Menu

Vazelin Yüze Sürülür Mü?


Vazelin Yüze Sürülür Mü?

Biz yaşlandıkça cildimiz de bizimle birlikte yaşlanır, ince ve kuru hale gelir. Piyasada satılan yaşlanma karşıtı kremlerin bazıları, zaten kuru ve hassas ciltleri kötü etkileyebilir. Olgun ciltlerde cilt bakımı söz konusu olduğunda vazelin kuru ve pul pul dökülen ciltlere yardımcı olur.

Bunun yanı sıra yaşlılık izleri ve kırışıklıklarına da iyi geldiği gözlemlenmiştir. Tabii ki kırışıklıkları tamamen ortadan kaldırmak gibi bir şey söz konusu değildir ancak görüntüsünü iyileştirebilirsiniz.

Günlük nemlendirici, makyaj temizleyici ve hatta soğuk havalarda koruma amaçlı bile kullanılabilir. Vazelin petrol ham maddesinden üretilen bir yağ olduğu için yalnızca çok kuru ciltlerde kullanılması önerilmektedir. Eğer cildiniz normal ya da yağlı bir ciltse vazelini kullanmayınız.

Vazelin çok yoğun ve ağır bir formüle sahiptir bu yüzden yüzlerine vazelin süren insanlar genelde gözeneklerini kapatacağından çekinirler. Vazelin cilde sürüldüğünde cildin dışarıyla olan ilişkisini keser ve bir katman oluşturur, tıkayıcı bir maddedir.

Eğer cildinizi iyice temizleyip vazelin kullanıyorsanız gözeneklerinizin kapanması olası değildir. Ancak yeterince temizlenmemiş bir cilde vazelin sürülüyorsa o zaman gözeneklerin kapanması ve hatta sivilce oluşumu çok normaldir.cilt3

Nemlendiricilik açısından bakıldığında, dışarıdaki nemi çeken normal nemlendiricilerin aksine vazelini, cildiniz ve dışarısı arasında kalın bir bariyer olarak düşünebilirsiniz. Vazelin bu durumda tıkayıcı ürünlerin içerisinde yer alır ve nem kaybının önüne geçer.

Oluşabilecek herhangi cilt sorununu önlemek adına vazelini iyice temizlenmiş cildinize gece yatmadan önce sürmeniz tavsiye edilir çünkü günlük kullanım için çok yağlı ve ağırdır.

Uzmanlara göre vazelin uygulandığı cildin üzerinde oluşturduğu katman sayesinde cildi korur ve nemini saklar. Kuru ciltlerde ya da vücudun aşırı kuruyan bölgelerinde kurtarıcı görevi görür. Eğer cildiniz yağlı ya da sivilce oluşumuna yatkınsa daha hafif bir nemlendirici kullanmanız tavsiye edilir.

Vazelinin güçlü yapısı cildin nefes almasını zorlaştırdığı için zaten yağlı olan ciltlerin nefes almasını tamamen engeller böylece cilt daha problemli hale gelir. Bu bariyer özelliği ile cildin ölü deriyi atma döngüsünü de engellemiş olur ve cilt üzerinde bakteri oluşumu artar.

Vazelinin genelde daha yaşlı ya da çok kuru ciltlerde kullanılması uygundur. Eğer yağlı karma ya da sivilce sorunu olan bir cildiniz varsa, hafif kıvamı olan su bazlı nemlendiriciler kullanmanız daha faydalı olacaktır.

Eğer vazelini yüzünüzde kullanmak istiyorsanız kutudan aldığınız gibi kullanmamanız da daha doğru ve güvenli olacaktır. Bunun yerine benmari usulü eritip daha sıvı kıvama gelen vazelini daha ince bir katman olarak temizlenmiş yüzünüze sürebilirsiniz.

Kaynaklar;

https://intothegloss.com
https://health.howstuffworks.com




Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.