Menu

Uzun gebelik yaşayan hayvanlar


uzun gebelik süreleri

Dokuz ay boyunca bizi karnında taşıyan annelerimize ne kadar şey borçlu olduğumuzu biliyoruz.

İnsanlarda olduğu gibi hayvanlar aleminde de uzun gebelik süreleri var.

Bu uzun gebelik süreleri bazen seneleri bile bulabiliyor.

İşte, uzun gebelik yaşayan hayvanlar

deve


Develer ;

İnatçı kişilikleri ile bilinen develer 13-14 ay kadar yani 410 gün gebelik süresi yaşarlar. Lamalar, deve familyasındandır. Lamaların gebelik süresi yaklaşık 330 gündür.

zürafa


Zürafalar ;

Zürafalar dünyanın en uzun hayvanlarıdır. Anne daima ayakta doğurur böylece bebek uzun bir düşüş yaşar. Düşüş olduğu için bebeğin yeterince büyük olması gerekir. İşte bu nedenle zürafalar, 400-460 gün gebelik süresi geçirirler.

solucan


Kadife solucanı ;

Kadife solucanı kadifemsi kıllara sahip bir hayvandır. Yaklaşık 15 ay boyunca yavru taşırlar. Solucanlara yakın akraba olmalarına rağmen, örümcek ve böcek familyasından kabul edilirler.

gergedan


Gergedanlar ;

Gergedanlar yaklaşık 450 gün gebelik geçirirler. Bu uzun gebelik sistemleri nedeni ile bebek yapmak gergedanlar için zordur.Çünkü, gergedan zaten ağır bir hayvandır uzun gebelik süresince daha ağırlaşarak kendini tehlikeye atar.  Bu nedenle de türü tehlike altındadır.

deniz aslanı


Deniz aslanları ;

Deniz aslanları, en düşük üreme oranına sahip olan hayvanlardır. 330-350 gün boyunca gebelik süresi yaşarlar. Bu yaklaşık 15-16 ay gibi bir süreye denk gelmektedir.

balina ve yunus


Balina ve yunuslar ;

Balinalar ve yunuslar yüksek zeka seviyesinde ve huzurlu ortamları ile bilinirler. Yunuslar, 17 ay, balinalar ise 19 ay bebeklerini karınlarında taşırlar. Fakat, bu iki hayvanda bebekleri doğunca inanılmaz şekilde onlarla ilgilenir ve bakımlarını uzun süre yaparlar.

fil


Filler ;

Filler, yaklaşık 2 yıl boyunca bebeklerini karınlarında taşırlar. Büyük cüsseli hayvanlara dikkat ederseniz, anne karnında gelişim süreleri uzundur. Uzun gelişim süresi zeki hayvanlar için geçerlidir.

köpekbalığı


Köpekbalıkları ;

Çoğu balığın aksine, köpekbalıkları değişen gebelik süresine sahiptir. Genel olarak 2-3 yıl arası bebekleri karınlarında tutabilirler. Camgözler, 2 yıl, fırfırlı köpek balığı ise 3.5 yıl kadar gebelik süresi yaşamaktadır. İşin ilginç yanı, köpekbalığının karnında ki yavrular, anne karnında birbirini yiyebilir.
Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.