Menu

Varlığını sürdüren 5 eski gizli topluluk


Yüzyıllar boyu birçok gizli topluluk ortaya çıktı ve kayboldu. Fakat bazıları kaldı ve birçok efsanenin onlarla ilgili olduğu söylendi. Günümüzde hala varlıklarını devam ettiren, etkili gizli toplulukların olduğu biliniyor. İşte, varlığını sürdüren 5 eski gizli topluluk;

1. Bilderberg Grubu – 1954

Hiçbir resmi üyeliği bulunmayan bu gizli örgüt diğerlerinden biraz farklıdır. Bilderberg Grubu, her yıl gizlilik içinde toplanarak askeri güvenlik, devlet güçleri ve başka konuları tartışmaktadırlar. Dünya genelinde yapılan konferanslara katılım sadece özel davetiye ile olmaktadır.1954 yılında Polonyalı siyasi danışman Joseph Retinger tarafından başlatılan toplantıların ilki Hollanda’daki Bilderberg Otelde yapılmıştır. Toplantıda konuşulanların katılımcılar tarafından açıklanması yasak olup, gizli tutulmaktadır. Grubun gizliliği onlar hakkında birçok tartışmanın ve komplo teorilerinin üretilmesine neden olmuştur.


kafatası ve kemikler


2. Skull and Bones ( Kafatası ve Kemikler ) – 1832

Skull and Bones ( Kafatası ve Kemikler ) topluluğu, ABD’deki en eski gizli öğrenci topluluğu ünvanına sahiptir. Ivy League Yale Üniversitesinde kıdemli lisans öğrencileri için 1832 yılında kurulan ve sadece üye olan seçkin isimlere açık olan bir topluluktur. Üyeleri her hafta pazar günü Tomb adı verilen bir binada Masonik ritüeller gerçekleştirmektedirler. CIA’in Skull and Bones gizli örgütüyle komplo teorileri ürettiği söylenmekteydi. Ancak CIA, 2007 yılında bu örgütle herhangi bir ilişkisinin olmadığını duyurdu. Üyeleri arasında John Kerry, George HW Bush ve George W. Bush gibi ünlü isimlerin olduğu bilinmektedir.


illuminati


3. Illuminati – 1776:

İlluminati, aslında 17. ve 18. yüzyılda Avrupa’da entellektüel hareket takipçilerine verilen bir isim olmuştur. Aslen din kavramlarına ve hurafelere karşı, ampirizminin idealleri üzerine kurulmuş gizli bir örgüttür. 1776 yılının Mayıs ayında Cizvit bir adam olan Weishaupt tarafından yukarı Bavyera’da İngolstadt’ta kurulan illuminati‘nin üyeleri, kendilerini Perfecttibilist olarak anmaktadırlar. Başlangıcında, yasadışı olarak birçok ilerici siyasetçisi ve aydınları sadlarına katılmış, Avrupa genelinde yayılmıştır. Ateist bir düşünceye dayalı dünya hükümeti oluşturmak için çaba harcayan illuminati, birçok komplo teorisinin ardındaki gizli topluluk olarak gösterilmektedir. Temsilcilerinin arasında Beyonce, Rhianna, Nicki Minaj, Mivhael Jackson ve Bono gibi ünlü isimlerin olduğu düşünülmektedir.


hür masonlar


4. Hür Masonlar – 1717:

Kademeli bir sisteme sahip olan Hür Masonlar, yüksek profilli kişilerin oluşturduğu, uygulamalarının hala gizlilik içinde yürütüldüğü bir gruptur. 1717 yılında dört küçük zaviye grubu büyük mason locasını oluşturmak için birleştiler. İlk başlarda üyelerini birinci ve ikinci derece olarak sınıflandırmış, üçüncü derece masonluk uygulamasına ise 1750’den sonra başlanmıştır. Masonların düzenli olarak yaptıkları toplantıları, bir dizi işaret ve sembollerin etrafında dönen törensel bir şekilde yapılmaktadır. Üyeler birbirlerine kendilerini tanımlamak için gizli el hareketleri kullanırlar. Bu topluluğa üyelik için 18 yaşın doldurulmuş olması ve en az üç mason üyenin önermesi gerekmektedir. Katolik olanların Hür Masonlar üyesi olmaları yasaklanmıştır. Üyeleri arasında Mark Twain, Winston Churchill ve Henry Ford gibi ünlü isimler bulunmaktadır.


gül haç


5. Gül Haç Organizasyonu – 1607: Gül Haç Organizasyonunun 1600’lerin başlarında Alman Protestanları tarafından oluşturulan ve “Fama Fraternitatis Rosea Crucis” ya da ” The Fame of the Brotherhood of Rosea Crucis” adlı iki kritik belgenin ortaya çıkmasından sonra oluşan gizli bir grup olduğu varsayılmaktadır. Birinci belgede dünyanın farklı bölgelerine seyahat eden gizemli bir simyacının gizli bilgilerini, ikinci belge ise Avrupa’nın siyasi ve dini çehresini değiştirmek için oluşturulan simyacıların gizli bir kardeşliğinden bahsetmektedir. Bu bilgiler 17. yüzyılda tüm Avrupa’yı dolaşmaya başladığında, bu grup hakkında zamanın sanatsal, kültürel ve bilimsel mirasını bitireceği dedikodusu yayılmıştır. Bugüne kadar sırrı gizli kalsa da, Rosicrucianism ve sonrasında masonluğun ortaya çıkmasına katkı sağladığı söylenmektedir. Bugün hala orijinal düzenin soyundan geldiğini iddia eden gül haç grupları bulunmaktadır. Bu gizli örgütte Abraham Lincoln, Benjamin Franklin ve Walt Disney gibi ünlü isimlerin olduğu da bilinmektedir.
Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.