Menu

Türkiye’nin En Yüksek Barajı


turkiyenin-en-yuksek-baraji

Türkiye’nin en büyük barajı hangisidir?

Artvin ilimizde bulunan Deriner Barajı, bölgedeki Çoruh nehrinin üzerinde kurulmuştur. 1998 yılında ilk inşasının temeli atılan bu baraj, Türkiye’nin en yüksek barajı olması durumunu 249 metre yüksekliğe sahip olma özelliği ile yakalamaktadır. Türkiye’deki en yüksek baraj olarak anılan Deriner Barajı, dünya üzerinde de 6. en yüksek baraj olma özelliğini taşımaktadır.

Deriner barajı özellikleri nelerdir?

Daha öncesinde Borçka Barajı’nın ve TBMM 75. Yıl Muratlı Barajı’nın inşa edildiği Çoruh Nehri’nin üzerine 3. baraj olarak inşa edilen Deriner Barajı, ülkemizdeki hidroelektrik ihtiyacının önemli bir bölümünü karşılamaktadır. Ortalama olarak 750.000 kişinin ihtiyaç duyduğu elektrik ihtiyacını tek başına karşılayabilme kapasitesi bulunan bu barajın içerisinde depolanan 1.970.000 metreküplük de su bulunmaktadır. Yıllık olarak 2.118.000’luk kW/saat elektrik üreten Deriner Barajı’nın 1 yıllık süreç boyunca Eskişehir, Trabzon, Mardin gibi illerimizden herhangi birinin elektrik ihtiyacını karşılayabilme gücü bulunmaktadır.

Bu barajın daha inşaat süreçlerinde bir takım beklenmeyen olumsuzluklar meydana gelmiştir. Bunlar jeolojik şartlarda meydana gelen değişimler, hidrolojik olarak ortaya çıkan sorunlar ve deprem yönetmeliğinde yapılan farklılıklardır. Bu saydığımız sebepler sonrasında inşaatın hem süreci uzamış hem de maliyeti artmıştır. Keşif artışının zorunlu hale geldiği projenin tamamlanma aşamasında 1.400.000 Dolarlık bir bütçeden söz edilmiştir.

Özellik olarak daha detaylı incelendiğinde ise, barajın yapısının “kemer gövde” şeklinde betondan yapıldığı göze çarpmaktadır. Hacim olarak 3 milyon 400 bin metreküplük bir hacme sahip olan barajın normal olarak alınan su kotu değerlerinde de 26,40 kilometre karelik de bir alanı bulunmaktadır. 2012 yılının Şubat ayından itibaren bu barajda su tutulmaya başlanmıştır.

Deriner barajını kim yaptı?

Bu baraj, yapım aşamasında ERG İnşaat’a verilmiştir. Firma, barajın kurulma aşamasının çıktığı süreçten itibaren sürekli alanda uygunluk araştırması yapmışlar ve barajın A’dan Z’ye bütün süreçlerini ortam şartlarına uygun olarak tasarlamaya çalışmışlardır.

İlk önce kurulacak barajın ince kemerli bir baraj şeklinde mi yapılacağı yoksa ağırlık barajı konseptinde mi olacağı tartışılmış ve ardından ince kemerli ve çift derinlikli bir sisteme sahip olan bir barajın yapılmasına karar verilmiştir. Bu süreçlerde de neden bu tip bir seçimin yapıldığı, maliyetin arttığına yönelik eleştiriler de yükselmiştir.

Ancak konuyla ilgili açıklama yapan yetkililer, ağırlık baraj sistemlerinde bu barajların kendi kendilerine kendi ağırlıklarıyla olduğu yerde durabilen yapılar olduğunu fakat ince kemerli sistemlerin hem estetik açıdan çok daha hoş gözüktüğünü hem de elde edilen verim açısından ağırlık baraj sistemiyle çok da bir farkı olmadığını dile getirmişlerdir. Üstelik ince kemerli ve çift derinlikli bu barajın yapımına ağırlık baraj olarak karar verilseydi harcanacak tutarın üç katı olacağının da gözlerden kaçmaması gerektiğini söylemeyi de unutmamışlardır.

Türkiye’nin en büyük barajları hangileridir?

1) Atatürk Barajı

2) Keban Barajı

3) Karakaya Barajı

4) Hirfanlı Barajı

5) Altınkaya Barajı

6) Sarıyar Barajı

7) Seyhan Barajı

8) Kılıçkaya Barajı

9) Aslantaş Barajı

10) Demirköprü Barajı
Son 50 Yorum
  1. Anonim
  2. emre
  3. Gökhan Göksel

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.