Menu

Türkiye’nin en büyük 5 hayvanat bahçesi


hayvanat bahçeleri

Yerküre üzerinde binlerce hayvan türü insanlarla birlikte dünyayı paylaşmaktadır. Bu hayvan türlerinden birçoğu, insanoğlunun yanlış uygulamaları nedeniyle soyları tükenme tehlikesiyle karşı karşıya. Gelecek nesiller, belki de bugün bizim bile çok az görebildiğimiz hayvan türlerini görememe tehlikesi yaşıyorlar. Dünyanın farklı coğrafyalarında yaşam süren birçok hayvan türü, insanların görüp bilgi sahibi olmaları ve nesillerinin korunmasını sağlamak amacıyla hayvanat bahçeleri ve doğal yaşam parkları kurularak gelecek nesillere aktarılması amaçlanmaktadır. İşte, Türkiye’nin en büyük 5 hayvanat bahçesi;

 

gaziantep hayvanat bahçesi


Gaziantep Hayvanat Bahçesi: 2001 yılında halkın ziyaretine açılan Gaziantep Hayvanat Bahçesi, 1000 dönümlük bir alana sahip ve kapladığı alan bakımından, Türkiye ve Ortadoğu’nun en büyük, Avrupa’nın ikinci ve dünyanın üçüncü en büyük hayvanat bahçesidir.

izmir doğal yaşam parkı


İzmir Doğal Yaşam Parkı: İzmir ilinin Sasalı beldesinde 2006 yılında halkın ziyaretine açılan doğal yaşam parkı, 425 bin metrekarelik bir alan üzerine kurulmuştur. Bünyesinde 120 çeşit hayvan türünden, toplamda 1500 hayvan barındırmaktadır.

soğanlı hayvanat bahçesi


Soğanlı Hayvanat Bahçesi – Bursa: 1998 yılında hizmete açılan hayvanat bahçesi, 206 bin metrekarelik bir alan üzerine kurulmuştur. Bünyesinde 67 türden toplam 600 hayvanı barındıran Soğanlı hayvanat bahçesini her yıl yaklaşık 150 bin kişi ziyaret etmektedir.

atatürk orman çiftliği


Atatürk Orman Çiftliği – Ankara: 1933 yılında temelleri atılan Atatürk Orman Çiftliği, 1940 yılından itibaren hayvanat bahçesi olarak faaliyetlerine devam etmiştir. Atatürk Orman Çiftliği hayvanat bahçesinde vahşi hayvan türlerinin birçok örneğini görme imkanı sağlanmaktadır.

darıca hayvanat bahçesi


Boğaziçi Hayvanat Bahçesi – Darıca: 1991 yılında Kocaeli Darıca’da kurulan hayvanat bahçesi, ilk başlarda soyu tükenmekte olan kuşları korumak amacıyla faaliyet göstermiştir. 1993 yılından itibaren halkın ziyaretine de açılan hayvanat bahçesinde kuş türlerinin haricinde, diğer hayvan türleri ve bitki türleri de sergilenmektedir. 3000 den fazla hayvanın barındığı hayvanat bahçesi 165 bin metrekarelik bir alan üzerine kuruludur.
Son 50 Yorum
  1. Mete Irmak
  2. efe mert mete
    • MCA

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.