Menu

Troll nedir ( İnternet Trolleri )


Troll nedir?

Troll kelimesi, Türkçe anlamı “zarf atmak” “yem atmak” olan İngilizce Trolling kelimesinden gelmektedir. Troller, forum gibi bulundukları sanal ortamlarda can sıkıcı, kızdıran, düzgün bir ortamı bozan, tepki toplayan veya tüm grubu hedef alan, aşağılayıcı ve küçük düşürücü bir mesajı iyiniyetle sorulmuş olan bir soruya cevap mahiyetinde yazarlar.

Troller, bu tip mesajlarla tepki toplamak ve dikkati üzerlerine çekmek için çalışırlar. Çoğunlukla bu tepkiler çabuk biter,çünkü trollerin tartışmayı yürütecek kadar bilgileri olmadığından, tartışmanın ilerlemesine izin vermezler.

Neden yaparlar?

Trollerin büyük çoğunluğu, hayatlarını güçlü, başarılı ve etkili kişilerle özdeşleştirmek isteyen yalnız ve zavallı olan kişilerdir. Düzgün bir ortamı karıştırıp bozmak, kendilerini güçlü hissetmelerine olanak sağlar. Bazı troller kendilerinin zeki olduklarını düşünürler. Bu tiptekiler kendilerinin dışında hiçbir kimsenin gerçeği ve doğruyu görmediklerini, sadece kendilerinin bunu görebildiğini düşünürler. Trollerin mesajlarına verilen bir cevap bile onlar için tanınma anlamına gelir. Yazdıklarına verilen cevaplardaki her türlü ifade, kendilerinin egosunu şişirmeye yeterlidir. İyi ve kötü bir değerlendirme olması onlar için önemli değildir. Onlarla dalga geçilse bile bunu anlamazlar.

Trollerin geneli, bunu komiklik olsun ve oyun olsun diye yaptıklarını söylerler. Buradan da trollerin ne kadar zavallı ve acınası olduğu sonu çıkarılabilir. Troller çoğunlukla korkak bir kişiliğe de sahiptirler. Başlattıkları tartışmayı iyice kızıştırmak için sürekli mesaj yazarlar, sonra da gelen cevapları sayarak egolarını tatmin ederler. Tartışmayı başlatıp buna dahil olarak yine de devam edenler ise daha vahimdirler.

Kişisel özellikleri

Hayal güçleri oldukça zayıftır, konunun dışında yazarlar, tekrar tekrar aynı konuları yazarlar, büyük çoğunluğu kendi isimlerini kullanmazlar, asıl sorunu görmez ve anlamazlar, kendilerini inandırdıkları doğrularına inanır ve onun kölesidirler, zavallı veya aptaldırlar ve genel manada cahildirler.
Son 50 Yorum
  1. Cemali
  2. Buraya yazmak istemiom
    • Miralay
    • hüseyin özdemir

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.