Menu

Yağ bezesi nasıl geçer? Neden olur?


Yağ bezesi nedir?

Yağ bezesi, derinin altındaki yağ dokularının yavaşça gelişip büyümesi durumuna denir. Yağ bezelerine lipom da denmektedir. Yağ bezesi her yaştan insanda görülebilir ancak çocuklarda daha nadir görülmektedir. Yağ bezesi vücudun hemen hemen her yerinde gelişebilir, en sık görüldüğü uzuvlar ise boyun, omuzlar, sırt, karın, kollar ve iç bacaklardır.

Yağ bezeleri iyi huylu tümörler, kitleler ya da yağ dokuları olarak tanımlanır ve zararlı değildirler, kansere dönüşmezler. Yağ bezeleri çok sık görülür, her 1000 kişiden birinde yağ bezesine rastlanır.

Eğer vücudunuzla bir kitle ya da şişkinlik fark ederseniz doktora görünmenizde fayda vardır. Doktorunuz kitlenin zararsız bir yağ bezesi mi yoksa başka bir şey mi olduğuna karar verecektir.

Vücuttaki yağ bezeleri (lipom) nasıl geçer?

Yağ bezeleri için genellikle tedavi gerekmez. Ancak eğer yağ bezesi sizi rahatsız ediyorsa, acı veriyorsa ya da büyümeye devam ediyorsa doktorunuz lipomun alınmasını önerebilir. Yağ bezesi için şu tedaviler uygulanmaktadır:

  • Yağ bezesi ameliyatı. Birçok lipom cerrahi müdahale ile kesilerek alınır, bu işlem için lokal anestezi uygulanır ve çok kolay bir işlemdir. Yağ bezesi ameliyatından sonra yağ bezesinin tekrarlaması çok nadir görülen bir durumdur. Ancak bu işlemin dezavantajları arasında ameliyat lekesi kalma riski bulunmaktadır.
  • Steroid enjeksiyonu. Bu tedavi yöntemi yağ bezesinin küçülüp kurumasına yardımcı olur ancak lipomu tamamen tedavi edip, yok edemez. Cerrahi müdahale ile yağ bezesi çıkarma ameliyatlarından önce kullanılması hala tartışmalı bir konudur.
  • Lipsuction (yağ aldırma). Bu yöntem ile büyük bir şırınga ve iğne kullanılarak yağ bezesinin içindeki yağ emilir ve dışarı atılır. İşlem uygulanmadan önce uygulanacak bölge uyuşturulabilir.

Yağ bezesi neden olur?

Yağ bezesinin tam olarak neden ortaya çıktığı bilinmemektedir. Daha çok orta yaşlı kimselerde görülür ve esasen genetik olduğu bilinmektedir. Ailesinde yağ bezesi görülen kişilerde yağ bezesi çıkma olasılığı daha yüksektir.

Ameliyatlardan sonra yağ bezesi oluşması da sık görülen bir durumdur. Doktorlar bunun sebebinin tam olarak ne olduğunu henüz çözememişlerdir.

Ayrıca genetik hastalıklarında da yağ bezelerine yol açması normaldir. Madelung hastalığı gibi bazı nadir görülen durumlarda yağ bezeleri görülebilir. Akdeniz kökenli ve alkolik erkek bireylerde yağ bezesi görülme ihtimali de yüksektir.

Yağ bezesi nasıl anlaşılır?

Yağ bezeleri genellikle küçük, yumuşak dokulardır. Genellikle boyutları 5 santimetreden azdır. Bazı durumlarda birden fazla yağ bezesi aynı anda gelişebilir.

Yağ bezesine bastırdığınız zaman hamurumsu bir his gelir. Parmakla bastırınca kolaylıkla hareket edebilirler. Normalde bezelere bastırıldığı zaman acı hissedilmez ancak eğer sinirlerin ya da kan damarlarının yakınında oluşmuşlarsa acı hissedilebilir.

Doktorlar yağ bezelerini fiziksel muayene ile teşhis edebilirler. Fiziksel muayene nazik ve acısız bir yöntemdir. Eğer doktorunuz başka bir oluşumdan şüphelendiyse biyopsi önerebilir.

Büyük yağ bezeleri

Yağ bezeleri genellikle beş santimden küçük olur ve boyları beş santimden büyük olan lipomlara büyük yağ bezeleri denir. Büyüyen lipomlar sinirlere baskı yapabilir ve acıya yol açabilir, vücut görüntüsünde estetik olmayan bir tablo sergileyebilir ya da giyimi etkileyebilir.

Bu tür lipomlardan kurtulmak biraz daha zor olabilir. Cerrahi işlem esnasında uyutulmanız gerekebilir. Bu lipomlar vücuttan çıkarıldıktan sonra çok nadir olarak nükseder ve başka bir hastalığa yakalanma ihtimaliniz de çok azdır.

Yüzdeki yağ bezesi nasıl geçer? Göz kenarındaki yağ bezesi nasıl geçer?

Gözde ve genel olarak yüzde çıkan yağ bezeleri de eğer görüntüyü bozacak durumdaysa lokal anestezi uygulanarak basit bir operasyonla çıkartılabilir. Ayrıca çeşitli bitkisel tedavilerle ya da yediklerimize dikkat ederek de bu yağ bezelerinden kurtulmamız mümkündür. Gelin o bitkisel tedavilere bir göz atalım.

