Menu

Trombosit düşüklüğü ve tedavisi


Trombosit, vücutta olan kanamaları durduran kanın bir elemanıdır. Trombosit kanda az olduğunda kanamalar, fazla olduğunda pıhtı oluşmasını sağlamaktadır. Sağlıklı bir insanda, 150-400 bin adet trombosit hücresi vardır. Genelde kemik iliğinin büyük hücrelerinin parçalanması ile olurlar. Çoğalmalarını karaciğer kontrol etmektedir. Kan içinde ki ömürleri yaklaşık 10 gündür.

Trombositopeni nedir?

Kan içinde bulunan trombositlerin 150 bin değerinin altında olması, kanda trombosit düşüklüğü olarak kabul edilir ve bu hastalığın adına Trombositopeni denilmektedir. Bu değerin 100 bin adete kadar düşmesi ile kanama riski oluşmaya başlar.  Bu adetler içinde hiçbir darbeye maruz kalmadan kendiliğinden kanamalar oluşur.  Kanamalar cilt, burun ve diş eti kanaması ile başlamaktadır. Bunun yanı sıra ciltte döküntüler, morluklar, kırmızı lekelenmeler oluşur. Kemik iliğinde trombositleri yapan ana hücrelerde sayıca düşüklük ve kalite olarak yetersizlik doğuştan olmaktadır. Doğuştan trombosit sayısı düşüktür. Radyoterapi, kemoterapi, kimyasal maddeler ve bazı enfeksiyonlar sonrası trombosit üretimi yavaşlayabilir veya hiç üretilemez.  Dalağı büyüyen hastalarda trombosit üretimi durabilir. Bu durumlarda trombositopeni oluşabilir.

Trombositopeni nasıl tedavi edilir?

Tedavi, trombositopeni’nin oluşum şekline göre değişmektedir. Neden olan sebep tespit edilmelidir ve ortadan kaldırılmalıdır. Doğuştan veya trombosit yapan hücrelerde, erişkin yaşlarda oluşan yetersizliklerde kombine ilaç tedavileri yapılmaktadır. Lösemi, lenfoma, kanser hücreleri sayesinde oluşan trombosit düşüklüğünde ise, esas hastalık tedavi edilmelidir. Kontrolsüzce damar içinde pıhtı oluşumu yapan hastalıklarda ise, plazma değişimi yapılmaktadır. Enfeksiyonlara bağlı olarak trombosit düşüklüğü varsa, ilaçlara ara vermek gereklidir. Bu hastalarda bazen kortizon verilebilir. Dalak büyümesi ile oluşan trombosit düşüklüğünde, dalak cerrahi operasyon ile alınmaktadır.

Hastalar nelere dikkat etmelidir?

Bu hastalıkları olanlara, yeme içme konusunda bir diyet önerilmez.  Ancak kullanılan bazı ilaçlar ve yiyecekler kanama riski yaratabilir. Omega 3, ağrı kesiciler, aspirin kullanılmamalıdır. İlaçlar ve bazı yiyecekler için doktordan bilgi almak gereklidir.
Son 50 Yorum
  1. sadullah kırdar
  2. aydin
  3. özden

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.