Menu

Türkiyenin en ünlü 5 medresesi


türkiyedeki medreseler

Türkler Anadolu’ya yerleştikten sonra, bu güne kadar ulaşan birçok yerde pek çok eserler bırakmışlardır.

İlim ve irfan yuvaları olarak pek çok medreseler inşa etmişler ve eğitime büyük önem vermişlerdir.

Bunun yanı sıra, dünyanın ilk tıp fakültesi gibi bir eseri de bize miras bırakmışlardır. İşte, Türkiye’nin en ünlü 5 medresesi;

çifte minareli medrese erzurum


Çifte Minareli Medrese – Erzurum: Erzurum şehir merkezinde Ulu Cami bitişiğindeki alanda yer almaktadır. Karşısında Erzurum Kalesi ve Saat Kulesi bulunmaktadır. Hatuniye Medresesi olarak da bilinen medrese, Anadolu Selçuklu Sultanı I. Alaeddin Keykubad’ın kızı Hüdavend Hanım tarafından 1253 yılında yaptırılmıştır. Anadolu’daki en önemli sanat şahaserlerinden biri olan Çifte Minareli Medrese, günümüze kadar varlığını sürdürmüş ve Erzurum ilinin simgesi haline gelmiştir.

ince minareli medrese konya


İnce Minareli Medrese – Konya: Konya Alaaddin Camisinin batı kısmındaki medrese, Selçuklu Veziri Sahib Ata Fahreddin Ali tarafından 1254 yılında yaptırılmıştır. Hadis ilmi yapılsın diye inşa edilen bu medresenin taç kapısı Selçuklu taş işçiliğinin muhteşem bir eseridir. Taç kapının üzerinde Selçuklu dönemi sülüsüyle işlenen Yasin ve Fetih surelerinin yanı sıra, kabartma olarak geometrik ve bitki bezemeleri yer almıştır. Adını aldığı ince minaresi 1901 yılında yıldırım çarpması nedeniyle birinci şerefesine kadar yıkılmıştır.

gök medrese sivas


Gök Medrese – Sivas: Anadolu Selçukluların en önemli eserlerinden biri olan Gök Medresenin asıl ismi Sahibiye Medresesidir. Giriş kapısındaki kitabesine göre Sahip Ata Fahreddin Ali tarafından 1271 yılında yaptırılmıştır. Sivas’a gittiğinizde mutlaka görmeniz gereken yerlerin başında gelmektedir.

konya karatay medresesi


Karatay Medresesi – Konya: Anadolu Selçuklu Veziri Sahip Ata Fahreddin Ali gibi birçok anıtsal eser yaptıran diğer bir isim de Emir Celaleddin Karatay’dır. 1251 yılında onun yaptırmış olduğu medrese, İnce Minareli medresenin çok yakınında yer almaktadır. Selçuklu çini işçiliğinde önemli yeri olan medrese 1955 yılından bu yana çini eserleri müzesi olarak hizmet vermektedir.

gevher nesibe sultan medresesi kayseri


Gevher Nesibe Sultan Medresesi – Kayseri: Kayseri şehir merkezinde bulunan dünyanın ilk tıp fakültesi olan medrese, Gevher Nesibe Hanım’ın 1204 yılında veremden ölmesi üzerine, Selçuklu Sultanı II. Kılıçarslan’ın kızı Gevher Nesibe Hanım adına, II. Kılıçarslan’ın vasiyetine uygun olarak I. Gıyaseddin Keyhüsrev tarafından 1204-1206 yılları arasında inşa ettirilmiştir. Darüşşifa olarak da adlandırılan medresede Gevher Nesibe Hanım’ın türbesi de yer almaktadır.
One Response
  1. sudrnaz

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.