Menu

Ufo Nedir ? Gerçekten Ufo Var Mıdır ?


ufo-nedir-gercekten-ufo-var-midir

Ufo hakkında bilgi

“Ufo” kelimesinin İngilizce dilinden gelmiş olan -“U”nidentified “F”lying “O”bject- kelimelerinin baş harflerinden oluşturulduğu söylenebilmektedir. Türkçe anlamı “tanımlanamayan uçan nesne” olan ufolar, çok uzun yıllardır hem bilim dünyasında hem de halk arasında oldukça çelişkili durumlara neden olmuştur.

Bir kısım araştırmacı ve halktan kesin ufoların varlığına inanmazken, bir kısım bilim insanı ve halktan diğer kesim ufolar gibi gezegen dışı varlıkların var olabileceğine ve sadece yaşam olan gezegenin dünya olamayacağına inanmaktadırlar.

ufo-inanisi

Konuyla ilgili her geçen gün farklı iddialar ortaya atılmakta; uçan ya da düşen ufo görüntüsü yayınlayanların sayısı artmaktadır. Ancak ortaya çıkarılan tüm bu görüntülerin büyük bir çoğunluğunun montaj olduğu ortaya çıkartılabilmekte, montaj konusunda kararsız kalınan görüntülerin ise ispatlayacak bir dayanağı bulunamamaktadır.

Ufo kanıtları olmadığından ötürü, sadece kabul edilen gerçek bu yaratıkların dünya dışından bir yaşam formundan dünyaya gelip gittikleri varsayımıdır. Ufolar gerçek mi konusunun üzerinde fazlasıyla durup bu konuyla ilgili pek çok kayıt cihazıyla görüntü yakalamaya çalışan insanların uğraştığı bu uğraşa “ufoloji” adı verilmekte, ortaya atılan iddia ve görüntüleri gerçeğe kavuşturmak için bir takım çalışmalar yapan kişilere de “ufolog” adı verilmektedir.

ufo-goruntusu

Ufo gerçekliği nedir?

Ufoların milattan öncesindeki dönemlerde bile dünyaya gelip gittiklerine dair yazılı kaynakların bulunduğu idda edilse de, bu iddiaların müthiş popülarite kazanması 1950’li yıllardan sonrasına dayanmaktadır. Özel olarak ABD’de bu deneyimlerin yaşandığı göze çarpmakta, bugüne kadar ufolarla alakalı görüntülerin olduğunun söylendiği on binlerce sayıyla belirtilmekte olan kayıtlar bulunmaktadır.

Ufolara İngilizce dilinde “flying saucer” da denilmektedir. Bunun sebebi, ilk kez ünlü bir ufo vakası olarak 1947’de ABD’de meydana gelen bir olaydır. Bu olayda Kenneth Arnold isimli iş adamı kendi küçük uçağı ile gökyüzünde seyir halindeyken, Washington’daki Rainier dağı etrafında 9 adet; hilal şeklinde bir takım nesneler gördüğünü, bu nesnelerin de çay tabağı gibi (İngilizcede çay tabağu “saucer” demektir) su üzerinde sekerek hareket ettiğini belirtmiştir. Bunun sonrasında da haber basın dünyasında büyük ilgi görmüş ve durum gazetelerde “flying saucer” başlığıyla yer almaya başlamıştır.

ufo-maketi

Ufo tasvirleri nasıl olmaktadır?

İnsanların ufo olarak bahsettikleri şeylerin tasvirleri bir dönem birbirine benzese de, zaman içerisinde birbirinden farklı bir kaç çeşit ufo görüntüsünün bilgisi kayıtlara geçmektedir. Üstelik bu farklılıktaki ufoları aynı şekilde bir kaç kişi görünce çeşitlilik için baskın gelebilecek bir durum söz konusu olmuştur.

Bazı kişiler gördükleri ufoların yuvarlak biçimde olduklarını, bazıları puroya benzer bir yapıda olduklarını bazıları da elips şeklinde olduklarını iddia etmektedir. Bu tip iddialarda bulunan kişilerin bu olaylara ciddi anlamda oldukça fazla vakit ayırdıklarını, manevi olarak bazılarının bu görüntülerle karşılaştıktan sonra zor zamanlar geçirdikleri de bilinen gerçekler arasındadır.

Bugüne kadar görüldüğü ya da görüldüğü iddia edildiği söylenen ufo görüntüleri şu şekilde bir kaç madde halinde özetlenebilmektedir;

yakalanan-ufo-goruntuleri

  • Koni şeklindeki ufolar : Taban kısmından birleşmiş şekildeki iki koninin şekline benzeyen ufo şekilleridir.
  • Uçan daire şeklindeki ufolar : Hem penceresi, hem kapısı, hem iniş takımları hem de halkaları olan ufo şekilleridir.
  • Küre şeklindeki ufolar : Yuvarlak bir şekle sahip olan ufo şekilleridir ve daha çok gece vakitlerinde ortaya çıktıkları göze çarpmaktadır.

ufo-ve-uzay

  • Bumerang şeklindeki ufolar : Bumerang şeklindeki ufolara ilk kez 1980’li yıllarda rastlanmıştır. Bu türdeki ufolar en büyük boyutlardaki ufolar şeklindedir. Konu hakkındaki söylentilere göre bu büyüklükteki ufoların üç adet futbol sahası büyüklüğünde oldukları söylenmekte ve çok alçaktan uçtukları iddia edilmektedir.
  • Puro şeklindeki ufolar : Bu tür ufoların da 1940 yılı ile 1950 yılı arasında ortaya çıktığına dair iddialar bulunmaktadır. Bu tip ufolar çok nadir gözlenmekte olup, en çok ilgi çekici puro şeklindeki ufonun 1949 yılında görüldüğü iddia edilmektedir. Yapılan iddiaya göre bu puronun 1 millik uzunluğu bulunmaktadır.

 
Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.