Menu

Topuk dikeni neden olur? Topuk dikeni tedavisi nasıldır?


Topuk dikeni nedir?

Ayak tabanında bulunan plantar fasya adındaki bölge ince, ağa benzer bir bağ dokusudur ve topuk ile ayağın ön kısmını birbirine bağlar. Plantar fasya ayağınızı destekler ve yürümenizi sağlar.  Bu bölgenin üzerinde çok fazla baskı olduğunda, hasar gördüğünde ya da yırtıldığında yeterince esneyemez ve iltihaplanır. Bu iltihap da topukta ağrı ve acıya yol açar. Bu duruma topuk dikeni ya da plantar fasiit denir. Hasta ayakta dururken ya da yürürken topuğunda acı hisseder.

Topuk dikeni orta yaşlı insanlarda, fazla kilolu kişilerde, yanlış ayakkabı kullanan (örneğin çok sık topuklu ayakkabı giyen) kişilerde, çok fazla ayakta duran kişilerde (askerler ya da atletler gibi) daha sık görülmektedir. Tek bir ayakta görülebileceği gibi her iki ayakta da görülebilir.

topuk-dikeni-tedavisi

Topuk dikeni belirtileri nelerdir?

Topuk dikeninin en önemli belirtisi topukta ağrı ve acıdır. Bazı hastalarda ayağın orta kısmında da ağrı görülebilir. Ağrı genellikte tek ayakta görülse de bazen iki ayakta birden görülebilir.

Bazı insanlar ağrının kronik ve katlanılabilir bir ağrı olduğunu söylerken bazıları ise ani saplanan ve keskin bir acı şeklinde olduğunu, bazıları da yanma ve batma hissi duyduklarını belirtmektedir.

Ağrı genellikte sabah hasta uyandığında daha kötüdür ve yataktan çıkıp ilk adımları attığında daha çok canı yanabilir. Genellikle yokuş çıkarken ya da merdiven çıkarken topukta ağrı ve acı hissedilir.

Uzun süreli aktivitelerden sonra ağrı alevlenebilir, zira iltihap artmış olabilir. Aktivite esnasında ağrı hissedilmese de aktivite sona erdiği zaman ağrı başlayabilir.

Topuk dikeni tedavisi nasıldır?

Topuk dikeninin tedavisinde iltihaplanmayı azaltmak önemlidir, ancak topuk dikenine yol açan durumun da tedavi edilmesi gerekir.

1)Evde topuk dikeni tedavisi

Ayaklarınızı uzatıp 15-20 dakika boyunca ağrıyan bölgeye buz tutmak, bunu günde 3 ya da 4 kez tekrarlamak ağrınızı hafifletecektir. Ayrıca çok fazla fiziksel aktivitede bulunmaktan, ayakta durmaktan kaçınılmalıdır.

Ayakkabılarınız ya da terliklerinizin içine topuk dikeni tabanlığı koymak da acınızın hafiflemesine yardımcı olacaktır. Ayrıca evde kullanmak için topuk dikeni terliği de satın alınabilir.

2)Topuk dikeni ilacı

Steroid içermeyen, yangı önleyici ilaçlar (ibuprofen içeren Motrin ve Advil gibi ya da naproxen içeren Aleve gibi ilaçlar) kullanmak da plantar fasya bölgesindeki yangının azalmasını sağlar.

3)Enjeksiyon yöntemi

Eğer evde tedavi yöntemleri ya da ilaçlar işe yaramadıysa topuk dikeninin görüldüğü bölgeye kortikosteroid ilaçlar enjekte etmek ağrıyı hafifletebilir. Bunun için bir doktora danışmak gereklidir, doktorunuz enjeksiyonu kendisi yapacaktır.

4)Fizik tedavi

Fizik tedavi topuk dikeni tedavisinde uygulanan en etkili yöntemlerden biridir. Fizik tedavi ile ayak tabanınızdaki plantar fasya bölgesi ve Aşil tendonu esner, böylece ağrılarınız hafifler. Fizik tedavi uzmanları ayrıca size alt bacak kaslarınızı güçlendirecek egzersizler gösterebilir, yürümenizi kolaylaştıracak ve ayak tabanınıza çok baskı uygulamayacak yöntemler öğretebilirler.

