Menu

WBC Lökosit Nedir? Düşüklüğü Neden Olur? Tedavisi Nasıldır?


WBC Lökosit nedir?

grew

WBC ya da diğer adıyla Lökosit, vücutta bulunan ve aslen kemik iliği tarafından üretilen ancak kan dolaşımında görülebilen beyaz kan hücrelerine verilen isimdir. WCB’nin açılımı İngilizce beyaz kan hücresidir. Bu hücrelerin yokluğu da fazlası da zarar olmakla birlikte, görevleri arasında iltihap, bakteri ya da virüs varsa savaşıp vücudu olası enfeksiyonlardan korumaktır.

Nötrofiller, lenfositler, eozinofiller, monositler ve bazofiller olmak üzere kendi içerisinde de 5 ayrı türü bulunur. Bu farklı türlerin de vücutta belirli oranları vardır ve yine fazlası veya azı gözlemlendiğinde bir problem var demektir. Sağlıklı bir insanda nötrofil değeri %45-%75, lenfosit değeri %20-%40, eozinofil %7’den az, monosit %1-%10, bazofil değeri ise %3’ün altında olmalıdır.

Normal Lökosit Değerleri:

-1 haftalık bebeklerde – 9.400-34.000
-2 haftalık bebeklerde – 5.000-21.000
-1 aylık bebeklerde – 5.000-20.000
-2-5 aylık bebeklerde – 5.000-15.000
-6 aylık-1 yaş bebeklerde – 6.000-11.000
-2 yaşındaki çocuklarda – 5.000-12.000
-3-5 yaşındaki çocuklarda – 4.000-12.000
-6-11 yaşındaki çocuklarda – 3.400-10.000
-12-15 yaşındaki çocuklarda – 3.500-9.000
-Yetişkinlerde ise; 3.500-10.500

olarak gözlemlenmektedir.

Lökosit Düşüklüğü Neden Olur?

Lökositler daha önce de bahsedildiği üzere bakterilerle virüslerle savaşır ve bizi enfeksiyonlardan korur. Bunları yapan asıl lökosit türü nötrofillerdir. Bunlar azaldığında enfeksiyonlara açık olur ve bağışıklık sistemimiz zayıflar böylece daha sık ve uzun süreli hasta oluruz. Eğer nötrofiller çok çok azalırsa isan vücudunda bulunan her bakteri insanda ciddi enfeksiyonlara yol açar. Genel olarak düşük WBC oranları kanser hastası olan veya kanser tedavisi izleyen kişilerde görünür.

Lökositlerin düşük olmasının sebepleri arasında kemik iliğini etkileyen viral enfeksiyonlar, doğuştan gelen bozukluklar, bağışıklık sistemini etkileyen ağır hastalıklar, antibiyotik gibi ilaçlar gösterilebilir. Spesifik olarak sebeplerin içinde; aplastik anemi, kemoterapi, radyo terapi, HIV/AIDS, lösemi, lupus, tüberküloz, kostmann sendromu bulunur.

Lökosit Düşüklüğü Tedavisi Nasıldır? 

WCB testi yaptırdıktan ve değerlerinizin düşük olduğunu öğrendikten sonra doktorunuzla bir tedavi izlemeye başlamalısınız. Doktorunuzla uyguladığınız ilaç tedavisinin yanında yardımcı olarak bunları uygulayabilirsiniz. İyi beslenmenin ve protein ağırlıklı bir diyet yapmanın, bilimsel olarak açıklanmasa da lökosit değerlerinin yükselmesine yardımcı olduğuna inanan kişi sayısı oldukça yüksek.

Ek olarak aminoasit ve mineraller kullanmak, multi vitamin olan besinler tüketmek de size yardımcı olabilir. Eğer ciddi baş ağrıları, ani ateş, terleme ya da üşüme seansları, kusma, ishal, yemek yiyememe, aşırı halsizlik veya nefes almada zorluk yaşıyorsanız hemen doktorunuza ulaşmalısınız.

Kaynaklar

https://www.mayoclinic.org

https://labtestsonline.org

https://emedicine.medscape.com
Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.