Menu

Yağmurdan sonra toprak neden kokar


Yağmur, dünyanın en güzel olayıdır. Özellikle hafif yağan bir yağmurun bizlerde yarattığı etki muhteşemdir. Biraz hüzün biraz da mutluluk duyduğumuz yağmurda, yürümek ve dolaşmanın verdiği keyif muhteşemdir. Yağmurdan sonra, çevremizde duyduğumuz kokular için, ıslanmayı bile göze aldığımız dönemler hepimizin olmuştur.

Peki, yağmurun yağması ile etrafa yayılan kokular neden olmaktadır. Kimimizin toprak, kimimizin bitki olarak aldığı bu kokular, aslında toprakta yaşayan bir bakteriden ibarettir. Actinomycetes isimli bu bakteri ve buna kardeş olan diğer bakteriler ile bu kokuyu almamızı sağlarlar. Bu bakteriler, bir tür spor üretirler ve toprakta yaşadıklarından, ıslanınca bu sporlar havaya salınım yaparlar. Her tür hava şartına uyum sağlayabilen bu bakteriler, çok kuru havalarda ve nemli havalarda yaşayabilirler. Sadece onlara toprak lazımdır. Hiçbir şekilde yok edilemezler ve sürekli üreyerek yayılırlar. Yaz ve kış aylarında dahi spor üretmeye devam ettiklerinden, yağmurdan sonra güçlü bir şekilde kokuyu algılarız. Havanın nemli olduğu ve nem oranının arttığı durumlarda da bazen koku alınabilmektedir. Hava kuru ve sıcakken kokuyu alamamamızın sebebi, topraktan sporların çıkamamasındandır. Sadece yağmur ile sporlar havaya karışabilirler. Havaya dağılan ve yükselen sporların, burnumuzda hissedilmesinin sebebi ise sadece nemli havadır. Aslında kokan sadece bir bakteri sporudur. Sporlanma, bakterinin kendini koruması için ürettiği bir maddedir.

Yağmur suyu toprağa çok faydalıdır. Bu sular sayesinde, toprak nemlenmekte ve yer altı suları oluşmaktadır. yağmur, dünyamızdaki dengeyi sağlayan çok önemli bir kaynaktır. Milyonlarca metreküp suyun dünyamızdan buharlaşması ile oluşan yağmur suları aynı zamanda taşıdıkları mineraller ile değerlidir. Toprakta yaşayan bir bakterinin bile, bu kadar güzel kokmasını sağlayan yağmur, bizim için önemlidir.

 

 
One Response
  1. Anonim

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.