Menu

Yatalak Hastalara Büyük Kolaylık Sağlayan Cihaz Geliştirildi


yatalak-hastalar-icin-icatlar

Yatalak hastalar için geliştirilen sistemler nelerdir?

Hastaların vücut temizliği için geliştirilen sistem : İzmir’de yaşayan Seyfettin Barlas isimli bir şahıs, yatalak hastaların bakımının daha rahat yapılabilmesi adına bir alet geliştirmiştir. Bu alet, dünya genelinde daha önce kullanılmamış bir ürün olduğundan kendisi Türk Patent Enstitüsü’ne başvurmuş ve bu aletin dünya genelinde kullanılabilmesi için çalışmalara başlamıştır.

Aletin mekaniksel aksamı ve çalışma prensibi, Seyfettin Barlas’ın ilk olarak ortaya koyduğu yapısının ardından tasarım olarak da Ege Üniversitesi Makine Mühendisliği’nde eğitim alan arkadaşının kendisine yaptığı yardımlarla da son halini almıştır. Bu aletin tasarımı gereği, yatalak vb. bakıma muhtaç olan hastaların bakımları bilgisayarsal sistemlere bağlı olan cihazlarla giderilebilecektir. Bu aletin kumandayla çalışan kısmı, hastanın bakıma ihtiyaç duyulan vücut bölgesine yerleştirilerek ihtiyaçlar otomatik olarak sağlanabilmektedir. Yani bir insan yardımı olmadan hastanın altı değiştirilebilmekte, kirli bez poşete konulup çöpe atılabilmektedir.

Bahsettiğimiz bu işlemler bittikten sonra da aletten bir sinyal verilmekte ve bu sefer yıkama işlemine geçilebilmektedir. Öncede ayarlayabileceğiniz su sıcaklığı ile alet hastanın vücuduna üç boyutlu olarak su fışkırtmakta ve bedenini temizlemektedir. Suyun tazyiğinin ayarı da rahatlıkla yapılabilmekte ve hasta rahatsız edilmeden yıkanabilmektedir. Son olarak da hastanın alt bölgesine yeni bir bez takabilen bu alet, yatalak hasta bakımında devrim niteliğinde bir ürün olmuştur.

Hastaların tuvalet ihtiyacı için geliştirilen sistem : Adana’da ikamet etmekte olan Ülfet Yavuz isimli işçi, kendi araştırmaları ve imkanları dahilinde yatalak hastalar için özel bir “robotik sandalye” cihazı oluşturmuştur. Bu cihaz, yatalak hastaları yattıkları yerden bir düzenek yardımıyla alarak daha sonrasında şekil olarak sandalye şeklini almaktadır. Bu şekilde istenilen alana götürülebilen; arabaya ya da koltuğa oturtturulabilen veya tuvalete gidebilen yatalak hastaların görülme ihtimali olmaya başlamaktadır.

Dört tekerlekli bir sandalye olabilen bu düzenek elektronik bir alet olduğu için aküyle çalışmakta ve şarj edildiği sürece istenilen her yerde kullanılabilmektedir. Üstelik ağırlık açısından oldukça ağır yükleri de taşıyabilir özellikte olduğundan; örnek verilecek olursa 100 küsür kilodaki bir hastayı en az iki kişinin yardımıyla yerinden kaldırmak gerekirken bu alet sayesinde bütün işlem tek başına robotik bir sistemle halledilmektedir.
Son 50 Yorum
  1. Aysel Arda
  2. Naim ÜN
  3. ömer bay
  4. kadir yıldırım
  5. MUSTAFA ÇITIR
  6. belgin
  7. Aytekin

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.