Menu

Turşunun insan sağlığına faydaları ve zararları


Normal şartlarda, Türk toplumu olarak tüketmekten oldukça hoşlandığımız gıdalar arasında turşunun da rahatlıkla sayılabileceği aşikar bir durumdur. Pek çok sebzenin, meyvenin turşusu kurulur ve doğal olarak yapılan turşuların tadı fabrikalarda başka malzemelerle fermente edilerek konservelenen turşulara göre çok daha lezzetli olabilmektedir.

Çok eski zamanlardan beri büyüklerimizin evlerde hazırladığı turşular, lezzetinin yanında her sebzenin ve meyvenin sadece kendi mevsiminde tüketilmesi zorunluluğunu da ortadan kaldırmıştır. Üstelik turşunun insan sağlığına etkileri hem kurulan turşuların tüketilmesiyle hem de bu turşuların suyunun da rahatlıkla tüketilebilmesiyle de görülebilmektedir.

Hazırlanan turşuların içerisinde pek çok faydalı vitamin, mineral ve antioksidan bulunmaktadır. Bünyede yer alan çoğu hastalığın doğal olarak tedavisine yardımcı öğeleri turşu tüketilerek vücuda sokulabilmektedir. Örnek verilecek olursa; ülser rahatsızlıklarında, karaciğer organının korunması ve temizlenmesi söz konusu olduğunda, diyabet hastalıklarında değerlerin kontrol altına alınabilmesinde veya sindirim sisteminde oluşan korunma ihtiyaçlarında turşu tüketimi oldukça fayda sağlamaktadır.

Turşunun faydaları nelerdir?

 • Pek çok meyveden ve sebzeden yapılabilen turşuların içerisinde, yapıldığı malzemede bulunan anti oksidanlar yer almaktadır. Bu durum, doğal olarak vücutta zararlı radikallerin yok edilebilmesine yardımcı olmakta ve bu radikallerin yarattığı oldukça tehlikeli hastalıklar olan kanser, kalp hastalığı gibi hastalıkların önüne geçilebilmesini sağlamaktadır.
 • Turşunun yapıldığı malzemeye göre iştah açma özelliği de bulunmaktadır. Buna göre içeriğinde maydanoz, ıspanak gibi besinler kullanılarak hazırlanan turşuların bireyler üzerinde iştah açıcı etkiler sergilediği görülmüştür.

tursu-faydalari

 • Özel olarak çocukların gelişim çağında vücutlarının sürekli bir vitamin ihtiyacında olduğu bilinmektedir. Turşu tüketen çocukların A vitamini, C vitamini, K vitamini gibi pek çok vitamin ihtiyacı içeriği de turşudan karşılanabilmektedir.
 • Yüksek lif içeriği bulunan sebze ve meyvelerden yapılan turşular, metabolizmasında kabızlık, hazımsızlık vb. sorunları olan kişilere oldukça sağlıklı gelmektedir. Salatalık turşusu, lifli meyvelerden yapılan turşu gibi türler yüksek miktarda lif içerdiğinden mutlaka bağırsak problemlerine ve mide problemlerine çözüm olmaktadır.
 • Tıp dünyasında hala ortadan kaldırılması mümkün olmayan hastalıklardan biri olan Alzheimer hastalığından doğal yollardan korunma sağlanabilmesi için de turşu tüketilebilmektedir. Turşu hazırlanırken içerisine konulan sarımsak sayesinde özellikle yaşlıların yakalanma ihtimalinde bulundukları bu hastalıktan flavonaid isimli kimyasalla korunabildikleri söylenebilir.
 • Turşuyu yaparken kullanılan bir diğer malzeme olan elma sirkesi / üzüm sirkesi, bu malzemelerin içerisinde bulunan pektin isimli madde ile vücutta damar hastalıklarının veya kalp hastalıklarının yaşanmasının önüne geçebilmektedir.
 • Sirkenin bu bağlamda bir diğer faydası da kilo verilmesine yardımcı olmasıdır. Sirke kullanıldıktan sonra malzemede oluşan asetik asit sayesinde vücutta fazla yağ depolanmasının önüne geçilebilmekte, böylelikle de turşunun zayıflamaya katkısı olduğundan söz edebilmek mümkün olmaktadır.

Turşu suyunun faydaları nelerdir?

 • Kasları ve eklemleri güçlendirme etkisi bulunan turşu suyu, özellikle sporcular tarafında sıklıkla tüketilen bir besin kaynağı olarak bilinmektedir. Vücutta oluşabilecek krampların da önüne geçebilen turşu suyu, egzersiz öncesinde ya da sonrasında veya günlük rutinde kas sağlığı için istenildiği gibi tüketilebilir.
 • Özellikle kış aylarında vücudun hasta olma riski çok daha yükseldiğinden, o dönemler ağırlıklı olmak üzere genel anlamda turşu suyu tüketilmesi önerilmektedir. E vitamini, C vitamini gibi bağışıklık sistemimizi güçlendiren vitaminler içeren bu içecek, hastalıklardan korunmak adına doğal bir ürün olarak hayatlarımızda yer almaktadır.
 • Vücudunda gereğinde fazla su kaybı yaşayan kişilerin turşu suyu tüketmeleri önerilmektedir. İlk sıradaki suyun ardından gelen turşu suyu, vücuda kaybetmiş olduğu suyu içerisinde bulunan potasyum minerali ve sodyum minerali ile geri kazandırmaktadır. Ayrıca ishal vb. vücuttan aniden su atılmasına sebep olan durumlarda da hemen kısa yoldan çare olarak turşu suyu tüketilmesi önerilmektedir.

