Menu

Yağ bezesi nasıl geçer


Tıp literatüründe Lipom olarak adlandırılan yağ bezesi, deri altında olan hareketli urlardır. Yağ bezeleri, yapısal olarak elimizde olmadan oluşmaktadır. Bizden ya da yediğimiz içtiğimiz gibi bazı nedenlerden dolayı oluşmaz. Yağ hücrelerinin içinde topladığı yağ oranını sınırlayamaması ve aşırı yağ depolaması neticesinde oluşmaktadır.

Tedavisi nedir?

Tek tedavi yöntemi cerrahi eksizyondur ve ilaçla tedavisi yoktur. Lipomların büyümesi bir yere geldiğinde durabilir. Büyümeyen ve küçük olan lipomların alınmasına gerek olmamaktadır ve bunlar kansere dönüşmezler. Cilt yüzeyinin altında hızlıca büyümeyen kitleler, genellikle iyi huylu urlardır ve alınmalarına da gerek yoktur. Tanıyı netleştirmek için yüzeysel doku ultrasonu yapılmaktadır. Görüntü açısından rahatsızlık yaratan, büyüyen ve ağrıya neden olan lipomlar, lokal anestezi ile lipomun boyutuna göre 1-2 cm’lik bir kesi ile 5 dakikada alınabilmektedir. Lokal anestezi işlemi kolaydır ve dikiş yerlerinde ince belli belirsiz izler kalabilir. Yağ bezesi, alındıktan daha sonra vücudun değişik bir bölgesinde yeniden ortaya çıkabilmektedir.

Yağ bezesi çeşitleri

Lipom: Derinin altındaki yağ tabakasındaki yeni oluşumdur.

Fibrom: Bağdokusundaki iyi huylu yeni oluşuma denilmektedir.

Aterom: Yağ kisti de denir ve yağ bezesi kanalının tıkanmasıyla oluşur.

Diğer başka türler de bulunmaktadır ve bunlar;

Yeni Fibrom: Çevre sinir sisteminin koruyucu olan hüzrelerinde oluşan, yeni iyi huylu yağ bezeleridir.

Akantom: Deri yüzeyinin altındaki sivri hücrelerde oluşan yeni oluşumlardır.

Neurom: İyi huylu sinir hücreleri, sinir lifleri ve bağdokusunda oluşmaktadır.

Yüzde oluşan yağ bezeleri

Bu yağ bezelerinden lazer uygulamasıyla kurtulma imkanı vardır. Yüzdeki yağ bezeleri kesinlikle sıkılmamalıdır. Sivilcelerden daha tehlikeli olan yağ bezeleri, göz çevresinde oluştuysa, hiçbir şekilde ellenmemeli ve kesinlikle doktora görünmelidir. Bu tür bezelerin neden oluştuğu araştırmalarla tespit edilmeli, tekrar etmelerinin önüne geçilmelidir. Bu bezeler operasyonla alındığında tekrardan çıkma ihtimali taşırlar. Bu tür bezelerin çıkmasını önlemek için, cilt her zaman kuru ve temiz tutulmalı, kullanılan makyaj malzemelerinin kaliteli olmaları ve kullanılan yardımcı malzemelerin hijyenine de özen gösterilmelidir.
Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.