Menu

Tiroid kanseri nedenleri, belirtisi ve tedavisi


Tiroid kanseri, tiroid bezi içinde olan hücrelerin kontrolsüz çoğalması ile oluşan bir kanser türüdür. Az görülen ve teşhisi koyulup, tedavisi başladığında rahatlıkla kontrol altına alınan bir kanserdir.  Genelde tek tip değildir. 4 grup halinde oluşur.

Tiroid kanseri türleri nelerdir?

Papiller kanser ; Tiroid kanserlerinin yaklaşık %80’i bu türdür. Belirti vermeden uzun yıllar uykuda bekleyebilir. Hayatın bir döneminde aniden ortaya çıkabilir. Genellikle tedavi edilebilir. Sadece vücudun başka organlarına yayılırsa durum kötüleşebilir.

Folliküler kanser ; Bu tarz tiroid kanseri yayılmaya eğilimlidir. Tiroid zarına ve oradan damara yayılabilir. Damara yayıldığında seyrinin kötü olduğu anlaşılır. Sıklıkla akciğer ve kemiğe atlar. Yaklaşık, 50 yaşında ortaya çıkar. Hızlı seyreder ve tekrarlayan bir türdür.

Medüller kanser ; Genellikle genler ile ortaya çıkar. Bu kanser türü, tiroid bezinin salgıladığı kalsitonin hormonu nedenli olur. Bu hormon kanseri tetikler. Bu tarz durumlarda, tiroid bezi hemen çıkarılır.

Anaplastik kanser ; En az görülen tiroid kanseridir. Çok hızlı yayılır, tiroid kitlesi hızla büyür ve alınması gerekir. Radyoterapi ve kemoterapi uygulanarak önüne geçilir.

tiroid kanseri belirtiler

Tiroid kanseri nedenleri nelerdir?

Nedeni tam olarak bilinmemektedir. Tiroid kanserlerinin bazıları 1. Derece akraba yani genlerle oluşur. Fakat, radyoaktif maddelere maruz kalanlarda görülür. Çernobil nükleer kazasından sonra bu bölgede tiroid kanseri vakaları artmıştır.

Tiroid kanseri belirtileri nelerdir?

Tiroid kanseri bazen hiçbir belirti vermez. Bazı hastalarda lenf bezleri büyüyerek boyunda kitle oluşturur. Bazı hastalarda nefes alamama, ses kısılması ve yutma sorunları olabilir. Herhangi bir belirti vermediğinden tiroid kanseri bazen tüm vücuda yayılabilir.

Tiroid kanseri teşhis ve tedavisi nasıl yapılır?

Kanda hormon testleri yapılarak, tanı için çalışmalar başlar. Ultrason ile boğazda oluşan bir kitle varsa görüntülenir. Tam tanı koymak için bu kitleden parça alınır. Bu parça alma işlemi yaklaşık 5 defa tekrarlanır. Kanserin tipinin kötü olması, tümörün yayılım göstermesi, çapının büyük olması ve tedaviye geç başlanması hastalığı kötüye çevirir. Tümör tek halde bekliyorsa hastalığın seyri iyi kabul edilir. Tedavi, tümörün veya tiroidin komple alınması ve daha sonra kemoterapi, radyoterapi ile devam eder.
Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.