tursu-suyu-faydalari

 • Yemek yedikten sonra kan şekerini dengelemekte zorlanan kişilerin, doğal bir çare olarak turşu suyuna başvurmaları da sıklıkla rastlanan bir olaydır. Ancak burada önemli olan şey, turşu suyu miktarını oldukça kontrollü şekilde tutmaktır. Çünkü bilinçsizce sadece kan şekeri için içilen turşu suyunun vücutta dengeleri iyice bozup hipertansiyonu ortaya çıkartma ihtimali de bulunmaktadır.
 • Vücudun her daim ihtiyaç duyduğu pek çok vitamin ve mineral olduğu bilinmektedir. Pek çok turşu türünün geçirdiği fermenteyle birlikte içeriğinde A vitamini, C vitamini, E vitamini, çinko minerali, potasyum minerali, kalsiyum minerali, magnezyum minerali ve demir minerali gibi faydalı nüanslar barındırmaktadır. Tüketilen turşu suları da tüm bu içeriklerin aynı anda metabolizmaya girmesine vesile olduğundan oldukça faydalı olarak görülmektedir.

Turşu suyu zayıflatır mı?

Tıpkı turşuda olduğu gibi, doğal olarak meydana getirildiği malzemenin suyu olduğu için otomatikman aynı içerikleri alan turşu sularında da asetik asit bulunmaktadır. Bu içerik, vücutta önce yağ birikimi işleminin önüne geçerek ardından da metabolizmayı hızlandırır ve böylelikle daha seri bir şekilde kilo verilmesine yardımcı olmaktadır.

Turşunun içine neden nohut atılır?

Turşunun içerisine nohut koyulmasının tamamen çabuk hazır olmasıyla ilgisi bulunmaktadır. Turşunun içerisine konulduğu salamura suyunun daha hızlı süreçlerde mayalanması adına nohut oldukça yardımcı bir elemandır. Yani istenilen ekşiliğe ulaşılması için yardımcı olması adına turşu kurumunda nohut kullanılmaktadır.

Turşunun zararları nelerdir?

 • Her gıdanın bilinçsiz hazırlanması ve bilinçsiz tüketilmesi durumunda metabolizma için zararlı olabileceği belirlenmiştir. Durum böyle olunca, turşu tüketimine ve hazırlanma koşullarına da dikkat edilmesi durumu ortaya çıkmaktadır. Turşu kurulurken, içerisine koyulan malzemelerden kritik olanlardan biri tuz miktarıdır. Çok fazla tuz içeren turşular, ayarsız tüketildiğinde vücutta kan basıncını yükseltmekte ve böylece tansiyonun da yükselmesine neden olmaktadır.
 • İçeriğinde kurulumunda kullanılan malzemelerden ve hazır olması için bekleme süresinden kaynaklı olarak çok fazla sodyum birikmesidir. Sürekli turşu tüketerek vücuduna sürekli sodyum alan kişinin kaçınılmaz olarak böbrekleri zarar görmeye başlayacak ve sağlık zarar görecektir. Bu zarar görme sürecinde vücudun sürekli susuz kalması, böbreklerin aşırı efor sarfetmesi, mide krampları ve ishal durumları ortaya çıkmaktadır.

tursu-zararlari

 • Fazla turşu ya da turşu suyu tüketimi, bünyede bir süre sonra kalsiyum emilimini engellemeye başlamaktadır. Kalsiyum eksikliğine bağlı olarak kemik problemleri başlamakta ve uzun vadede kemik erimesi gibi hastalıklar, ayrıca hormon dengesinin bozulması ve elektrolit seviyesinde azalma gibi durumlar da meydana gelebilmektedir.
 • Turşuların evde hazırlananların haricinde fabrikalarda konserveler şeklinde özensiz hazırlanan turşular, tüketilmemesi gereken en önemli turşu çeşitleridir. Bunun sebebi turşuların içerisinde normal şartlarda yer alan K vitamini ve B vitamininin normal şartlarda ısıya duyarlı vitaminler olmaları ancak hazır üretimde bunlara dikkat edilmediğinden bu vitaminlerin öldürüldüğü gerçeği göz önünde bulundurulmalıdır. Bu nedenle zorunlu kalınmadıkça fabrikalarda üretilen turşulardan tüketilmemesi, bunun yerine evde hazırlanan doğal turşuların tüketilmesi daha faydalıdır.
 • Son olarak zararlar söz konusu olduğunda, sirke malzemesinin vücutta yarattığı zararlardan söz edilebilmektedir. Uzun zaman süreçlerinde vücuda sürekli turşu girmesinin sonucunda, midede reflü hastalığı başlayabilmektedir.Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.