Menu

Tuzda balık nasıl yapılır


tuzda balık

Balık, yediden yetmişe her yaş gurubunun tüketmesi gerekli olan önemli bir besin türüdür.

Balık tüketimi daha çok ızgara, tava ya da buğulama dediğimiz sebzeli türleriyle mutfaklarımızdaki yerini almıştır.

Biz size çok fazla yapılmasa da oldukça lezzetli bir pişirme tekniği olan tuzda balık nasıl yapılır onu anlatacağız.

tuzda balık pişirmek


Tuzda balık pişirmek farklı birçok türde balıkla yapılabilmektedir. Ancak en çok tercih edilen balık çeşitleri büyük ve iri olan lagos, sinarit, levrek ve kefal gibi balıklardır. Tuzda balık yapmadan önce malzemelerimizi bir sayalım. 3-4 kişiye yetecek kadar 1 kg’den az olmamak şartıyla balık, Tuzlamada kullanılacak olan özel tuzumuz ( bu tuz sofra tuzu olmayıp, balık tuzlamada kullanılacak iri taneli bir tuz olmalıdır.), 3 adet yumurtanın akı ve 1/3 çay bardağı su.

tuzda balık yapma


Tuzda balığın püf noktaları; Balık aldığınızda üzerindeki pulları temizletmeyin. Çünkü balığın pulları derinin tuzu emmesini ve tuzun deriye yapışmamasını sağlar. Balığı temizletirken tuzda balık yapacağınızı söyleyin ve iç temizliğini küçük bir kesikle yapılmasını sağlayın. Balığı tuzlarken boşluk, çatlak veya yarık kısım kalmamasına özen gösterin. Balığı pişireceğiniz tepsinin altına alüminyum folyo koyarsanız, tuzun tepsiye yapışmamasını sağlamış olursunuz.

tuzda balık hazırlamak


Hazırlanışı ve pişirme işlemi; Tuzumuzu karıştırabileceğimiz bir kaba boşaltalım. Hazırladığımız yumurta akını tuzumuza karıştıralım ama azar azar. İlave ettiğimiz yumurta akının tuzu sertleştirmesini engellemek için az miktarda su ekleyebiliriz. Tuzumuz hazır hale geldiğinde tepsimizin altına yarım santim kalınlığında serelim. Bunun üzerine de balığı dik bir şekilde temizlik yapılan karın kesiğine gelmeyecek şekilde koyalım.

tuzda balık servisi


Balığımızın her tarafını tuz harcı ile kaplamaya başlayalım. Harcımızı çok kalın olmayacak şekilde bu tuz harcıyla açık bir kısmı kalmayacak biçimde kaplayalım. Balığımız artık pişirilmeye hazır. Fırına yerleştirdiğimiz balığımızı 220-225 derecede 49 dakika kadar pişirelim. Pişirme işlemi biten balığımızı servis etmeden önce, yüzeyindeki sertleşen tuzu küçük bir çekiç vasıtasıyla yavaşça kıralım. Artık dilediğimiz gibi servis yapabiliriz. Tuzda balığınızı afiyetle yiyin.
Son 50 Yorum
  1. sevgi buluş
  2. Birol Şen
  3. melih yalçıner

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.