Menu

Üvez meyvesinin faydaları kışın bu meyveyi yiyen dirençli oluyor


uvez-meyvesi

Üvez meyvesi hakkında kısa bilgi

Bitki aleminde gülgillerin bir türü olarak sayılan üvez ağacı, en az beş en fazla on metre yüksekliğe ulaşabilmektedir. Haziran ayı gibi üzerinde beyaz renkli çiçekler oluşturmaya başlayıp tomurcuklanarak kış mevsimi geldiğinde yapraklarını dökmektedir. Bu ağacın meyveleri de üvez meyvesi olarak bilinmekte; şeklen ya armuta ya da küreye benzemektedirler. Renk olarak da kırmızı tonları veya yeşil-sarı tonlarda olabilmektedirler.

Üvez meyvesi nerede yetişir?

Üvez ağacının en bilinen ve sevilen türü “kuş üvezi” olarak bilinen “sarbus aucuparia”dır. Bu tür Kuzey Anadolu bölgesinde yaygın olarak yetiştirilmektedir. Üvezin kendisi ise Karadeniz Bölgesi’nde yetiştirilerek o bölgedeki çoğu alanda görülebilecek bir meyve olarak bilinir.

Genellikle kış aylarında toplanıp hasadı yapılan bu ürünün, vücutta bir kaç alandaki hastalığa karşı çok iyi iyileştirici özellikler gösterilmesinde çok büyük payı vardır. Bu sebepten ötürü de son yıllarda üvez meyvesine rağbet inanılmaz artmış, hatta bu meyvenin sağlık açısından nelere faydalı olduğuna dair araştırmalar gerçekleştirilmeye başlanmıştır.

Üvez meyvesinin faydaları

Bağırsak temizleyici etkisi vardır : Bilim insanlarının bu meyve üzerinde yaptıkları araştırmalar sonucunda, içeriğinde bulunan elma asidi, limon asidi, kehribar asidi gibi içeriklerle bağırsakların düzgün çalışmasını ve temizlenmesini sağladığı belirlenmiştir. Üstelik üvez meyvesinin kurusu da bu meyvelerin faydalarının arasında tüketilmesi gereken bir şekli olarak kabul edilip kuru üvezin kişiyi ishalden koruduğu unutulmamalıdır.

Kalp krizini önler : Üvez meyvesinin içerisinde bulunan tanen içeriği sayesinde hem vücut direnci arttırılabilmekte hem de kalp krizi riskinin önüne geçilebilmektedir.

Kanamayı durdurur : Bu ürünle yapılan detaylı araştırmalarda, üvez meyvesinin kanama engelleyici bir şifa kaynağı olarak kullanımının tarih sahnesinde Hipokrat’ın kullanımına kadar giden eski bir ürün olduğu anlaşılmıştır.

Tansiyon ve şeker hastalığına iyi gelir : Bu meyvenin kendisinin veya yapraklarının taze bir biçimde tüketiminden sonra, vücutta kan şekerinin düşürücü etki altına girdiği gözlemlenmiştir. Yapılan testlerle ispatlanan bu durum için hem tansiyon hastalarına hem de şeker hastalarına bu meyveyi taze olarak tüketmeleri önerilmektedir.

Üvez meyvesi nasıl yenir?

Üvez meyvesini tüketmeden önce dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır. Bunlar, bu meyvenin ilk olarak dalından kopartılır kopartılmaz yenilmesinin tavsiye edilmemesidir. Bunun nedeni ilk kez dalından koparılan meyvenin oldukça sert bir yapıda ve kötü bir tatta olmasıdır. Üvezin tüketilme koşulları genelde dalından koparıldıktan sonra kahverengileşinceye kadar bekletilmesi (10 gün kadar) ve ardından da marmelat gibi bir kıvama gelince rahatlıkla yenebilmesidir.

Üvez meyvesi nerede satılır?

Üvez meyvesi genelde kurutularak tüketilmeye daha müsait bir meyve olduğundan, aktarlarda veya organik ürünler satılan alanlarda bulunabilmesi yüksek ihtimal olan bir meyvedir.
Son 50 Yorum
 1. şevki
 2. hüseyin
 3. Anonim
 4. Ömerkordes
 5. hatice aygün
 6. GAME OVER
 7. Anonim
 8. tural
 9. Bahattin yıldırım
 10. yuksel
  • atanur

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.