Menu

Türkiye’nin en güzel 5 plajı


plajlar

Türkiye’mizin bir cennet olduğunu hepimiz biliyoruz.

Ülkemizin turizm bölgelerinde ki bazı plajlar dünya sıralamalarında yer buluyorlar.

İşte, Türkiye’nin en güzel 5 plajı ;

patara plajı


Patara Plajı ; Listenin 1. sırasında olan Patara plajı, Sunday Times tarafından dünyanın en iyi plajı seçilmiştir. Türkiye’nin 15 km.’lik en uzun plajı olması yanı sıra suyun temizliği ve turkuaz rengi ile Akdeniz’de el değmemiş bir plajdır. Doğa içinde bu denize mutlaka girmelisiniz.  Eğlence aktivitesi olmayan bu plaj tamamen dinlenme noktasıdır.

öldeniz


Ölüdeniz ; Türkiye’nin en iyi lagünü kabul edilen bu deniz kıpırtısız ve turkuaz renkli suyu ile büyülemektedir. Açık denize ile çok dar bir boğaz ile bağlansa da, su her daim temizdir. Bunun sebebi deniz altında olan yer altı kaynakları ve ters yönde ki akıntıdır. Su sıcaklığı kışın bile 19 derece altına inmemektedir. Doğanın içinde huzurlu bir dinlenme istiyorsanız Ölüdeniz’e mutlaka gidin.

kelebekler vadisi


Kelebekler vadisi ; Kelebekler vadisi Fethiye sınırları içindedir. Buraya kelebekler vadisi denilmesinin nedeni, 100’e yakın kelebek ve kaplan kelebekler nedenlidir. Buraya uzun zaman yol yoktu bugün de tekneler yardımıyla gidilebiliyor. Vadide bir tesis ve kamp alanı var. Suyun temizliği hakkında bir şey söylememize gerek yoktur. Doğa içinde muhteşem bir plajdır. Dik kayalıkların altında bir vaha havasındadır.

çıralı plajı


Çıralı plajı ; Kemer’den yaklaşık 20 kilometre sonradır. Dağların üstünden koya inilir. Yaklaşık 3 km.’lik plajı ile bir doğa harikasıdır. Dağlar, altında orman ve turkuaz rengi bir deniz sizi Çıralıda karşılar. Akdeniz’i bilen bilir. Yaz aylarında deniz suyu 27 derecelere kadar çıkar. Bunaltıcı bir deniz suyu vardır. Fakat, Çıralı’da dağlardan inen kar suları deniz ile birleştiğinden su sıcaklığı yükselmez. üstelik Olimpos antik kenti ile iç içe olan plaj tarihi dokusu ile sizde iz bırakır.

kleopatra plajı


Kleopatra plajı ; Alanya’da olan plaj, mavi bayraklıdır. Şehrin hemen hemen içindedir. Uzun kumsalı ve kumlu denizi ile gerçekten çok güzeldir. Yalnız, Alanya her zaman Antalya’dan 3-4 derece daha sıcaktır.
Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.