Menu

Ünlü filmlerin çekildiği yerler


film çekilen yerler

Her filmin yazıldığı hikayeye göre nerede çekileceğine karar verilir. Bazen, dünya üzerinde bu tarz yerler bulunamayınca platolarda dekorlar yapılır.

Dünyanın en önemli filmleri, senaryoya göre uygun yerin belirlenmesi sürecini mutlaka yaşar. Çünkü, stüdyolarda okyanus yapmak bazen zor olabilir.

İşte, bazı filmlerin çekildiği yerler ;

vikingler


Vikingler, Naeroyfjord, Norveç ;

1958 yılında çevrilen Kirk Douglas, Orson Welles, Ernest Borgnine, Tony Curtis’in oynadığı Vikingler filmi Norveç’de çekilmiştir. Bu Viking köyünü kurmak için yapımcılar çok gezmiş ve bu bölgeyi uygun bulmuştur. Kayalar, uçurumlar, berrak sular Norveç kıyılarının geleneksel halidir. Naeroyfjord bölgesi ise film için gerçekten bulunmaz bir yerdir. Burası bir fiyörttür ve 18 kilometre uzunluktadır.

kokteyl


Kokteyl, Port Antonio, Jamaika ;

Tom Cruise’un kariyerinin dönüm noktası kabul edilen bu film, Jamaika’nın kuzeydoğu sahillerinde olan bir liman şehri Port Antonio’da çekilmiştir. Burada olan şelale ve doğal güzellikler filmde sıklıkla kullanılmıştır.

mama mia


Mamma Mia, Damouchari Yunanistan ;

2008 yılında Mama Mia filmi Yunanistan’ın kayalık adalarından olan bu bölgede çekilmiştir. Film, aslında bir müzikaldir ve meşhur Abba şarkıları ile çekilmiştir. Film, tahminlerden çok daha fazla ilgi çekmiştir. Bunun nedenlerinden biri, çekildiği muhteşem doğal güzelliklerdir.

50 ilk öpücük


50 İlk Öpücük, Oahu Hawaii ;

Adam Sandler ve Drew Barrymore’un baş rollerini oynadığı film ilginç konusuyla dikkat çeker. Kafa travması geçiren bir kadın her sabah kalktığında hafızasını kaybeder onu seven adam, her gün onu çok sevdiğini en baştan anlatır. Hawaii adalarının üçüncü büyük adası olan Oahu filmin çekildiği yerdir. Ayrıca filmde adada yaşayan halk da rol almıştır.

karaip korsanları


Karayip Korsanları ; Wallilabou Bay, St Vincent, Karayipler ;

Karayiplerde ana adanın rüzgar almayan kısmında çevrilmiştir. Bu filmde yer alan Wallilabou köyü aslında filmin serilerinin çekildiği büyük bir oteldir. Bu nedenle filmde bu otelin pek çok alanı farklı dekor eklemeleriyle kullanılmıştır.

yüzüklerin efendisi


Yüzüklerin efendisi, Yeni Zellanda ;

Avustralya’nın doğusunda pasifik adaları North Island ve South Island’dan oluşan Yeni Zellanda,  doğal güzellikleri ile bilinir. Polinezya ve Avrupa halklarının karışımı bir halka sahiptir. Fantezisel güzellikte olan toprakları, manzarası ve az nüfusu nedeni ile bu ülke film çalışmalarında en fazla plato kurulan yerlerdendir. Yüzüklerin Efendisi serisi bu nedenle burada çekilmiştir.

walter mityy


Walter Mitty, Gizli hayat , İzlanda ;

Ben Stiller’in başrolünde oynadığı film, monoton bir hayattan kaçan bir maceracıyı anlatır. Film, İzlanda’nın doğal manzarası eşliğinde çekilmiştir. Dağlar, fiyördler ile filmin unutulmaz bir de kay kay sahnesi vardır.
Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.