Menu

Türkiye’nin en güzel 10 şelalesi


palovit şelalesi

Yurdumuz, muhteşem doğa harikaları ile görülmeye ve gezilmeye değer pek çok cennet köşeye sahip.

Eşsiz güzelliklerle dolu olan ülkemizin şelaleler bakımından da oldukça zengin olduğunu söyleyebiliriz.

Doğa tutkunları için her tülü imkanı sunan bu topraklardaki en güzel şelalelerimizden bazılarını sizler için derledik.

İşte, Türkiye’nin en güzel 10 şelalesi;

 

düden şelalesi


Düden Şelalesi: Antalya merkezine 10 km uzaklıkta olan Düden şelalesi, Düden çayı boyunca iki kola ayrılmaktadır. Yukarı Düden ve Aşağı Düden şelaleleri olarak Akdeniz’in engin sularına dökülmektedir.

manavgat şelalesi


Manavgat şelalesi: Antalya ili Manavgat ilçesinde, Manavgat nehri üzerinde yer alan ünlü bir şelalemizdir. Yerli ve yabancı birçok turist tarafından ziyaret edilmektedir.

ulukaya şelalesi


Ulukaya Şelalesi: Bartın’ın Ulus ilçesine 17 km uzaklıkta olan şelale, 20 metre yüksekliğinde, 10 metre genişliğinde olan bir kaya oyuğundan akarak Ulus çayına dökülmektedir.

kurşunlu şelalesi


Kurşunlu Şelalesi: Antalya-Isparta yolunun 24. km’sinden sonra 7 km içeride yer alan Kurşunlu şelalesi, 7 tane küçük göleti birbirine bağlayan ve 18 metreden dökülen görülmeye değer bir şelaledir.

güzeldere şelalesi


Güzeldere Şelalesi: Düzce ili Gölyaka ilçesine 16 km uzaklıktaki Güzeldere köyünde yer almaktadır. Bıçkı deresi üzerinde bulunan Güzeldere şelalesi, yaklaşık 130 m. yükseklikten dökülmektedir.

tortum şelalesi


Tortum Şelalesi: Erzurum’a 120 km uzaklıkta bulunan Tortum şelalesi, Tortum çayı sularının 48 metreden aşağı dökülmesiyle oluşmaktadır. Görülmeye değer şelalelerimizden biridir.

samandere şelalesi


Samandere Şelalesi: Düzce iline 26 km uzaklıktaki Samandere köyünde bulunan şelalemiz, doğal oluşma özellikleri nedeniyle tabiat anıtı olarak tescillidir.

kapuzbaşı şelalesi


Kapuzbaşı Şelalesi: Adana ili Aladağ ilçesine 40 km mesafede bulunan Aladağlar Milli Parkında bulunmaktadır. 7 adet şelaleden oluşan kayaların arasından çıkan, 30-76 m yükseklikte dökülen doğal kaynaklı bir şelalemizdir.

gelintülü şelalesi


Gelintülü Şelalesi: Rize merkezine 90 km uzaklıktaki Ayder yaylasında yer alan Gelintülü şelalesi, suyun aşağı düşme şeklinin gelin duvağını anımsattığı için bu adla anılmıştır.

ciro şelalesi


Çiro Şelalesi: Artvin Yusufeli ilçesinin Özgüven köyünde bulunan şelale, Türkiye’nin en yüksek şelalesidir. Yaklaşık 160 metre yükseklikten düşen şelale görülmeye değer bir doğa harikasıdır.
Son 50 Yorum
  1. Anonim
  2. 456789
  3. muzaffer
  4. burha
  5. sevval
  6. rahmi
    • sevval

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.