Menu

Türkiye’nin en güzel meydanları


türlkiyenin en güzel meydanları

Şehirlerin en önemli yerlerinin başında meydanlar gelmektedir. Birçok şehir meydanlarının özellikleriyle anılmakta, meydanların genel özellikleriyle hatırlanmaktadır.

Ülkemizdeki şehirlerimizin meydanlarını sizler için derlemeye çalıştık.

İşte, Türkiye’nin en güzel meydanları;

konak meydanı


Konak Meydanı / İzmir: İsmini Hükümet Konağından alan Konak Meydanı, İzmir’in Konak ilçesinde Kemeraltı Çarşı girişinde yer almaktadır. 1901 yılında inşa edilen ve şehrin simgesi haline gelen İzmir saat kulesi de bu meydandadır.

sultanahmet meydanı


Sultanahmet Meydanı /- İstanbul: Şehrin sembollerinden biri olan Sultanahmet meydanı, İstanbul’un yedi tepesinden birindedir. Bizans döneminde Hipodrom olarak, Osmanlı döneminde de at meydanı olarak bilinmektedir. Günümüzde ise Sultanahmet meydanı olarak adlandırılmıştır.

saburhane meydanı


Saburhane Meydanı /Muğla: Muğla’nın Rum mahallesi olarak adlandırılan mevkiinde yer almaktadır. Meydanın etrafında kilise kalıntıları, cami, şaraphane, Apostol hanı, hamam ve 300 yaşında bir çınar ağacı bulunmaktadır.

hükümet konağı meydanı kastamonu


Hükümet Konağı Meydanı /Kastamonu: 1942 yılında düzenlenen bu meydanda Kurtuluş savaşı şehitleri anıtının yanı sıra, cepheye çocuğu ile birlikte cephane taşıyan ve şehit olan Şerife Bacı anıtı yer almaktadır.

orhangazi meydanı


Orhangazi Meydanı /Bursa: Bursa’nın Hanlar bölgesinde bulunmaktadır. 1986 yılında hizmete açılan meydanın çevresinde tarihi çınar ağaçları, Ulucami ve Kapalı Çarşı yer almaktadır.

prominand meydanı amasya


Prominand Alanı / Amasya: Yeşilırmak Yalıboyu karşı kısmında bulunan meydanda Amasya Tamiminin imzalanmasını tasvir eden gravür, Osmanlı padişahlarının büstleri, efsanevi aşıklar Ferhat ile Şirin’in heykellerinin yanında ünlü coğrafyacı Strabon’un da heykeli bulunmaktadır.

mevlana meydanı


Mevlana Meydanı /Konya: Mevlana Meydanı yılda yaklaşık 1,5 milyon turisti barındırıyor. Meydanın etrafında Selimiye Cami, Yusufağa kütüphanesi, Mevlana çarşısı ve Kültür merkezi gibi yapılar yer almaktadır.

SANLIURFA / DHA SANLIURFA BALIKLIGOL FOTO:MEHMET HARBURCU - SANLIURFA / DHA


Balıklıgöl ve Dergah Platformu Meydanı / Urfa: 1999 yılında valilik tarafından düzenlenen meydanda Şanlıurfa kalesi, İbrahim peygamberin doğduğu mağara, ateşe atıldığı yer ve balıklıgöl gibi tarihi ve manevi yerler bulunmaktadır.
One Response
  1. ilker Aslan

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.