5)Şok dalga tedavisi

Eğer ağrılarınız diğer yöntemlere rağmen devam ediyorsa doktorunuz size şok dalga tedavisi önerebilir. Şok dalga tedavisi yönteminde ayak topuğunuza ses dalgaları gönderilir ve ayaktaki bağ dokusunu onarmak amaçlanır. Bu tedavi yönteminin semptomları hafifletmede ne kadar etkili olduğu henüz tam olarak kanıtlanamamıştır ve şişkinlik, ezik oluşması, acı ve hissizlik gibi yan etkileri bulunmaktadır.

6)Topuk dikeni ameliyatı

Topuk dikeni ameliyatı tercih edilecek en son yöntemdir ve yalnızca acı dayanılamaz seviyeye ulaşırsa önerilir. Bu ameliyatta cerrah hastanın ayağındaki plantar fasyayı kısmen çıkarıp alır ancak bu, taban çukurunun zayıflamasına ve düzgün olarak çalışamamasına sebep olabilir. Bir başka ameliyat da baldır kaslarını uzatarak yapılmaktadır.

7)Ateller ve destekler

Gece splinti denilen bir atel topuk dikeni tedavisinde kullanılır ve baldır kasının ve ayak tabanı çukurunun esnemesine yardımcı olur. Gece splinti ayağınızı esnek bir pozisyonda tutan ve plantar fasya bölgenizinle Aşil tendonunuzun uzamasını sağlayan, geceleri kullanılan bir ateldir. Gece splinti kullanarak sabah uyandığınızda ağrı ve acı yaşamanın önüne geçebilirsiniz.

Özel ortezler ya da taban çukuru destekleri de ayakkabı ve terliklere konularak basınca bağlı ağrıları ve plantar fasyanın daha fazla zedelenmesini önler. Bu destekleri kullanarak ayağınızın hareketsiz kalmasını ve plantar fasyanızın iyileşmesini sağlayabilirsiniz. Bu destekleri tüm gün kullanabilirsiniz.

Topuk dikeni neden olur?

Topuk dikeni, ayak tabanınızı ve taban çukurunuzu destekleyen bağ dokusunun gerilmesi ya da zedelenmesi sonucu oluşur. Tekrarlanan zedelenmeler bağ dokusunda yırtıklara sebep olabilir. Bu durum da ağrıya ya da sızlamaya sebebiyet verir. Bu zedelenmeler aşağıdaki durumlarda meydana gelebilir:

 • Yürürken ayağınız içeri doğru çok fazla kıvrılıyorsa
 • Taban çukurunuz yüksekse ya da düztabansanız
 • Özellikle sert zeminlerde çok uzun süre yürüyor, koşuyor ya da ayakta duruyorsanız
 • Fazla kilolarınız varsa ya da obezseniz
 • Ayağınıza tam oturmayan ayakkabılar giyiyorsanız
 • Aşil tendonunuz ya da baldır kaslarınız çok gerginse
 • Çok sık topuklu ayakkabı kullanıyorsanız

Aşağıda görmüş olduğunuz resimde topuk dikeni görüntüsü verilmiştir. 

Topuk dikeni nasıl anlaşılır?

Topuk dikeni teşhisi genellikle hastanın tıbbi geçmişine, şikayetlerine ve fiziksel muayenesine göre yapılır. Muayene esnasında doktorunuz ayağınızdaki hassas ya da gergin bölgeleri kontrol eder. Ayağınızın neresinin ağrıdığını net olarak gösterirseniz teşhis koymak daha da kolaylaşır. Topuk dikeni tanısında kullanılan yöntemlerden biri görüntüleme yöntemleridir.

Görüntüleme yöntemleri

Esasen hiçbir fiziksel test tanı için olmazsa olmaz değildir. Ancak doktorunuz ağrının sıkışmış bir sinir ya da gerilim kırıkları gibi başka bir sorundan kaynaklanmadığına emin olabilmek için X-ray ya da MRI (manyetik rezonans görüntüleme) taraması isteyebilir.

Bazı durumlarda X-ray görüntülemesinde topuk kemiğinden çıkan bir kemik çıkıntısı görülebilir. Geçmiş zamanlarda bu kemik çıkıntıları topuk ağrısının tek sorumlusu olarak görülür ve cerrahi müdahale ile çıkartılırdı. Ancak topuk kemiğinde kemik çıkıntısı olan birçok insanın hiç topuk ağrısı yaşamadığı bildirilmiştir.