Yağ bezelerine bitkisel çözüm

1) Doğal yağlar ve bitkilerle yapılan merhemler

Nim ağacı yağı lipom tedavisinde antik Hindistan’da kullanılmış olan bir maddedir ve damar büzücü etkisi bulunur, cildi korur. Keten yağı da içeriğindeki omega-3 ve omega-6 yağ asitleri ile iltihaplanmayı geçirerek yağ bezesi tedavisinde kullanılan bir maddedir. Soğutulmuş yeşil çay da antioksidan işlevi görür ve kan şekeri ile yağ dokularını düzenler.

Bu üç maddeyi karıştırarak oluşturacağınız merhem yağ bezelerinin boyutunu küçültecek ve görümünü düzeltecektir.

2) Bal ve un

Doğal (organik) balı alıp bir miktar unla karıştırın ve yağ bezesinin direkt olarak üzerine sürün. Yağ bezesinin üzerine karışım 1 santimi geçmeyecek kalınlıkta uygulanmalıdır.

Ardından bölgeyi bandajla sarın, bu işlem karışımın dağılmadan bölgede kalması için gereklidir. Karışımı bir gün boyunca yüzünüzde bu şekilde bekletin. Bir hafta boyunca bunu düzenli olarak tekrarlayın. Bu karışım cildin içindeki yağ dokusunun kaybolmasına yardımcı olacaktır.

3) Zerdeçal ve kuş otu tozu

6 çorba kaşığı natürel sızma zeytinyağı, 2 çorba kaşığı organik balmumu, 1 çorba kaşığı zerdeçal ve 1 çorba kaşığı kuş otu tozunu alın. Balmumunu cezveye koyun ve eritmeye başlayın, eriyince zeytinyağını ekleyin. Yağ ve balmumu karışınca ocağın altını kapatın ve diğer malzemeleri ekleyin. Karışım soğuyunca karışımı kavanoza koyun. Etkilenen bölgeye karışımdan biraz sürün ve bölgeyi sarın.

4) Elma sirkesi

Yağ bezelerinin tedavisinde en etkili yöntemlerden biri de elma sirkesi kullanmaktır. Günde üç defa, bir bardak suya 1-3 çay kaşığı, doğal ve katıksız elma sirkesi ekleyin ve için. Yavaş yavaş elma sirkesi oranını bir yemek kaşığına çıkarabilirsiniz.

5) Eteri yağlar

Eteri yağlar da lipom tedavisinde kullanılan etkili ürünlerdir. Adaçayı yağı, çay ağacı yağı ve buhur yağı karıştırılarak yağ bezesi tedavisinde kullanılabilir. Her birinden yarım çay kaşığı alıp karıştırın, bir çorba kaşığı hindistancevizi yağı ya da hintyağı ekleyin ve günde iki kez yağ bezesi bulunan bölgeye sürün.

Yağ bezesi nasıl önlenir?

Yediklerinize ve kişisel hijyeninize dikkat ederek yağ bezesi ihtimalinizi azaltabilirsiniz. Bunun için mümkün olduğunca organik gıdalar tüketmeye çalışın. Böylece yediklerinizde daha çok koruyucu ve renklendirici olacaktır ve karaciğeriniz yağ dokularınızda büyüme olmaması için vücuttaki toksinlerle savaşmaya daha çok vakit bulacaktır.

Ayrıca mümkün olduğu kadar paketlenmiş ve işlem görmüş gıdalar tüketmekten kaçının. Daha çok taze sebze meyve tüketmeye çalışın.  Bol bol yabanmersini, ahududu, elma, erik, turunçgiller, yeşil yapraklı sebzeler, kabak ve biber tüketin.

Daha çok balık yiyin. Somon ve ton balığı gibi balıklar yağ bezelerinin gelişmesini önlemeye yardımcı omega-3 yağ asitleri, proteinler ve vitaminleri içerir.

Daha az kırmızı et yemeye çalışın. Eğer kırmızı et tüketecekseniz, hormonsuz, antibiyotiksiz ve çimle beslenmiş hayvanların etlerini yemeye özen gösterin. Taze çimle beslenen hayvanların etinde daha çok omega-3 ve omega-6 yağ asidi bulunur.

Tavuk, tofu ve baklagilleri kırmız et yerine tercih edebilirsiniz, bunların her biri protein açısından zengin ve son derece sağlıklı gıdalardır.

Yağ bezesini sıkmak doğru mudur?

Yağ bezesini sıkmamak gerekir. Aynı zamanda yağ bezesine kesinlikle iğne ya da sivri uçlu cisimler sokulmamalı ve yağ bezesi kesilmemelidir, aksi takdirde yağ bezesi iltihaplanacaktır ve derinin alt tabakalarına yayılacaktır.

Yağ bezesinin bulunduğu bölgeyi temiz tutmak gerekir. Bu bölgeyi günde birkaç defa anti bakteriyel özelliği bulunan sabunlarla ya da jellerle temizlemelisiniz.

Kaynaklar:

https://www.webmd.com/skin-problems-and-treatments/what-is-a-lipoma#2

https://www.healthline.com/health/skin/lumps#overview1

https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/lipoma/basics/definition/con-20024646

https://www.davidwolfe.com/get-rid-lipomas-naturally-3-remedies/

https://www.earthclinic.com/cures/lipoma.html

https://www.wikihow.com/Cure-Lipomas-Naturally

 
Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.