Menu

Vücutta oluşan sarkmalar nasıl engellenir


sıkı baş

Diyet yaparak kilo vermiş olabilirsiniz fakat, kilo verirken vücutta oluşan sarkmalar can sıkıcıdır.

Bacaklarda, kollarda ve göbek bölgesinde olan sarkmalar için ne yapabiliriz diyorsanız ya kilo verirken düzenli spor yapılmalı ya da destek alınmalıdır.

Eğer düzenli spor yapmadıysanız ve sarkmalar varsa bize biraz kulak verin.

sıkı1


Uzmanlar deniz tuzunun vücudu sıkılaştırdığını söylüyorlar. Deniz tuzu içinde bulunan mineraller ciltte sarkma olan bölgeleri hızla toparlıyor. Bunun için sarkan bölgelere deniz tuzu ile yapılan 10-15 dakikalık masajlar o bölgede bulunan kan akışını hızlandıracak ve sarkmaları hızla toparlamaya başlayacaktır.  Sarkma olan bölgelerde kolojen azlığı vardır. Bu nedenle bu bölgelere kolojen takviyesi yapmak bir diğer çözümdür. İçinde bol kolojen olan sıkılaştırıcı kremler kullanılabilir. Fakat, bu tam manası ile bir çözüm değildir. Çünkü, her insanda aynı etkiyi vermemektedir.

sıkı2


Spa merkezlerinde sarkmalara karşı uygulanan yosun terapileri etkilidir. Ayrıca cildi sıkılaştırıcı tekniklerle masaj uygulamaları da yapılmaktadır. Fakat masaj ve terapi ile yapılan uygulamalar, uzun süreli ve sabır isteyen yöntemlerdir. Ağırlık çalışarak, sarkan bölgeleri toparlayabilirsiniz. Hafif ağırlıklarla haftada 3 günlük bir program ile sarkan bölgeler sıkılaştırılabilir. Bütün bu uygulamalar yanında günde 1.5 litre kadar su içmek cildi elastik yapacaktır. Sarkan bölgelerde toparlama oluşacaktır.

sıkı3


Piyasada satılan pek çok vücut sabunu ve losyonu içinde bol sülfat barındırır. Ciltte, sülfat sarkmaları tetikler bu nedenle kullanacağınız losyon ve sabunlar içinde sülfat olmamalıdır. Bu tarz ürünler alırken içinde sülfat barındırmayanları tercih etmekte fayda vardır. Ayrıca bol meyve ve sebze yemek, sıkılaşmanız için çok faydalıdır. Çünkü meyve ve sebzeler bol su ve mineral barındırırlar.

sıkı4


İlerleyen yaşlar ile birlikte cilt elastikiyetini kaybeder. Bu nedenle, düzenli spor yapmak ve yediklerimize dikkat etmek çok önemlidir. Eğer kilo veriyorsanız mutlaka spor ile birlikte vermek sarkmaları engelleyecektir. Kilo yani yağ olan bölgeler genişleyerek esnekleşir, yağ dokusu azaldığında sarkmalar meydana gelir.
Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.