Topuk dikeni tedavisi İbrahim Saraçoğlu topuk dikeni bitkisel tedavi

Topuk Dikeni İçin İbrahim Saraçoğlu Siyah Kuru Üzüm ve Kırmızı Pul Biber Kürü:

Bu kür, her biri üçer gün uygulanmak üzere üç aşamadan oluşur. Bu aşamalar ise şunlardır:

1)Üç gün boyunca üç yemek kaşığı orta acılıkta kırmızı pul biber havanda ezilir ve akşam yatmadan önce pamuklu bir bez, tülbent ya da gazlı sargı bezi ile topuğa sarılır. Sabah bez açılır ve topuk bol su ve sabunla yıkanır.

2)Üç gün boyunca üç yemek kaşığı çekirdekli siyah kuru üzüm, çekirdeğiyle beraber dövülür ve akşamları yatmadan önce pamuklu bir bez, tülbent ya da gazlı sargı bezi ile topuğa sarılır. Sabah bez açılır ve topuk bol su ve sabunla yıkanır.

3)Üç gün boyunca orta acılıkta kırmızı pul biber ile çekirdekli siyah kuru üzüm çekirdeğiyle beraber dövülerek karıştırılır ve bu karışımdan üç yemek kaşığı alınıp topuğa sürülür, ardından akşamları yatmadan önce pamuklu bir bez, tülbent ya da gazlı sargı bezi ile topuğa sarılır. Sabah bez açılır ve topuk bol su ve sabunla yıkanır.

Kürü uygularken kullanılacak olan kırmızı pul biberin kısır tohumdan üretilmiş olması gerekmektedir. Profesör Doktor İbrahim Saraçoğlu bu topuk dikeni kürünün yüzde 60 oranında işe yaradığını belirtmiştir. Ancak her hastada istenilen sonuç elde edilemeyebilir.

Eğer kür uygulanırken ayakta ciddi oranda yanma, kaşıntı, kızarıklık görülürse ayak hemen su ve sabunla yıkanmalıdır, yıkamaya rağmen yanma geçmiyorsa bir doktora görünmek gerekir.

Topuk dikeni egzersizi

Ayak parmağı esnetme egzersizleri, baldır kası esnetme egzersizleri ve havlu egzersizleri gibi egzersizlerin gün içinde birkaç kez yapılması ağrıları hafifletebilir. Bu egzersizler sabah uyanır uyanmaz ve akşamları uyumadan önce yapılırsa çok yararlı olabilir.

Havlu egzersizi için bir havluyu ya da uzun bir bezi taban çukurunuza yerleştirmeniz ve iki elinizle havluyu kendinize çekmeniz gerekmektedir. Havluyu çektikten sonra beş saniye beklemek ve ardından nefes vererek bırakmak gerekir.

Bir diğer egzersiz ise silindir şeklinde sert bir cismi (içecek şişesi, merdane vb.) ayak taban çukurunuza yerleştirip fazla bastırmadan masaj yapar gibi ileri geri yuvarlamaktır. Bu işlemi üç-beş dakika kadar uygulayabilirsiniz.

Ayrıca ayağınızı elinize alıp, bir elinizle parmak uçları kısmını, diğer elinizle topuk kısmını esnetecek şekilde yavaşça çekebilirsiniz. Bu işlemi her seferinde beş saniye yapıp ardından bırakmanız gerekir.

Kaynaklar:

https://www.healthline.com/health/plantar-fasciitis#overview1

https://www.webmd.com/a-to-z-guides/tc/plantar-fasciitis-topic-overview#2

https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/plantar-fasciitis/diagnosis-treatment/drc-2035485
Son 50 Yorum
 1. Serhat can
 2. Dilek özdemir
 3. Kader Yeni
  • Anonim
 4. Duygugoksum
  • Kader Yeni
  • Yeşim
  • Osman tokatlı
  • Hacer
  • Nevin
  • Firdevs
 5. Utku Yunus
 6. NASUH ACAR
  • Anonim
   • serkan
   • Furkan
 7. Rıdvan koseoglu
 8. Nedife Çim
 9. NEBIYE DEMIR
 10. NEBIYE DEMIR
 11. leyla korkmaz
  • Anonim
   • ali APAYDIN
  • Anonim

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.