Menu

Türkiye’nin 10 kültürel mirası


unesco kültürel miras

Dünya üzerinde her milletin ve her toplumun kuşaktan kuşağa aktarılan kendine özgü gelenekleri ve kültürleri bulunmaktadır.

UNESCO bu değerleri de koruma altına almak için çalışmalar yürütmektedir.

İşte, UNESCO’nun “insanlığın somut olmayan kültürel miraslar listesine” aldığı Anadolu’muzun somut olmayan 10 kültürel mirası;


Mesir Macunu Festivali: 6 Aralık 2012 tarihinde UNESCO Somut Olmayan Kültürel Miras listesine alınan bu gelenek, Yavuz Sultan Selim’in zevcesi Ayşe Hafsa Sultan hastalandığında o dönemin en ünlü ve başarılı hekimi olan Merkez Efendi tarafından yapıla 41 çeşit baharattan oluşan bir macundur. Halk tarafından da beğenilince halka da dağıtılmaya başlamış ve bugün festivallerle kutlanmaktadır.

geleneksel tören keşkeği


Geleneksel Tören Keşkeği: 28 Kasım 2011 tarihinde UNESCO Somut Olmayan Kültürel Miras listesine alınan tören keşkeği, Anadolu’da düğün törenleri başta olmak üzere sünnet, bayramlar, hayır işleme ve yağmur duası gibi katılımın yüksek olduğu etkinliklerde, paylaşımın ve ortak işgücü ile yardımlaşmaya dayalı olarak gerçekleştirilen sosyal bir olgudur.

kırkpınar yağlı güreş festivali


Kırkpınar Yağlı Güreş Festivali: 16 Kasım 2010 tarihinde UNESCO Somut Olmayan Kültürel Miras listesine alınmıştır. Her yıl Edirne’de Haziran sonu Temmuz başı gerçekleştirilmektedir. Pehlivanlar, üç gün boyunca er meydanında güreşerek başpehlivanlık için mücadele ederler.

alevi bektaşi ritüeli semah


Alevi Bektaşi Ritüeli Semah: 16 Kasım 2010 tarihinde UNESCO Somut Olmayan Kültürel Miras listesine alınmıştır. Anadolu Alevi Bektaşi Cem’lerinde yapılan, on iki hizmetten biri ve Cem’in asli unsurlarından biri semah’tır. Saz eşliğinde müziğin ritmine uygun olarak gerçekleştirilen estetik ve mistik vücut hareketleridir.

geleneksel sohbet toplantıları


Geleneksel Sohbet Toplantıları: 16 Kasım 2010  Tarihinde UNESCO Somut Olmayan Kültürel Miraslar listesine alınmıştır. Çok eskilere dayanan bir geçmişi olan sohbet toplantıları, boşa zaman geçirilen bir etkinlik gibi gelse de, bugüne kadar yapılıyor olması toplum içinde önemli bir rolünün olduğunu gösteren bir gelenektir.

aşıklık geleneği


Aşıklık Geleneği: 30 Eylül 2009 tarihinde UNESCO Somut olmayan Kültürel Miraslar listesine alınmıştır. Sazlı, sazsız, doğaçlama ve yazılı olarak şiir söyleyenlere Aşık, söyleme şekline Aşıklık, tümünü kapsayan kurallar bütününe de Aşıklı geleneği denilmektedir.

karagöz


Karagöz: 30 Eylül 2009 tarihinde UNESCO’nun Somut Olmayan Kültürel Miraslar listesine alınmıştır. Taklide, karşılıklı konuşma ve atışmaya dayalı perde arkasından oynatılan iki boyutlu tasvirler kullanılan geleneksel gölge oyunudur.

nevruz


Nevruz: 30 Eylül 2009 tarihinde UNESCO Somut Olmayan Kültürel Miraslar listesine alınmıştır. Nevruz ibaresine yazılı olarak ilk olarak 2. Yüzyıl Pers kaynaklarında rastlanmıştır. Nevruz, İran ve Bahar takvimine göre yılın ilk gününü temsil etmekte ve baharın gelişi olarak kutlanmaktadır.

mevlevi sema töreni


Mevlevi Sema Töreni: 04 Kasım 2008 tarihinde UNESCO Somut Olmayan Kültürel Miraslar listesine alınmıştır. Sema ayini, Allah’a ulaşmayı sembolize etmekte, içinde dini tema ve öğeler barındıran bir Mevlevi zikir törenidir.

meddahlık geleneği


Meddahlık Geleneği: 04 Kasım 2008 tarihinde UNESCO Somut Olmayan Kültürel Miraslar listesine alınmıştır. Halkın eğlenmesi amacıyla taklit, jest, mimik ve esprilerle sergilenen doğaçlama hikaye söyleme sanatına meddahlık denmektedir. Eski dönemlerden bu güne Ramazan ayında ve sünnetlerde geleneksel olarak icra edilmektedir.
Son 50 Yorum
  1. ilayda
    • samet
  2. Anonim

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.