşidinden sonra en çok satılan ürün istiridye mantarıdır. Avrupa’da geçtiğimiz yüzyılda zaten kültür mantarlarının arasında yetiştirilmekte olan bu tür mantar artık geldiğimiz yüzyılda apayrı bir tür olarak değerlendirme altına alınmakta ve farklı bir şekilde üretim sektörüne sokulmaktadır. Yetiştirilen ürünlerden iki ayda bir olacak şekilde hasat alınabiliyor olması durumu, yapılan yatırımın yüzde yirmilik bir kısmının sürekli olarak hiçbir emek harcamadan elde edilebilir olmasını sağlamaktadır.

5 ) Kapari yetiştirmek : Sağlıklı ve lezzetli bir ürün olarak, orta ve üst segment bir hayat süren ailelerin ve bireylerin artık sıklıkla tükettiği kapari; gıda sektöründe kendine hızlı bir şekilde yer bulmuştur. Üstelik bu gıdanın sadece gıda olarak değil artık ilaç sektöründe de, boya sektöründe de ve kozmetik sektöründe de kendisine sık sık başvurulan bir ürün olması, girişimciler için kapari üretimi pazarına girmek için oldukça mantıklı sebepler oluşturmaktadır.

6) Battaniye ve örtülerde nanotüp kullanmak : Şimdilik çok yaygın bir teknoloji olmasa da, çok yakın gelecekte piyasaya sunulacak bu tip özellikteki ürünlerin üretimini, ithalat ve ihracatını yapmak oldukça mantıklı bir yatırım ağıdır. Şimdilik üniversitelerde yapılan deneylerle bu tip ürünler üretilse de, global sektörde çok yakın süreçler içerisinde kendiliğinden ısınma imkanı olan ve ısıyı sabit tutan tekstil ürünleriyle yakından ilgilenmek için çok geç kalınmamalıdır.

7) Diyet zeytin yetiştirmek : Normal şartlarda bizlerin yemek sofralarımızda sıklıkla tükettiğimiz zeytin çeşitlerinin, üretim aşamasında bir takım fermantasyon süreçlerine girdiği bilinmektedir. Buna göre yapılan bu işlemlerde zeytinlere sofra tuzu eklenerek tadını ve tazeliğini koruması sağlanmakta, ama bir yandan da hem kilo problemi olan hem de tuzla alakalı sağlık problemi olan tüketiciler için olumsuz bir durum ortaya çıkartılmaktadır. Durum böyle olunca, girişimciler bununla alakalı bile yeni bir kanal oluşturmayı başarmışlar ve “diyet zeytin” diye bir piyasanın oluşmasına ön ayak olmuşlardır. Buna göre, bu tip zeytinlerin meydana getirilmesi için yeni üretim teknikleri geliştirilmiş ve sonuç olarak diyet zeytinler piyasaya sürülmüştür. Oldukça iyi karşılanan ve maddi anlamda pozitif etkiler yaratan bu alanın girişimciler için ilginç bir deneyim olabileceği düşünülmektedir.

8) Büfeciliğe başlamak : Zaten çok eski zamanlardan beri “Hiçbir şey yapamazsak en azından dükkan açarız” mantığı ile hemen hemen tüm sokak aralarında rastlanan büfelere, artık daha lüks ve daha bilindik yerlerde de rastlamak mümkün hale gelmiştir. Günümüzün modernitesine uyum sağlayan büfeler için atılım yapmak oldukça mantıklı hareketlerden bir tanesidir. Büfecilik sektöründe var olan markalar her geçen gün katlanarak büyümeye devam ettiği sürece de bu alana yatırımların arttırılması sağlanabilmektedir.

9) Hayvanlar için ilkyardım çantası üretmek : Şuan Türkiye’de yaygın olmasa da, yurtdışında son derece önem verilen bir uygulama olan hayvanlar için özel üretilmiş ilkyardım çantaları, Türkiye’deki girişimciler için önümüzdeki dönemlerde son derece önem arz edecek bir durum olacaktır. Bu tür ürünler yurtdışındaki marketlerde  veterinerlerden onay alınarak satılmakta ve oldukça önem verilen bir sağlık kiti olarak görülmektedir. Yakın tarihte ülkemiz için de oldukça önemli bir ürün haline gelecek hayvan ilkyardım kitlerin, bir an önce bir girişimci için gelir kaynağı olması yönünde piyasa tavsiyeleri bulunmaktadır.

10) Altın çilek üretimi yapmak : Günümüzde doğal ürünlerin katkısıyla zayıflamak oldukça revaçta bir durum olmakla birlikte, bir dönem Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da altın çileğe olan düşkünlüğü sebebiyle bu ürün Türkiye’de oldukça revaçta olan bir ürün haline gelmiştir. Hem içeriği hem de tadı dolayısıyla tüketilmek istenen doğal ürünlerin listesine baş sıralarda olan bu ürünün üretimini ve dağıtımını yapmak için oldukça değerli girişimci ruhlar aranmaktadır. Ülkemizde bu ürünün yetiştirilmesi adına en uygun bölgeler Antalya, Mersin vb. gibi iller olması o bölgede yer alan atılımcıların konuyla alakalı daha şanslı olmasını sağlamaktadır.
Son 50 Yorum
  1. iş fikirleri
  2. Hikmet Tekcan
  3. Kaya Tuunçbilek

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.