Menu

Yağlı ciltler için öneriler


yağlı cilt baş

Cildiniz çok yağlı mı? yüzünüzü yıkadıktan hemen sonra yağlanıyor ve parlıyorsa, makyajınız hemen akıyorsa yağlı bir cilde sahipsinizdir.

Çok sık sivilcelenen ve yağlı bezeler, siyah noktalar oluşturan yağlı ciltler, özel bakım isteyenlerdendir.

yağlı cilt 1


Yağlı ciltlerin bakımı nasıl yapılır?

Yağlı ciltlerde birinci kural derinlemesine temizlik yapılması gerekliliğidir. Bu nedenle içinde salisilik asit içeren temizleyiciler kullanılmalıdır. Ciddi manada siyah nokta ve sivilce probleminiz varsa cildinizde yağı azaltılmış temizleyiciler kullanılmalıdır.

Güneş koruyucu kremler yağlı ciltlerin yağ üretimini yavaşlatırlar. Bu nedenle yaz-kış ince bir tabaka güneş koruyuculu krem kullanmakta fayda vardır. Güneş koruyucu krem satın alırken yağsız olanları tercih edin.

yağlı cilt2


Yağlı cildiniz varsa fondöten kullanmaktan uzak durun. Çünkü, gözenekleri tıkayan fondöten yağ üretimini arttıracak ve makyajınızın yüzünüzden akmasına neden olacaktır. Bu nedenle fondöten yerine pudra tercih etmek gereklidir. Yağı emen yağsız pudralardan seçim yapmak en mantıklısıdır. Pudra kullanmadan önce silikon bazlı nemlendirici kullanmak makyajın daha uzun süre kalıcı olmasını sağlayacaktır.

yağlı cilt3


Alkol, sigara ve baharatlı yemekler, damarları hızla genişletir ve çok daha fazla ter oluşmasını sağlar. Bu gıdaları tüketmemeye dikkat edin. A vitamini yüksek bir beslenme programına geçin. Havuç, ıspanak gibi gıdalar yüksek A vitamini içerir. A vitamini, yağ üretimini yavaşlatır.

yağlı cilt4


Yağlı cilde nasıl bakım yaparım diye düşünüyorsanız; haftada 1 kez peeling uygulanmalıdır. Peeling sonrası, kil içeren bakım maskesi yağ üretimini yavaşlatır. Maske sonrası su bazlı nemlendirici kullanılmalıdır. Cilt çok yağlı nemlendiriciye gerek yok diye asla düşünmeyin. Yağlı ciltlerde kullanılan su bazlı nemlendiriciler, yağ üretimini yavaşlatırken, cildi besler.

Gece kremi kullanıyorsanız bunun serum şeklinde olmasına dikkat edin. İçinde salisilik asit veya glikolik asit içeren gece kremleri gözenekleri küçültür ve yağ üretimini yavaşlatır. Yüzünüz için kozmetik marketlerde satılan yağı emen kağıtlardan mutlaka edinin.
Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.