Menu

WBC (Lökosit ) tahlili


lökosit tahlili

WBC, beyaz kan hücrelerinin yani akyuvarların ölçümüdür. Genelde enfeksiyon hastalıkları olduğunda yapılan bir tahlildir.

Fakat, başka hastalıklarda da kullanılır. Genelde tüp bebek tedavisi öncesi veya anne adayının ateşlendiği durumlarda istenilen bir tahlildir.

Ayrıca kontrol amaçlıda yapılabilir.

lökositler


WBC değerinin normali, yetişkinlerde 4000-10000/yl olarak kabul edilir. WBC tahlili, koldan alınan kan ile yapılır. Yenidoğan bebeklerde topuk kanı ile yapılmaktadır.

WBC değerinin yüksek çıkması, lökositoz olarak isimlendirilir. Kan sayımında WBC değerinin yüksek olması mutlaka enfeksiyon kaynaklıdır. Enfeksiyon harici, stres, travma, aşırı spor, lösemi bu değerin yüksek çıkmasına neden olur.

WBC değerinin düşüklüğü, lökopeni olarak isimlendirilir. WBC değerinin düşüklüğü bazı enfeksiyonlarda ( tifo, burusella, paratifo vb.), lösemi, aplastik anemi, kemoterapi ve radyoterapi gören hastalarda oluşur.

Lökositlerin içinde enfazla olan hücrelere nötrofil denilir. Bu hücrelerin azalmasına nötropeni denilir. Lökosit ve Nötrofil sayılarının düşmesi vücudun enfeksiyona karşı olan direncini düşürür. Çünkü bu hücreler, bağışıklık sisteminde enfeksiyonlara karşı savaşanlardır.

Hamilelikte WBC değerinin yüksekliği ne anlama gelir?

Gebelikte 15 bin civarına kadar artış normal kabul edilir. Bunun üstü araştırılır. Doğum sonrası 25-30000 civarına kadar yükselebilir. Doğumdan 1 hafta sonra normal değerlere döner.
Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.