Menu

Vazelin Nedir? Nerelerde Kullanılır? Faydaları Nelerdir?


Vazelin nedir?

İngilizcesi “Petroleum Jelly” olan vazelin, ham petrolden elde edilen bir yağdır. Petrol madeninde işçiler tarafından yaraların ve kuruyan ciltlerin üzerinde kullanıldığı ve işe yaradığı için Robert Chesebrough’un dikkatini çekmiştir ve dünyada ilk kez üretimine başlanmıştır.

Rivayete göre vazelinin babası sayılan Chesebrough ölene kadar her gün bir kaşık vazelin yemiş ve 96 yaşına kadar yaşamıştır. Ancak vazelini yiyecek olarak tüketmek oldukça zararlıdır ve kesinlikle önerilmemektedir. Kozmetik alanda cilt bakımı için kullanılan ürün aynı zamanda ayakkabı bakımında ve hatta bitlerden kurtulmak için bile kullanılmaktadır.

Geniş bir kullanım alanı olan vazelin, içerisindeki petrol ham maddesi yüzünden ilk zamanlar insanlarda bir çekince yaratsa da sağlığa bir zararı olmadığı dermatologlar tarafından onaylanmıştır. Günümüzde neredeyse her yerde vazelin bulunabilmektedir.

Vazelinin faydaları nelerdir?
ngfd

1- Küçük yaralar ya da yanıkları iyileştirir 

Ciltte bulunan küçük yaralar ya da yanıklar üzerine biraz vazelin sürmek varsa kanamayı durdurup cildi nemli ve esnek tutar. Tabii kullanılan vazelinin tamamen temiz olduğundan emin olun aksi halde mikrop kapabilirsiniz.

2- Yüzünüzü, ellerinizi ya da vücudunuzu nemlendirir

Duş sonrası yüz ve vücut losyonu olarak kullanabilirsiniz, nemlendirici özelliği sayesinde cildi rahatlatır. Kurumuş dudaklara ya da nezle sonrası kuruyup yara olan burunlar için de idealdir. Çatlak topuklarınız ya da çok kurumuş nasırlaşmış elleriniz varsa, önce sıcak suda yumuşatıp daha sonra vazelin uygulayın.

Çorap ya da eldiven takıp bir süre bekledikten sonra çıkarırsanız, sorunlu bölgelerin yumuşacık olduğunu göreceksiniz.

3- Kedi-köpek patilerinde kullanılır 

Bizim cildimizin tahriş olması gibi bazen kedi ya da köpeklerin de patilerinin altı aşınabilir ya da çatlayabilir, böyle durumlarda nemli bir bez ile temizleyip kurulanmış patilere vazelin uygulamak hayvan dostlarımızı rahatlatacaktır. Dikkat etmeniz gereken şey ise kedi veya köpeğin vazelini yalamasını engellemek.

4- Bebeklerde pişik için kullanılır 

Bebeklerde bez kullanımı ve nem yüzünden oluşan pişik problemi için, bebeğinizi yıkayıp kuruladıktan sonra pişik olan bölgelere birazcık sürüp sonra bezlemek, bebeğinizin cildi ve nem arasında bir bariyer oluşturarak pişik oluşumunu engeller. Eğer devam eden ve çözülmeyen bir pişik söz konusuysa doktora gitmeniz tavsiye edilir.

5- Göz makyajını çıkartır 

Yağ ve yağlı ürünler göz makyajı temizliğinde çokça kullanılır, vazelin de bir tür yağ olduğu için ve yüksek nemlendirici özelliği sayesinde göz makyajı temizliğinde tercih edilen bir üründür. Gözünüze kaçırmamaya dikkat ederek kullanabilirsiniz.

Aynı zamanda göz kenarında bulunan kaz ayaklarını da geçirdiği söylenmektedir. Ünlü oyuncu Jennifer Aniston dahil bir çok kişi vazelini kırışıklıklarına uygulamaktadır.

6- Şaçların kırık uçlarını düzeltir 

Güneş deniz ya da havuz saçlarınızı kurutur ve direncini alır. Bu durumda da saçlarınız uçları kırılır ve sağlıksız bir görüntü yaratır. Bir miktar vazelini alıp saç uçlarına uygulamak hem besleyici olacaktır hem de parlak ve sağlıklı bir görüntü oluşturucaktır.

7-  Saç  boyarken ya da oje sürerken bulaşmayı önler 

Saçınızı boyamadan önce saç çizginizin olduğu yerlere vazelin sürmek cildinizin boya lekesi olmasını önler. Oje sürerken de tırnaklarınız kenarlarına vazelin sürerseniz etinize oje bulaşmaz. Vazelin oje sürmeniz veya saç boyamanız bittiğinde kolayca temizlenebilir, bu da oldukça pratik bir uygulama şeklidir.

8- Parfümün daha kalıcı olmasını sağlar

Parfüm sıkmadan önce cildinizde sıkacağınız yerlere biraz vazelin sürüp sonra parfüm sıkmak, kokunuzun çok daha kalıcı ve yoğun kokmasını sağlar.go

9- Sıkışmış objeler için kayganlaştırıcıdır 

Parmağınıza sıkışan bir yüzük varsa yüzük ve parmak arasına vazelin sürerek yavaş hareketlerle kolayca çıkartabilirsiniz. Açılmayan bir kavanoz ya da şişenin ağzına da vazelin sürerek kolayca açabilirsiniz.

Sıkışan fermuarlarda da kullanılabilir. Sıkışmış bir kapı varsa kapının menteşelerine biraz vazelin sürmek de kapının eski haline dönmesine yardımcı olur.

10- Bitleri kovmaya yardımcı olur 

Eğer saçınızda bit var ise saç diplerine biraz vazelin sürüp taramak bir süre bekletip sonra da yıkamak bitlerden kurtulmanıza yardımcı olur. Eğer tek seferde başarılı olmazsa bir kaç kere daha deneyip farkı görebilirsiniz.

11- Ayakkabı ya da deri ürünleri parlatır 

Ayakkabıların çizik olan bölgelerine vazelin sürüldüğünde mucizevi bir şekilde kaybolduğunu göreceksiniz. Deri ceket ya da başka deri ürünlerde de vazelin kullanmak, hem yeni gibi parlatır hem de derinin daha yumuşak ve temiz olmasını sağlar.

Vazelin nerelerde kullanılır?

Vazelin yukarıda sayıldığı gibi bir çok alanda kullanılır ve oldukça pratik bir üründür. Fiyat performans olarak piyasadaki diğer rakiplerinden ayrılmaktadır. Nemlendirici etkileri vardır, evin içindeki problemlerde de kullanılabilir.

İçerisinde herhangi bir vitamin ya da iyileştirici bir gücü yoktur. Size kısa vadede rahatlama ve kolaylık sağlar ancak ciddi bir probleminiz varsa doktorunuza danışıp probleminize uygun bir nemlendirici edinmelisiniz.

Kaynaklar; 

https://www.healthline.com
http://www.vaseline.us
Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.