Menu

Yatsı namazı kaç rekat


Yatsı namazı on üç rekattır. Dört rekatı ilk sünnet, dört rekatı farz, iki rekatı son sünnet ve üç rekatı da vitir namazıdır.

İlk dört rekat sünnettir ve “Niyet ettim Allah rızası için bugünkü yatsı namazının ilk sünnetini kılmaya” şeklinde niyet edilir ve ikindi namazının sünneti gibi kılınır. Dört rekatlık farz için “Niyet ettim Allah rızası için bugünkü yatsı namazının farzını kılmaya” şeklinde niyet edilir ve aynı öğle ve ikindi namazının farzı gibi kılınır.

Son sünnet için “Niyet ettim Allah rızası için yatsı namazının son sünnetini kılmaya” şeklinde niyet edilerek başlanır ve akşam namazının sünneti gibi kılınır.

Vitir namazı

Vitir namazı üç rekattır. Yatsı namazının vaktinde kılınır. Hanefi mezhebine göre vitir namazını kılmak vaciptir.

Önce “Niyet ettim Allah rızası için bu gecenin vitir namazını kılmaya” şeklinde niyet edilir. İlk iki rekatı sabah namazındaki gibi kılınır, ilk oturuşta Et-Tehiyyatü okunduktan sonra üçüncü rekata kalkılır. Besmele çekilip fatiha suresi ve zamm-ı sure okunur. Rükuya eğilmeden eller kulak hizasına kaldırılarak iftitah tekbiri ibi Allahu ekber denilerek tekbir alınır. Tekrar eller bağlanır ve kunut duaları okunur. Sonrasında rükuya varılır, secdelerden sonra oturulur ve Et-Tehiyyatü, salavatlar ve dualar okunduktan sonra selam verilip bitirilir. Vitir namazı, sadece ramazan ayında teravih namazından sonra cemaatle kılınır.
Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.