Menu

Tokluk kan şekeri kaç olmalı


Tokluk kan şekeri nedir? Değerleri nelerdir?

Tokluk kan şekeri değerleri yemek yedikten 2 saat sonra ortaya çıkan kandaki şeker miktarıdır. Kısacası adında da belirtildiği gibi tokken kan ölçümü yapılmasına denmektedir.

Yemek sonrası kan şekerinin 140 mg/dL’den az olması gerekmektedir. Bu miktar diyabet hastası olmayan bir kişi için geçerlidir. Eğer diyabetliyseniz yemek öncesi kan şekerinizi 80 – 130 mg/dL arasında, yemek sonrası ise 180 mg/dL’nin altında tutmanız tavsiye edilir. Çünkü tokluk kan şekeri 200 mg/dL’nin üzerinde ise kişinin kesin olarak diyabet olduğu düşünülür.

Tokluk kan şekeri değerleri

  • Diyabet sorunu yaşamayan bir kişide 140 mg/dl (7.8 mmol/L)’den az,
  • Diyabetli bir kişide 180 mg/dl (10.0 mmol/L)’den az görülürken
  • Hamile kişilerde 120 mg/dL’den az görülmesi gerekmektedir.

Açlık ve Tokluk kan şekeri ölçümü arasındaki fark

Açlık ve tokluk kan şekeri ölçümleri arasında hiçbir fark yoktur, ikisi de kan alınarak yapılır. Ancak isimlerinden de anlaşıldığı gibi biri 8 saat açlığın ardından; diğeri ise yemekten iki saat sonra yapılmaktadır çünkü iki değerin de bilinmesi hastaya diyabet teşhisi konmasında yardımcı olmaktadır.

Düşük tokluk kan şekeri nedir? Belirtileri nelerdir?

evde kan şekeri ölçümüDüşük tokluk kan şekeri, kişinin kanında yemekten iki saat sonra 140 mg/dL’den az miktarda şeker bulunması anlamına gelmektedir. Tokluk kan şekeriniz düştüğünde asabileşirsiniz, titreme, terleme veya üşüme görülebilir, baş dönmesi ve görmenin bulanıklaşması gibi semptomları vardır.

Tokluk kan şekerinin normal değerlerden az miktarda görülmesi hipoglisemi olarak adlandırılır. Ancak doktorun vereceği ilaçlarla dengelenebilmektedir.

Yüksek tokluk kan şekeri nedir? Belirtileri nelerdir?

Tokluk kan şekerinin yükselmesi hiperglisemi olarak bilinen durumdur, kişinin yemek yedikten iki saat sonra ölçülen kan şekerinin aşırı derecede yükselmesi ve olağan değerleri aşmasına denir.

Tokluk kan şekerinin yükselmesi vücuttaki şekerin idrar yolu ile atılmasına yardımcı olacağından vücutta tuz ve su eksikliği yaşanır ve bu da kişinin çok su tüketmesine sebep olur. Hatta yüksek tokluk kan şekeri olan kişilerde genellikle yüksek tansiyon ve kolestrol de görülmesi olasıdır.  Kısacası aşırı su tüketimi, bitkin düşmek, aşırı derecede susuzluk hissi, net görmenin kaybolması hipergliseminin belirtilerinin arasında bulunmaktadır.

Kimler tokluk kan şekerini ölçtürmelidir?

Genellikle tokluk kan şekeri de açlık kan şekeri ile birlikte ölçülebildiğinden kişinin diyabet olup olmadığı konusunda öneme sahip olan testlerdir.

Eğer insülin alıyorsanız, hamileyseniz, kandaki glikoz değerini dengelemekte zorlanıyorsanız, düşük kan glikoz seviyesine sahipseniz, hatta genelde görülen semptomları göstermeden glikoz seviyeniz düşüyorsa veya yüksek kan şekerinden dolayı ketonlarınız varsa tokluk kan şekerinizi ölçtürmeniz gerekmektedir.

Düşük veya yüksek tokluk kan şekerinin tedavisi nedir?

Doktorunuz size en uygun tıbbi tedavi yöntemini sunacaktır. Ancak hayatınızda da bazı küçük değişimler ve düzenlemeler yapmanız gerekmektedir çünkü düşük veya yüksek kan şekeri tamamen genetik bir rahatsızlık değildir, beslenme ve yaşayış tarzı ile de oldukça alakalıdır.

Eğer diyabet hastasıysanız yemeklerden önce ve yemeklerden sonra kan şekerinizi ölçmeniz ve kayıt altında tutmanız gerekmektedir. Ayrıca şekerli gıdaları, pirinci, patatesi ve beyaz ekmeği kısıtlamanız gerekebilir çünkü bu gıdalar tokluk kan şekerinizi aşırı artırabilir.

Aşırı kilonuz varsa vermeniz de kan şekerinin yükselmesini önleyebilmektedir.

Ayrıca her sabah düzenli olarak kahvaltı yapmak da öğle yemeği ardından tokluk kan şekerinin aşırı çıkmasını önlerken; öğünlerinizi sık ve düzenli tutmak kan şekerinizi dengeleyecektir. Akşam yemeğinden sonra da yürüyüşe çıkmak yemek sırasında aldığınız ekstra glikozu atmanıza yardımcı olacaktır.
Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.