Menu

Uzaydan dünyaya atlayış (Felix Baumgartner)


uzaydan-dunyaya-atlayis

Uzay atmosferine çıkarak dünya atmosferine atlamayı başaran ilk insan Felix Baumgartner isimli bir şahıstır. Baumgartner, New Mexico’da bulunan Roswell uzay üssünde hazırlanmış olan özel donanımlı bir kapsül ve tulumla birlikte, yaklaşık 38.700 metrelik bir yüksekliğe çıkarak özel bir düzenekten Dünya’ya doğru atlamıştır.

Milyonlarca kişinin canlı olarak izlediği bu yayında, Felix Baumgartner dünya üzerinde en yüksek atlayış yapan kişi; en uzun mesafeli serbest düşüşü yapan kişi ve bir balon vasıtasıyla en yüksek yere çıkmayı başaran kişi olarak tarihe geçmiştir. Felix’in kırdığı rekor, 52 yıl boyunca kırılamayan rekorların kırılması özelliğini taşımaktadır.

Atlayıştan önce, Felix Baumgartner’ı atlaması gereken noktaya götürecek 850.000 metreküplük plastik alaşımlı helyum balonu şişirilerek Felix’in içerisinde bulunduğu kapsülle birlikte iki buçuk saati geçkin bir süreden sonra atlayış noktasına götürmüştür.

Atlayış noktasına vardığında saat 18:30 civarı olmasına rağmen Felix Baumgartner, bu devrim niteliğindeki rekor denemesi için her ayrıntıyı didik didik inceleyip teyit etmek adına o noktada bayağı bir süre kalmış; en sonunda saat 21:15’te artık içerisinde bulunduğu tankta 10 dakikalık oksijen kalmasıyla birlikte kendisini uzay boşluğuna bırakmıştır.

Aşağıya doğru ses hızını da aşmış olan bir hızla (1136 km. hız yaptığı bilinir), tamı tamına 4 dakika 19 saniye boyunca dünyaya düşme süreci geçirmiştir. Serbest uçuşunun ardından artık dünyaya ayak basmasına 1524 metre kaldığında sırtındaki özel paraşütünü açmış ve 10 dakikalık yolculuğunun ardından sağlıklı ve başarılı bir şekilde toprağa iniş yapmıştır.

 
Son 50 Yorum
  1. Anonim
  2. Mehmet Ali Eke
  3. Saida Saipova
  4. Saida Saipova
  5. Kenan Yılmaz
  6. Doğan Tümeralp

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.