Menu

Yağlı Cilt Bakımı Nasıl Yapılır ?


yagli-cilt-bakimi-nasil-yapilir

Yağlı cilt bakımı nasıl yapılır?

Sıklıkla ergenlik dönemindeki gençlerde görülen bir sorun olsa da; genel olarak kadın erkek, genç yaşlı çoğu kişide bir cilt problemi olarak karşılaşılabilen yağlı cilt problemi, bireylerin rahatsız oldukları ve gerek doğal yollarla, gerekse yardımcı kozmetik ürünlerle çözmeye çalıştıkları bir problemdir.

Yağlı ciltlerin çözüm aşamasında kullanılabilecek pek çok hazır maske ve evde hazırlanabilecek doğal maskeler, yağlanmayı azaltıcı tıbbi ilaçlar piyasada yer almaktadır. Cilt sağlığı adına kullandığınız kozmetik ürünlerin yanına yardımcı öğe olarak doğal ürünleri de eklediğiniz takdirde yağlı cilt sorununuzdan kurtulabilmeniz mümkün olmaktadır.

Beslenme alışkanlığının düzensizliğinden, hormonal yapının dengesizliğinden ve daha buna benzer pek çok sebepten ötürü ciltte yağlanma sorununun yaşanmasının önüne geçilebilmesi için tek kural, düzenli olarak bakımının yapılması ve cildi daha da yağlandıracak durumlardan uzak durulmasıdır.

Yağlı ciltlerin bireylere yaşattığı en büyük sorunlardan bir tanesi de, aşırı yağlanmadan dolayı cilt üzerinde sıklıkla siyah nokta ve sivilce sorunlarının ortaya çıkmasıdır. Bu tip sorunlardan kurtulmak ve cildin yağlanma sorununu çözebilmek adına yapılacak yağlı cilt bakımı ise şu şekillerdedir;

İlk olarak dikkat etmeniz gereken husus, cilt yapınız için doğru olan temizleme ürününü kullanmanız gerekliliğidir. Çoğu kadın kullandıkları ürünlerin su katılmadan tek başlarına kullanılmalarıyla birlikte çok fazla yağlanma yaratmayacağını düşünseler de durumun bununla alakası yoktur.

Çünkü tam tersi bu tip ürünler kuru ve karma ciltler için tasarlandığından yağlı cilde sahip kişilerin mutlaka su bazlı ya da suyla birlikte kullanılacak ürünler tercih etmeleri gerekmektedir. Bunun dışında yağlı cilde sahip kişilerin kullandıkları cilt ürünlerinde asla alkol içeriği bulunmamalıdır.

Dışarıya çıktığınızda cildinize sürdüğünüz güneş koruyucu faktörlü kremlerin de içeriğine dikkat etmelisiniz. Çünkü bu tip kremler cilt dengenizi sağlayabileceği gibi daha çok yağlanma probleminin de ortaya çıkabilmesine sebep olmaktadır.

Bu nedenle mutlaka yağlı ciltler için kıstas olan “SD Alcohol 40” ibaresi bulunan güneş koruyucu faktörlü ürünleri tercih etmeniz gerekmektedir.

Alkol kullanımı, sigara kullanımı, bol çeşni ve baharat içeren yiyecekler ve yağlı yiyecekler de cildinizin fazlasıyla yağlanmasına neden olmaktadır. Çünkü bu tip durumlar söz konusu olduğunda cilt tabakasına yakın olan damarlarda genişleme meydana geleceğinden deri çok daha fazla miktarda terleyip yağlanmaktadır. Mümkün olduğunca bu tip koşullardan uzak durmak, ciltteki yağlanmayı azaltıcı unsurlardır.

Cilt yağlanmasına doğal bir çözüm olarak domates püresi uygulaması, soğuk süt kompresi veya papaya meyvesi posası kompresi gibi ürünler de kullanılabilmektedir. Bu ürünleri suratınıza uyguladıktan sonra yağlanmada gözle görülür bir azalma meydana geldiğini fark etmeniz mümkündür.

 
Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.