Menu

Trafik kazaları nedenleri


Trafik kazaları, savaşlardan çok daha fazla insan ölümü ile sonuçlanmaktadır. Trafik kurallarına uyulmadığında karşılaştığımız son çok acıdır. Bugün, dünya ve ülkemizde sürekli olarak kazalarda, yüzlerce insan ya ölüyor ya da sakat kalıyorlar.

Trafik kazalarının nedenleri nelerdir?

Trafik kazalarında genel nedenler, insan faktörü, yol ve trafik yoğunluğu, araçların trafiğe uygun olmaması, coğrafi ve iklimsel durumlardır. İnsan faktörü, kazalar için en önemli konudur. Genelde, trafik kazalarının %70-80 civarı sürücü hatalarından kaynaklanmaktadır. Sürücünün yaşı, cinsiyeti, alışkanlıkları, araba kullanma tecrübesi, çalışma durumu, fiziksel özellikleri, güvenlik önlemlerine uymamaları kazaları oluşturmaktadır. Az uyku uyuma ve yorgunluk, görme yetisi dışında refleksleri de yavaşlatır. Stres, kızgınlık gibi psikolojik olaylar, kullanılan ilaçlar ile sürüş güvenliğine uymamak, performansı düşüren ve kazayı getiren sebeplerdir.

Esas olarak kazaya neden olan olaylara hız yapmak, yakından izleme, uykusuzluk, kurallara uymama ve alkol kullanımı sebep olmaktadır. Trafik kazaları ile ilgili yapılan istatistiklerde, arkadan çarpmak, yanlış manevra yapmak, kavşaklarda geçiş üstünlüğüne uymamak, şeride tecavüz etmek, kırmızı ışık ihlalleri, iki şeritli yolda karşıdan gelen aracın yolunu kullanmak, girilmez levhasına uymamak, geçme yasağı olan yerlere girmek olarak belirlenmektedir.

trafik-kazalari-nedenleri

Türkiye’de ehliyet almak için gidilen kurslarda, eğitimin az olması ve ehliyetini alan herkesin bilinçsizce trafiğe çıkması nedeni ile kazalarda artış yaşanmaktadır. Genelde bilinçsizce kullanılan araçlar trafikte ölümlü kazalara sebebiyet vermektedir. Alkollü araç kullanan insanların neden olduğu kazalar genelde ölümlü kazalar olmaktadır. Ayrıca, hava şartlarının olumsuz olduğu günlerde, toplu ulaşım araçlarını kullanmak kazalara engel olmakta ve azaltmaktadır. Bu nedenle fazla yağış, kar ve dolu olan günlerde araç ile trafiğe çok mecburi olmadıkça çıkmamak gereklidir. Eski ve trafiğe çıkmaması gereken araçların kullanılmaması gereklidir. Eski araçlarda olan sorunlar, fren, ışık ve mukavemetin olmaması da kazalara davetiye çıkarmaktadır.
Son 50 Yorum
  1. Muhammed Gökhan özkan
  2. nurcan
  3. tteuhj
  4. elif gündoğdu
  5. zeynep
    • nurcan

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.