Menu

Ürtiker Nedir ?


Ürtiker nedir?

Anlamı Latince olan ”Urtica(ısırgan otu)”’dan gelen ürtiker hastalığı, esasında deri döküntüsü ve alerjisi olarak bilinen kurdeşenle eş anlamlıdır. Genel orana bakıldığında her insanın hayatında bir kere ürtiker rahatsızlığına yakalandığı görülmektedir. Çeşitli dış etmenlere bağlı olarak vücudun gösterdiği reaksiyon ve bununla birlikte oluşan deri üzerindeki pıhtılar ve kabarıklıklar ürtikeri oluşturur. Ürtiker, hastalık olarak evre evre ve atak atak gelişebilen bir hastalıktır. Deride kızarıklıklar, kabarıklıklar ve kaşıntılarla oluşan döküntüler başladıktan en geç 48 saat içerisinde tekrardan yok olmaya başlarlar.

Vücudun bir bölümünde çıkan bu döküntüler kaybolduktan sonra aynı döküntüler farklı bir bölgede görülmeye de başlanabilir. Bu görülme atakları da bazen bir kaç saat bazen de bir kaç gün olarak değişebilmektedir. 6 haftadan kısa süren ürtiker belirtileri akut ürtiker, 6 haftadan fazla süren ürtiker belirtileri ise kronik ürtiker olarak adlandırılmaktadır. Akut ürtikerler kısa süreli etki içerisinde bulunduğu için daha kolay iyileşebilme imkanındadır ancak kronik ürtikerler tedavi edilmek istenildiğinde daha zor bir süreç geçirilmektedir. Ürtiker hastalığı kadınlarda erkeklere iki kat oranda daha fazla görülmektedir.

Ürtiker nedenleri nelerdir?

Kişinin alerjisi olan besin maddeleriyle teması (örneğin çilek alerjisi, domates alerjisi gibi)

İlaçlar

Vücutta oluşan enfeksiyonlar

Hipertiroid hastalarında sıklıkla görülür.

Böcek sokmaları

Akciğer ya da lenf kanserlerinin başlangıcında da görülebilmektedir.

Bazı ürtikerlerin sebebi hala bulunamamaktadır ve bu tip ürtikerlerin de tedavi süreci çok zordur.

Penisilin ya da aspirin gibi ilaçlar

İdrar söktürücüler

urtiker-sebepleri

Ürtikerin çeşitleri nelerdir?

Anjioödem : Dudak, cinsel organ ya da yüz bölgelerinde görülen bir çeşit ürtiker hastalığıdır. Normal ürtikerlerin haricinde kaşıntıdan fazla yanma ve acı vardır.

Temas ürtikeri : Evcil hayvanlar vasıtasıyla oluşabilen bir çeşit ürtiker çeşididir. Bazı meyvelerle temas edildiğinde de aynı ürtiker sendromu görülür.(çilek, erik vb.)

Besin ürtikeri : Deniz ürünleri ve belli başlı kuruyemişlerin neden olduğu ürtikerlerdir. Bu ürtiker problemlerinin ana kaynağını bulmak için alerjen testi yaptırılmalıdır.

Solar ürtiker : Güneş ışınlarından kaynaklanan ürtiker hastalığıdır. Güneşten uzak bir yere geçildiğinde 1-2 saat içerisinde geçebilir.

Enfeksiyon ürtikeri : Mikropların, bakterilerin ya da virüslerin neden olduğu ürtikerlerdir. Diş, safra kesesi gibi enfeksiyonlarla birlikte kendini gösterir.

Fiziksel ürtiker : Çok ani bir şekilde ortaya çıkar. Vücuda gelen herhangi bir darbe, soğuk ya da sıcaktan etkilenme, aşırı egzersiz yapma vb. durumlarda ortaya çıkmaktadır.

Ürtiker belirtileri nelerdir?

Aniden ateşlenme

Bu ateşlenmeyle birlikte vücutta ani ve şiddetli kaşıntılar başlaması

2 milimetreden 30 santimetreye kadar büyüyebilen kaşıntı ihtiyacı hissettiren kabarıklıklar

Etrafı kırmızı renk, ortası soluk beyaz renkli cilt döküntüleri

Ürtiker tedavisi nasıl olur?

Yakalandığınız ürtikerin çeşidi her ne ise, sizi rahatsızlandıran sebepten acilen uzaklaşmalısınız.

Eğer akut ürtikeriniz varsa elinizden geldiği kadar gereksiz ve bilmediğiniz ilaçları kullanmamalısınız.

Yine akut ürtikere bağlı olarak sizde hastalık yaratabilecek balık ürünleri, yumurta vb. ürünleri hayatınızdan çıkarmalısınız.

Akut ürtikerde de kronik ürtikerde de, hastalığınızı daha ileri boyuta taşıyabilecek hiç bir tetikleyici unsuru kullanmamalı, hemen bir hekimin kontrolüne başvurmalısınız.

Anjioödem rahatsızlığınız varsa diğer ürtiker rahatsızlıklarından daha ciddi bir hastalık içerisinde bulunacağınız için mümkün olan en kısa sürede fenalaşmadan bir sağlık merkezine başvurmalısınız.
Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.