Menu

Tırnaklarda olan değişim hangi hastalığın habercisidir


tırnaklar

Tırnaklarımız, saçlarımız ile aynı şekilde oluşur. Keratin yoğunluğu ile sert bir yapıya dönüşür. Tırnaklarımız yarı saydam olduklarından alt kısımda damarların rengini alırlar yani hafif pembe dururlar.

Tırnaklarımız vücudumuzda oluşan bazı hastalıklardan etkilenerek değişim gösterebilir.

Sıklıkla gözüken tırnak değişimleri hangi hastalığın habercisidir?
tırnak4


Tırnaklarda boşalma ; Tırnak, yatağından yani altında olan deriden ayrılır. Genelde mantar, egzema, ilaç yan etkileri, dolaşım bozuklukları, tiroid, ayaklarda aşırı terleme ile oluşurlar. Takma tırnak kullanmak, fazla güneşte kalmak ile bu rahatsızlık hızlanabilir.

Tırnak kırılmaları ;  Dolaşım bozukluğu ve demir eksikliğinde sıklıkla görülen bir durumdur. Tırnakların sürekli su içinde kalması, sabunlar, deterjanlar ve kimyasal maddeler ile de görülür.

tırnak2


Tırnaklarda tabaklanma ; Tırnakların ucunun katmanlar halinde açılması ile oluşur. Genelde, kan hastalıklarında, pankreas sorunlarında, uzun süre oje ve aseton kullanımında ortaya çıkar.

Sarı tırnaklar ; Tırnaklarda büyümenin durması ile renk sarı veya yeşilimsi olmaya başlar. Parmak uçlarında, yüzde ve topuklarda şişmeler yaratabilir. Akciğerlerde olan sorunlar, bağışıklık sisteminin düşüklüğü, sinir sistemi hastalıklarında, meme, akciğer ve lenfoma kanserlerinde sıklıkla karşılaşılan bir durumdur.

tırnak3


Enine çukurlar oluşturan çizgiler; Kızıl, kızamık, kabakulak, zatürre, grip, yılancık ve sarılık hastalıklarında görülür. Kötü beslenme, kalsiyum ve çinko eksikliği, hormonal bozukluklar, dolaşım sistemi bozukluğu, ilaç zehirlenmelerinde de görülebilir.

Kaşık tırnaklar ; Tırnak kaşık içi gibi çukurlaşır. Demir eksikliği, kalp hastalıkları, hormon bozukluğu, mantar, beslenme bozukluğu, kimyasal madde teması ve sedef hastalığında görülür.

Tırnaklarda beyaz lekeler ; Tüberküloz, nefrit, lenfoma, donma, kanser, tifo, siroz, tırnak yeme ve sert manikür ile görülür. Bazen kendiliğinden oluşur ve geçer.
Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.