Menu

Tofu Nedir ?


tofu-nedir

Tofu nedir?

Bir diğer adı “soya loru” olarak da bilinen tofu, “nagari” isimli bir madde ile karıştırılıp lor haline getirilmiş bir yiyecektir. Nagari maddesi ise doğal bir şekilde okyanusların sularında ya da kalsiyum sülfatın içeriğinde bulunmaktadır. Bu soya lorunu, nagari bulunmayan ortamlarda sirke veya limon suyu gibi asidik gıda çeşitleriyle tepkimeye sokarak da yaratmak mümkün olmaktadır.

Tofunun ortaya çıktığı ilk zamanla, M.Ö. 200 yıllarına dayandırılmaktadır. Tam olarak ortaya çıkış sebebi bilinmese de ortaya atılan söylentilere göre tofu yiyeceği kazara bulunan bir besin öğesidir. Çin asıllı bir aşçı, pişirilmiş halde bulunan soya fasülyesini püre haline getirdikten sonra tat vermesi adına içerisine nagari eklemiş ve böylelikle istemeden de olsa tofuyu keşfetmiş bulunmuştur.

Günümüzde tofu, en çok Asya bölgesinde tüketilen bir yiyecektir. Lezzetli bir besin olmasından ötürü sokaklarda çoğu dükkanda ve el tezgahlarında hazır olarak satılmaktadır. Topu besini hazırlanan yemeklerde özellikle “sünger gıda” vasfı görmektedir.

Çünkü bu gıda içerisine eklendiği her türlü maddeden çeşnileri absorbe edebilme özelliğine sahip olmaktadır. Yani, tofuyu bir kakaolu ya da tatlandırıcılı yemeğin içerisine atarsınız tofu kek dolgusu niteliğinde, eğer acı soslu bir yemeğin içerisine atarsanız acı biber tadı içeren bir yiyecek niteliğinde olacaktır.

Tofunun çeşitleri nelerdir?

Günümüzde özellikle Amerika’da birbirinden farklı üç çeşit tofu ürünü bulunmaktadır. Bu ürünler şu şekildedir;

Yumuşak tofu : Yumuşak tofu özellikle pek çok ürün içeren çorba tariflerinde kullanılabilmektedir.

Katı tofu : Kendi biçimi katı bir halde olan bu tofu çeşidi ızgara yemeklerinde, kızartmalarda ve yine çorba yemeklerinde kullanılabilmektedir. Diğer tofu çeşitlerine göre en çok protein, kalsiyum ve yağ içeriği katı tofuda bulunmaktadır.

İpeksi tofu : Kaymaksı bir yapısının olmasından dolayı hardal gibi ürünlerin elde edilme yöntemlerine benzer olacak şekilde hazırlanan ipeksi tofu, karışık yemeklerde ya da özellikle püre gibi yemeklerde sıklıkla kullanılabilmektedir. Japonya’da ipeksi tofu soya sosu ve yeşil soğanla birlikte tüketilerek ilginç bir tat yakalanmaktadır.

 

 
Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.