Menu

Tulum peyniri nasıl yapılır


tulum peynirinin yapılışı

Ülkemizde geleneksel olarak farklı yörelerde değişik şekillerde tulum peyniri yapılmaktadır.

En meşhur olan tulum peyniri Erzincan yöresine ait olandır.

Kahvaltı ya da yemek sofralarının baş tacı olan tulum peyniri lezzeti ve kokusuyla insanı cezp etmektedir. Peki, tulum peyniri nasıl yapılır?

 

tulum peyniri


Tulum peyniri, yağsız koyun sütünden yapılmaktadır. Kullanılan süt çiğ olarak kullanılmaktadır. Süt bir bezden süzülür ve sıcaklığı da parmak ucuyla dokunularak kontrol edilir. Mayalama sıcaklığı diğer peynir yapımlarında olduğu gibi tulum peyniri için de oldukça önemlidir.

tulum peyniri nasıl yapılır


Mayalama sıcaklığı ortalama 27-41 derece aralığında olmalıdır. Tulum peyniri yapımında kullanılan süt çiğ olduğundan, sütte olabilecek olan mikroforların süte ayrı bir lezzet verdiği söylenmektedir.

tulum


1 yemek kaşığı dolusu rennet, süzülmüş olan 20 litre süte ilave edilir. Kendi sıcaklığını koruması için battaniye veya benzeri bir örtü ile örtülür. 1-2,5 saat kadar sonra pıhtılaşan süt ele yapışmayacak kıvama ulaşır. Bu pıhtılar kepçelerle alınır ve torbalara doldurulur. Bu toplanan pıhtılaşmış kısımlar büyük tenekelere alınır ve temiz çıplak ayaklarla iyice ezilir.

tulum peyniri yapımı


Ezme ve yoğurma işlemi tamamlanan malzeme, sonrasında tulum içine doldurulmaya başlanır. Tuluma doldurma sırasında tuz ilavesi yapılır ve tulum içine basılarak içerideki havanın da çıkması sağlanır. Tulum dolduğunda en üst kısma belli oranda tuz serpilir. Artık olgunlaşması için 6-10 derece sıcaklıkta %65-85 nemde 3-6 ay kadar bekletilir. Tulum peynirinin konulduğu torba keçi derisinden yapılır ki, bunun peynire ayrı bir lezzet ve koku verdiği bilinmelidir.
Son 50 Yorum
  1. bulent atmaca
  2. Faruk
  3. Faruk
  4. yilmaz
  5. hülya çelik
  6. Ahmet efe
  7. ..
  8. isik
    • a

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.