Menu

Üzüm pekmezi nasıl yapılır


üzüm pekmezi nasıl yapılır

Kültürümüzde bolca tüketilen pekmez değişik meyvelerden yapılmakta, insan sağlığı bakımından önemli olduğu kadar, geleneksel Türk sofralarının da vazgeçilmezlerindendir. Pekmezin en fazla yapıldığı meyve üzümdür. Üzüm pekmezi hem tatlı hem de ekşi olarak yapılabilmektedir. Peki, üzüm pekmezi nasıl yapılır? İşte, üzüm pekmezinin yapılışı;

üzüm


Ekşi üzüm pekmezi yapmak için, üzümler iyice yıkandıktan sonra temiz çizmeli bir kişi tarafından ezilerek şırası çıkarılır. Elde edilen şıra bir süzgeçten süzülerek kaynatma kazanına aktarılır. Kaynatma işleminin yapılacağı kazanlar geniş ama derin olmamalıdır. Daha sonra kaynatılmak üzere ateşin üzerine alınır. Dibi tutmasın diye sürekli olarak karıştırılmalıdır.

üzüm şırası


Kaynama esnasında oluşan köpükler bir kepçe yardımıyla alınmalı ve temizlenmelidir. Pekmezin kıvamına gelip gelmediği tahta bir kaşığı pekmeze daldırın, bir tabağa damlatın eğer dağılmıyorsa olmuş demektir. ekşi olarak yapılan üzüm pekmezi, ateşten alındıktan sonra temiz cam kavanozlarda veya içi sırlı olan çömleklerde serin yerde muhafaza edilmelidir.

üzüm pekmezi


Pekmezi tatlı olarak yapmak için üzüm ve çıkarılan şıraya asit giderici bir madde katılmaktadır. İstenirse tatlı olması için karbonat, odun külü ya da kireç de katılabilmektedir. Bunlar üzümlerin ezilmesi esnasında veya şıra haline getirildikten sonra da katılabilir.
One Response
  1. Halim Ilikan

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.