Menu

Uzaydan görülen yerler


uzaydan görülenler

Her zaman her yerde Çin Seddi’nin uzaydan gözüktüğü anlatılır. Bu aslında tam olarak doğru değildir.

Çıplak gözle Çin Seddi’ni uzaydan görmek aslında imkansızdır. Bu özel makineler ile gerçekleşebilen bir olaydır.

Fakat, uzaydan rahatlıkla görülebilecek başka şeyler vardır. İşte, dünyamızda uzaydan görünen yerler ;

himalayalar


Himalayalar ;

Yaklaşık 26 bin metre boyunda ve 20 bin metreyi aşan zirveleri ile Himalaya dağları tartışmasız etkileyicidir. Aslında bu dağların karla kaplı olan zirveleri uzay resimlerinde görülmektedir. NASA’nın yaptığı açıklamaya göre, uzay mekiğinin geniş formatlı kamerası ile yapılan çekimlerde güneybatı yönünde olan zirve noktası çok daha iyi gözükmektedir.Bu resimde,  Hindistan üst köşede, Pakistan alt sağda, Çin alt sol kısımda yer almaktadır.

barier resif


Büyük bariyer resifi ;

Avustralya kıyılarınsa sığ sularda oluşan bu mercan yapısı, 1.600 kilometre uzunluğunda ve 130 bin metrekare alana sahiptir. 1.500 tür balık yaşayan bu alan, kuzeydoğu Avustralya kıyılarına paralel olarak uzanmaktadır. Bu görüntü uzaydan rahatlıkla görünmektedir.

dubai adaları


Dubai’nin yapay adaları ;

Dubai’de anakara dışında yapay adalar oluşturulmuştur. Palmiye ağacı şeklinde olan yapay ada, sığ sulardan toplanan kum ile yapılmıştır. Şu anda yapılan ada, güneş ve güneş sistemi şeklindedir. Yıldızlar ve gezegenler temalı ada, Dubai Evreni isimli olacaktır. Palmiye ada ise, rahatlıkla uzaydan görülmektedir.

giza piramitleri


Giza piramitleri ;

Kahire’de piramitler modern şehir ile iç içedir. Bu nedenle uzaydan görüntü tam olarak artık seçilmemektedir. Piramitler, zoom kameralarla rahatlıkla görülmektedir. Çöl manzaraları çok belirgin olsa da, piramitler için yüksek çözünürlüklü kameralar kullanılmaktadır.

ispanya seralar


İspanya, Almeria Seraları ;

Almeria, İspanya’nın Endülüs eyaletindedir. İspanya’nın güney doğusunda olan bu alan, 64 bin dönümlük sırt sırta seralardır. Avrupa’nın meyve sebze ihtiyacının yaklaşık 4/3’ü bu bölgeden sağlanmaktadır. Uzaydan bu bölge ve seralar rahatlıkla görünmektedir.

amazon nehri


Amazon nehri ve kolları ;

Amazon nehri uzun yapısı ve çevresinde ki sık ormanlık alanlar nedeni ile uydular tarafından rahatlıkla uzaydan görünmektedir. Güney Amerika’nın ortasında ormanlık alan karanlık bir bölge olarak gözükür ama nehir kollarının görüntüsü ile çok net bölge anlaşılır.

phytoplankton patlamaları


Fitoplankton patlamaları ;

Mikroskobik yani tek hücreli organizmaların bir araya gelmesi ile oluşan görüntü, uydular tarafından rahatlıkla görülmektedir. Bu canlılar ılık sularda oluşurlar. Bazı fitoplanktonlar, kalsiyum açısından zengin olunca kırmızı renk olarak görünürler. Bu yapı, balinalar ve deniz canlıları için bulunmaz nimettir.
Son 50 Yorum
  1. nurettin bozdogan
  2. ferit sezer

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.