Menu

Tuhaf hava olayları


tabiat

Dünyamızda olan bazı hava olayları hala çok şaşırtıyor. Gökten düşen kurbağalar, ateş topları bilim adamları tarafından çözümleniyor.

Dünyanın en tuhaf bazı hava olaylarına göz atalım istedik.

Bu olayların arkasında olan bilimin açıklamalarıyla işte garip hava olayları ;

ateş fırtınası


Ateş fırtınası ;

Yangınlarda ve kasırgalarda oluşan bu ateş fırtınası kasırga gibi bir girdap oluşturur. Ateş fırtınaları en çok orman yangınlarında görülen bir olaydır. Sıcaklığı çok yoğun olduğu anda rüzgarın tetiklemesi ile oluşur. Birkaç dakika kadar süren bu olayda etrafa çok büyük zarar verebilir. 1923 yılında, Japonya’da Kanto depremi esnasında çıkan yangında oluşan ateş fırtınası, pek çok insanı öldürmüştür.

dev dolu


Dev dolu taneleri ;

Genellikle şiddetli fırtınalarda ortaya çıkan bu durum ciddi manada tehlike oluşturur. Bir voleybol topu büyüklüğüne ulaşabilir. 23 temmuz 2010 yılında Amerika’da 1 kilo 15 gram ağırlığında dolu yağmıştır.

ışık topları


Yıldırım topları ;

Fırtınalı havalarda havada yüzen ışık toplarını andıran bu olay, golf veya futbol topu büyüklüğünde olabilir. Bilim adamları bu olayın havada yüzen manyetik alanlara yıldırım çarpması ile oluştuğunu söylüyor.

hayvan yağmurları


Hayvan yağmurları ;

Havadan kurbağa ve balık yağdığını duymuşsunuzdur. Bu çok nadir olan olay, pek çok ülkede rapor edilmiştir. 25-26 Şubat 2000 yılında Avustralya Northern’e havadan kurbağa, 18-20 Haziran tarihinde Macaristan’a solucan ve balık yağmıştır. Bu olaylar, kasırga ve fırtına sonrası oluşur. Kasırgalar ile havaya kalkan bu hayvanlar, bulutlara kadar yükselir ve rüzgarlar ile taşınarak bir bölgeye yağarlar.

kırmızı sprite


Kırmızı Sprite ;

1989 yılında teyit edilen bu kırmızı ışık patlamaları aslında fırtına sırasında buluta vuran yıldırım ile oluşur. Genellikle kırmızı ışıklar halinde gözükür fakat mavi ışık kolonisi olarak da görülenleri vardır.

renkli yağmur


Renkli yağmur ;

Renkli yağmurlar yüzyıllardır gezegenimizde rastlanan olaylardır. Kırmızı, sarı, siyah ve hatta kirli beyaz renk yağmur yağmıştır. 2001 yılında Hindistan’a yeşil, sarı ve kahverengi yağmur yağmıştır. Bu yağmurlar algler ile alakalıdır. özetle, havada olan sporlar renkli yağmurlara neden olmaktadır. Kırmızı yağmurlar, Sahra’dan gelen toz ile boyanarak dünyaya düşebilmektedir. Kömür madenlerinin yakınında olan siyah yağmurlar polenlerin siyaha boyanması ile oluşur.

su kasırgası


Waterspouts ;

Yağmur bulutlarının oluşturduğu su üzerinde ki kasırgalara verilen isimdir. Yağışı çok olan tropik alanlarda sıklıkla rastlanan bir durumdur. Su üstünde olurken aslında su emmezler sadece yoğunlaşan damlacıkların huni şeklinde gökyüzüne ulaşmasıdır.
Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.